• EN
  • DE

O dolnośląskiej turystyce

W redakcji gazety „Wyborczej” odbyła się debata dotycząca nowych sposobów promocji Dolnego Śląska. Uczestniczyli w niej eksperci i samorządowcy z regionu. Wśród zaproszonych gości znalazł się burmistrz Marek Długozima.

Pretekstem do debaty była seria spacerów z Beatą Maciejewską, w tym ten, który odbył się w Trzebnicy. Dyskutowano o tym, w jakim kierunku ma podążyć promocja i rozwój Dolnego Śląska, tak by był on atrakcyjnym miejscem na turystycznej mapie Polski. Jak mówił wicemarszałek Jerzy Michalak, to właśnie na barkach wójtów i burmistrzów spoczywa ciężar pokazania tego, jak świetnym miejscem do spędzania wolnego czasu jest Dolny Śląsk.

- Jestem podobnego zdania, to właśnie gminy i zarządzający nimi ludzie stawiają pierwszą cegiełkę pod budowę atrakcyjności regionu w jakim żyjemy mówi burmistrz Marek Długozima i dodaje: – Dlatego staram się wciąż rozwijać turystyczne walory miasta i gminy, poprzez kolejne inwestycje takie jak rewitalizacja stawów i ścieżek w Lesie Bukowym, budowę Gminnego Parku Wodnego TRZEBNICA-ZDRÓJ, gdzie powstaje także strefa aktywności z kręgielnią, siłownią, fitnessem i salą do treningu cross. W najbliższych planach znajduje się również rewitalizacja Winnej „Kociej” Góry, gdzie przy naukowym wsparciu Uniwersytetu Wrocławskiego powstać ma Trzebnicki Park Kulturowy „Winna Góra”. Należy również pamiętać, iż czynimy starania o przywrócenie statusu uzdrowiskowego Trzebnicy.

Burmistrz odniósł się również do filmu „Tajemniczy Dolny Śląsk” promującego nasz region i jak zauważył: - Nie pokazano w nim gór, Wzgórz Trzebnickich, a także mniejszych miejscowości, chociażby takich jak Trzebnica, która ma wiele do zaoferowania turystom.

Wnioski wypływające z debaty, to także brak szybkiego środka transportu, który pozwoli dotrzeć do największych atrakcji Dolnego Śląska. W tym miejscu warto zauważyć, że jako najważniejsze wskazano połączenia kolejowe. Duży nacisk na ich rozwój kładzie również Gmina Trzebnica, co zaowocowało podpisanym niedawno przez burmistrza Marka Długozimę porozumieniem o kolei aglomeracyjnej. Pozwoli ono na zwiększenie liczby połączeń, a tym samym sprawi, że Trzebnica stanie się jeszcze bardziej dostępna dla turystów z Wrocławia i okolic.

MMI170602_027.jpegEksperci i samorządowcy z Dolnego Śląska wzięli udział w debacie na temat sposobów promowania regionu. W spotkaniu uczestniczył także Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima oraz marszałek Jerzy Michalak.

_1.jpegSpacer po Trzebnicy z dziennikarką Beatą Maciejewską.