#SzczepimySię - Gmina Trzebnica gotowa na szczepienia  |  Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus  |  Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

 • EN
 • DE

The World Games 2017 w Trzebnicy

twg.jpeg

Największe wydarzenie sportowe roku za nami! 26 lipca Las Bukowy i Gminny Park Wodny TRZEBNICA-ZDRÓJ stały się areną zmagań najlepszych zawodników w biegu na orientację na dystansie średnim. Doskonała organizacja, wspaniała atmosfera i prawdziwe sportowe emocje – tak w kilku słowach można opisać to, co wydarzyło się w Trzebnicy podczas Światowych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich The World Games Wrocław 2017.

Trzebnica – miasto partnerskie

Igrzyska Sportów Nieolimpijskich to międzynarodowa impreza sportowa, która odbywa się zawsze rok po letnich igrzyskach olimpijskich. Głównym gospodarzem tegorocznej 10. edycji The World Games został Wrocław. W dniach od 20 do 30 lipca stolica Dolnego Śląska gościła blisko 3,5 tys. sportowców z ponad 100 krajów świata. Do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu sportowym zaproszono również trzy miasta partnerskie w tym Trzebnicę, która oficjalnie stała się współorganizatorem jednej z 26 dyscyplin: biegu na orientację na dystansie średnim.

13.jpeg

Zorientowani w terenie

Na miejsce zawodów wybrano Las Bukowy oraz trzebnicki Aquapark, przede wszystkim ze względu na atrakcyjne położenie i różnorodność terenu, na który składają się drzewa, krzewy, szuter, leśne ścieżki, gęstwiny, a także liczne przewyższenia. Te ostatnie były największym wyzwaniem dla zawodników. Sama dyscyplina poległa na odnalezieniu w odpowiedniej kolejności wszystkich punktów kontrolnych zaznaczonych na mapie w jak najkrótszym czasie. Oczywiście do chwili startu przebieg trasy był utrzymywany w tajemnicy. Zwodnicy startowali w dwuminutowych odstępach czasowych, a do dyspozycji mieli jedynie mapę i kompas. O tym, kto wygra, tak naprawdę decydowała nie tylko kondycja fizyczna, ale także umiejętność szybkiego orientowania się w obcym terenie i dużego skupienia przy wyborze dobrego kierunku.

Do rywalizacji indywidualnej w biegu na orientację na dystansie średnim stanęło prawie 80 zawodników z 26 krajów. Faworytami w tej dyscyplinie sportowej są zawodnicy pochodzący ze Skandynawii, która uchodzi za kolebkę biegów na orientację, ale również ze Szwajcarii i Czech. W  zawodach rozgrywanych w Trzebnicy najlepsi okazali się właśnie szwajcarzy.

11.jpegWśród mężczyzn złoty medal zdobył Matthias Kyburz, drugie miejsce również zajął reprezentant Szwajcarii  – Florian Howald, natomiast brąz wywalczył Czech Vojtech Krak.

12.jpegWielkich emocji dostarczyła również rywalizacja kobiet. Złoto zdobyła Szwedka Helena Jansson, która zaledwie o 3 sekundy wyprzedziła Rosjankę Natalię Gemperle. Trzecia była Szwajcarka SabineHauswirth.


Polskę reprezentowało czterech zawodników. Weronika Cych i Aleksandra Hornik zajęły odpowiednio 31 i 32 miejsce. W kategorii mężczyzn na 18 miejscu uplasował się Bartosz Pawlak, natomiast Piotr Parfianowicz zajął miejsce 25.

Sportowe emocje

Podczas zawodów nie mogło zabraknąć kibiców i ich gorącego dopingu. Na czas rywalizacji teren Gminnego Parku Wodnego TRZEBNICA-ZDRÓJ zmienił się w małe miasteczko sportowe wraz ze Strefą Kibica z trybunami i telebimami. Dzięki temu, że zawodnicy zostali wyposażeni w nadajniki GPS kibice mogli na żywo śledzić walkę o zwycięstwo. Publiczność z wielkim zainteresowaniem oglądała „leśne zmagania” biegaczy na orientację. Dodatkowo organizatorzy zadbali o kibiców i przygotowali dla nich niespodziankę – na każdym miejscu na trybunach można było znaleźć oficjalne maskotki Igrzysk: Jasia i Małgosię. Pogoda sprzyjała, dlatego część osób, szczególnie rodziny z dziećmi, w trakcie zawodów zrobiła sobie piknik wokół trybun. Ci, którzy nie mogli osobiście uczestniczyć w wydarzeniu, mieli szansę obejrzeć rywalizację na stronie internetowej  Trzebnicy i oficjalnym fanpage’u na facebooku. Tego dnia transmisję na facebooku zobaczyło blisko 180 000 osób.

Ceremonia medalowa

Na zakończenie zawodów wszyscy zwycięzcy zostali nagrodzeni medalami, które wspólnie wręczyli Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima oraz Prezydent Międzynarodowej Federacji Orientacji Sportowej Leho Haldna. – Cieszę się, że Trzebnica mogła być częścią tak wielkiej imprezy sportowej, jaką są Igrzyska Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017.  Pragnę pogratulować wszystkim zawodnikom udanej rywalizacji sportowej. Mam nadzieję, że dzisiejsze wydarzenie na długo pozostanie w pamięci nas wszystkich. Z tego miejsca na ręce pana Prezydenta Leho Haldna, Wiceprezydenta Organizacji Sportów Nieolimpijskich The World Games Maxa Bishop`a oraz Wrocławskiemu Komitetowi Organizacyjnemu składam serdeczne podziękowania za wskazanie Trzebnicy jako partnera i umożliwienie nam udziału w tym niezwykłym przedsięwzięciu sportowymmówił burmistrz Marek Długozima podczas ceremonii medalowej.

 

 

Organizacja na medal

To, że Trzebnica stanie na wysokości zadania pod względem organizacyjnym, nie budziło żadnych wątpliwości. Nie pierwszy raz w mieście odbyły się zawody sportowe o randze międzynarodowej. W maju zeszłego roku miała miejsce impreza testowa przed The World Games 2017 – Puchar Świata w Biegu na Orientację. Wówczas do Trzebnicy przyjechało blisko 180 zawodników z 24 krajów świata, którzy wystartowali w sztafecie sprinterskiej. Miejscem rywalizacji był trzebnicki Rynek i jego najbliższe otoczenie.

Wiele pozytywnych słów padło ze strony Wiceprezydenta Organizacji Sportów Nieolimpijskich Maxa Bishopa: – Organizacja dzisiejszych zawodów to pierwsza liga. Wizytowałem wiele aren podczas Igrzysk i muszę powiedzieć, że Trzebnica należy do tych najlepiej przygotowanych. Chcę podziękować i pogratulować burmistrzowi Markowi Długozimie oraz wszystkim zaangażowanym w stworzenie tak wspaniałego wydarzenia. Jestem pełen uznania.

16.jpeg

O tym, że Trzebnica poradzi sobie z organizacją biegu na orientację w ramach The World Games, od dawna przekonywał burmistrz Marek Długozima:Gmina Trzebnica od lat jest gospodarzem wielu imprez, również tych sportowych. Po raz kolejny pokazaliśmy, że jesteśmy godni organizacji wielkich wydarzeń o światowej skali. Świadczą o tym pozytywne opinie zawodników zgodnie podkreślających, że są pod ogromnym wrażeniem nie tylko organizacyjnym, ale też samego miasta i ludzi. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w organizację imprezy.

Tak o zawodach mówił Prezes Dolnośląskiego Związku Orientacji Sportowej Wojciech Dwojak: – Muszę powiedzieć, że centrum zawodów w Trzebnicy prezentuje się lepiej niż we Wrocławiu. Zorganizować tak dużą imprezę, jaką jest the World Games, jest o wiele łatwiej, gdy ma się takich partnerów jak burmistrz. Mam nadzieję, że wrócimy tu jeszcze kiedyś.

35.jpeg

Leho Haldna Prezydent Międzynarodowej Federacji Orienteeringu Sportowego: – Trzebnica  to idealne miejsce do rozgrywania zawodów w biegu na orientację. Wymagająca trasa oraz strefa kibica nadały niepowtarzalny charakter całej rywalizacji. Jesteśmy ciekawi waszego miasta, które wydaje się być bardzo urokliwe.

14.jpeg

Mieliśmy przed rokiem próbę generalną, która się znakomicie udała i była świetną promocją tej dyscypliny przed Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich. Dziś Trzebnica organizacyjnie potwierdziła, że jest idealnym partnerem do przeprowadzenia tak dużej imprezy. Jeżdżę po zawodach na całym świecie. Ta arena i ta trasa spełniają najwyższe standardy. Myślę, że Trzebnica w długofalowej perspektywie stanie się jednym z ulubionych miast biegaczy zajmujących się orienteeringiempowiedział Krzysztof Urbaniak Prezes Polskiego Związku Orientacji Sportowej.

Opinie zawodników

Szwedka Helena Jansson, zdobywczyni złotego medalu w kategorii kobiet:Już przed zawodami miałam dobre wspomnienia z Trzebnicy, ponieważ biegaliśmy tu w ubiegłym roku. Dlatego z niecierpliwością oczekiwałam, by tu powrócić. A teraz, z wynikiem, który osiągnęłam na tej wspaniałej arenie, przy tak dobrej pogodzie, Trzebnica będzie miała szczególne miejsce w moim sercu. Świetna, aczkolwiek trudna trasa, sprawiła mi wiele radości, a kibice na trybunach zapewnili duże wsparcie swoim dopingiem. Było naprawdę świetnie.

Szwajcar Matthias Kyburz, zdobywca złotego medalu wśród mężczyzn: – Dużo zieleni na trasie oraz trudne podbiegi sprawiały trochę problemu, ale generalnie wynik, który osiągnąłem, pokazuje, że było naprawdę dobrze. To był szybki bieg. Bardzo dobrze zapamiętam Trzebnicę, ponieważ przed rokiem wygrałem tu zawody drużynowe, a teraz udało się do tego dołożyć sukces indywidualny. Widać to miasto wpływa na mnie dobrze.

Weronika Cych, reprezentantka Polski: – Nie ma rzeczy, którą mogłabym skrytykować. Organizacja na najwyższym poziomie. Trasa bardzo mi się podobała, ale niestety popełniłam liczne błędy. Za bardzo zaryzykowałam i się nie udało. Byłam w Trzebnicy już przed rokiem na Pucharze Świata, piękne miasto, ale trasa w okolicach Rynku, choć malownicza, była za łatwa. Ta była świetna, ale zabrakło szczęścia.

A co o zawodach sądzą kibice?

Na zawody przyjechałam z Górska koło Leszna wraz ze swoim klubem sportowym. W Trzebnicy mieliśmy przyjemność być w ubiegłym roku na Pucharze Świata w Biegach na Orientację. Bardzo nam się podobało, dlatego nie mogło nas zabraknąć na tak ważnej imprezie. Najbardziej podoba mi się kibicowanie oczywiście polskim zawodnikomEmilia Murek.

Do Trzebnicy przyjechałam wraz z klubem sportowym HKS Azymut Mochy. Zaraz po zawodach the Word Games wezmę udział w zawodach O-Games. Mamy zamiar pokonać trasę, jaką przebiegli dziś zawodnicy z całego świat. Bardzo mi się tu podoba. Liczę na wspólne zdjęcie z polskimi zawodnikami, bo to właśnie za nich trzymam najmocniej kciuki Marika Hajduk

Zawody w biegach na orientację w ramach The World Games trwały trzy dni. 25 lipca biegacze zmierzyli się w sprincie na wrocławskim Rynku, natomiast dzień po rywalizacji na dystansie średnim w Trzebnicy impreza  przeniosła się do Wrocławia, w okolice Hali Stulecia i ZOO, gdzie odbyła się sztafeta. Warto dodać, że po biegu na orientację na dystansie średnim, odbyła się impreza towarzysząca O-Games. W  konkurencji wystartowały grupy młodzieżowe, których zadaniem było pokonanie tej samej trasy, co zawodowi biegacze.

Przygotowania  

 

Fotorelacja  

 

 

 

 • Uroczyste podsumowanie Mistrzostw Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017

  IMG_1896.jpeg

  25 września w Centrum Olimpijskim – siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie, odbyło się uroczyste podsumowanie Mistrzostw Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017, których miastem partnerskim była Trzebnica. W spotkaniu wziął udział Burmistrz Gminy Trzebnica – Marek Długozima. 

 • Wideorelacja z The World Games 2017

  11.jpeg

  Największe wydarzenie sportowe roku za nami! 26 lipca Las Bukowy i Gminny Park Wodny TRZEBNICA-ZDRÓJ stały się areną zmagań najlepszych zawodników w biegu na orientację na dystansie średnim. Zapraszamy do obejrzenia wideorelacji.