• EN
  • DE

Piknik arcySPRAWNI po raz drugi

W ramach obchodów Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Gmina Trzebnica wraz z Trzebnickim Stowarzyszeniem „Uśmiech Dziecka” i Warsztatem Terapii Zajęciowej w Trzebnicy po raz drugi zorganizowali Piknik arcySPRAWNI, który odbył się 26 maja na trzebnickim deptaku. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Marek Długozima.|

Na początek wszystkich zaproszonych gości przywitali prezes trzebnickiego Stowarzyszenia „Uśmiech Dziecka” Andrzej Zieliński wraz z podopiecznym Bartoszem Adamusem. Następnie głos zabrał Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima. – Po raz kolejny spotykamy się na trzebnickim deptaku, aby świętować Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, który ma przede wszystkim zwrócić uwagę na problem dyskryminacji osób z niepełnosprawnością intelektualną powiedział burmistrz. – To ważne, aby solidaryzować się z osobami niepełnosprawnymi, które często mogą czuć się odrzucone i wykluczone, a to właśnie one szczególnie potrzebują godnego życia i akceptacji drugiego człowieka. Takie spotkania mają na celu pokazać lokalnemu społeczeństwu, jak wielki potencjał drzemie w tych ludziachdodał.

Następnie rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej pod kierunkiem Marty Nawrot. Orkiestra instrumentów perkusyjnych i słynne przedstawienie teatralne „Skrzypek na dachu” wzbudziły aplauz licznie zgromadzonej publiczności. Swój program artystyczny zaprezentowali także goście: Środowiskowy Dom Samopomocy ze Żmigrodu, ŚDS z Obornik Śląskich i Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Trzebnicy. Nie zabrakło też konkurencji sportowych. Równolegle odbywał się kiermasz i wystawa prac uczestników WTZ, który spotkał się z żywą reakcją i zainteresowaniem mieszkańców miasta. Uczestnicy pikniku mogli skosztować również smakołyków i specjałów. Był tradycyjny polski żurek, chleb z domowym smalcem i kiszonym ogórkiem oraz pyszne ciasta. Ostatnim punktem programu była dyskoteka połączona ze wspólną zabawą.

– Słowo „arcySprawni” znaczy, że pomimo licznych ograniczeń wynikających z naszej niepełnosprawności możemy żyć, jak osoby w pełni zdrowe. Nie ma, bowiem ludzi lepszych i gorszych. Wszyscy bez względu na swój wiek, stan zdrowia i status materialny są równi wobec prawa i w obliczu Boga mówił podopieczny WTZ.Godność człowieka jest wpisana w nasze człowieczeństwo. Osoby niepełnosprawne intelektualnie wnoszą wiele radości i pożytku w życie społeczne każdego narodu. Drzemią w nas talenty, które staramy się ciągle pielęgnować i rozwijać. W swoją pracę wkładamy ogromny wysiłek, a co za tym idzie całą swą duszę i serce zakończył.

IMG_7208.jpegDrugi Piknik arcySPRAWNI odbył się na trzebnickim deptaku. Uczestniczyli w nim m.in. podopieczni Trzebnickiego Stowarzyszenia „Uśmiech Dziecka” oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej, a także zaproszeni goście i mieszkańcy Trzebnicy.

IMG_7226.jpegZgromadzonych przywitał także burmistrz Marek Długozima, który w swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważne jest solidaryzowanie się i wspieranie osób z niepełnosprawnością intelektualną.

IMG_7268.jpegUczestnicy WTZ wystąpili w przedstawieniu „Skrzypek na dachu”.

IMG_7217.jpegPodczas pikniku odbyły się różnego rodzaju warsztaty i wystawy prac.