• EN
  • DE

Dożynki Parafialne w Biedaszkowej Małym

Parafia Koczurki podziękowała za tegoroczne zbiory. W tym roku wspaniałe święto plonów odbyło się 26 sierpnia w Biedaszkowie Małym. Jak przystało na dożynki, było kolorowo, pogodnie i radośnie. Tradycyjny obrzęd dzielenia się chlebem, przepiękne wieńce, swojskie jadło, barwne stroje ludowe oraz zabawa taneczna przy muzyce na żywo, to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na gości.

 

 

Ustrojone snopki zboża oraz przydomowe dekoracje od kilku dni witały przejezdnych, zachęcając do udziału w Dożynkach Parafialnych w Biedaszkowie Małym. Tradycyjnie uroczystości dożynkowe rozpoczęły się plenerową mszą świętą dziękczynną, którą odprawił proboszcz parafii Koczurki ks. Krzysztof Dorna oraz ks. Sebastian Bratek. Już podczas nabożeństwa można było podziwiać wieńce wykonane z tegorocznych plonów i owoców ziemi. Uwagę przyciągały również stół z dożynkowymi chlebami oraz stroje ludowe mieszkańców niektórych sołectw. Po mszy św. i wspólnym dzieleniu się chlebem przyszedł czas na prawdziwe świętowanie, które przygotowali gospodarze. Jedną z głównych atrakcji był Turniej Sołtysów o Puchar Dożynek, który  dostarczył sporych emocji. Wśród konkurencji znalazły się m.in. wbijanie gwoździa, obieranie ziemniaków na czas czy przenoszenie kieliszka na tacy. W tym roku puchar wywalczyło Koniowo. Następnym punktem programu był koncert Pawła GURY Góreckiego, który swojego czasu zagrał również na scenie trzebnickiej artKawiarni w ramach cyklu muzycznego „Nie przeciągaj struny”. Wykonał kilka własnych utworów, a także znane piosenki z repertuaru Starego Dobrego Małżeństwa, zespołu Dżem czy Zenka Martyniuka. Po koncercie wystąpiła Trzebnicka Grupa Street Workout.

Ponadto podczas dożynek nie zabrakło przygotowanych przez gospodarzy tradycyjnych przysmaków m.in. pierogów, ciast, kompotów. Wszystkiego było pod dostatkiem. Dodatkową atrakcją był przejazd bryczką.

Ostatnim punktem programu dożynkowego był koncert zespołu AS. Już po chwili parkiet zapełnił się i zaczęła się wielka taneczna zabawa, która trwała do białego rana.

 

 

 

Składamy serdeczne podziękowania Panu Burmistrzowi Markowi Długozimie za stroje ludowe i wsparcie organizacji Dożynek Parafialnych w Biedaszkowie Małym. Dziękujemy także sponsorom: panu Jackowi Tarczyńskiemu za dostarczenie produktów na grila, firmie Sanmar za wypożyczenie naczepy, panu Włodzimierzowi Tarczyńskiemu za snopki słomy oraz wszystkim sołtysom i mieszkańcom parafii za pomoc i poświęcenie każdej wolnej chwili na przygotowanie wspaniałej uroczystości.

 

Sołtys wraz z Radą Sołecką Biedaszkowa Małego