Od 1 lipca do 2 września 2022 Urząd Miejski w Trzebnicy czynny będzie: pon.-pt. 7:00-15:00. Burmistrz Gminy Trzebnica w sprawach skarg i wniosków przyjmuje w środy w godz. 15:00-15:15 | Solidarni z Ukrainą - jak możemy pomóc?  |  #SzczepimySię  |  Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus  |  Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE
  • UA

III Trzebnickie Zawody w Dogtrekkingu

27 maja odbyła się trzecia edycja Trzebnickich Zawodów w Dogtrekkingu. Na zaproszenie Gminy Trzebnica i Trzebnickiego Klubu Psa zawodnicy wraz z czworonożnymi pupilami mieli do wyboru dwie długości tras (8 i 16 km), prowadzących po malowniczych terenach Lasu Bukowego i Wzgórz Trzebnickich.

Start zlokalizowano przy Trzebnickim Parku dla Psów „4 łapy”, gdzie prowadzono rejestrację uczestników oraz dokonano odprawy technicznej i weterynaryjnej. Sygnał startu dla blisko 60 psów i ich 100 opiekunów dali: Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima oraz Małgorzata Miśta wraz z Magdaleną i Pawłem Orzechowskimi z Trzebnickiego Klubu Psa.

Życząc uczestnikom powodzenia w zawodach, burmistrz Marek Długozima podkreślił także, że otwarty w zeszłym roku Park dla Psów w Trzebnicy jest jednym takim obiektem w powiecie trzebnickim i jednym z niewielu na Dolnym Śląsku, a na pewno jednym z największych w regionie.

Wielki wpływ na powstanie tego miejsca miało zaangażowanie członków Trzebnickiego Klubu Psa na czele z Małgorzatą Miśtą oraz Magdaleną i Pawłem Orzechowskimi, którzy stale dbają o to by naszym czworonożnym przyjaciołom żyło się w Gminie Trzebnica coraz lepiej.  Nie bez znaczenia był również głos mieszkańców, którzy w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego oddali licznie głos właśnie na tą inwestycję. I choć wtedy się nie udało, to zwrócili oni moją uwagę na potrzebę powstania bezpiecznego i profesjonalnego miejsca, gdzie będzie można spędzić czas ze swoimi pupilamipowiedział burmistrz i dodał:Tym bardziej się cieszę, że już po raz trzeci trzebnickie zawody Dogtrekkingu startują właśnie stąd – z naszego gminnego Parku dla Psów. Życzę wszystkim zawodnikom udanej sportowej rywalizacji, a przede wszystkim dobrego spaceru po naszych trzebnickich wzgórzach.

Sposób pokonania tras był dowolny. Wytrawni zawodnicy biegli z psem przymocowanym do specjalnej uprzęży przy pomocy pasa amortyzującego. Amatorzy spacerów pokonywali trasę powoli delektując się widokami i robiąc zdjęcia. Ważne było, aby dojść do zaznaczonych na mapie punktów i przepisać z nich hasła, ich poprawność oceniana była przez sędziego na mecie. W tym roku hasłami były imiona trzebnickich kotów.

Poza rywalizacją w dogtrekkingu liczą się również satysfakcja z pokonania trasy, integracja, współpraca pies-człowiek. Ten ostatni aspekt w tym roku był wyraźnie widoczny; dobre, pełne ciepła i wzajemnego szacunku relacje człowiek-pies zasługiwały na docenienie, dlatego Stowarzyszenie Trzebnicki Klub Psa przy znaczącym wsparciu burmistrza Marka Długozimy oraz sponsorów: główny sponsor-firmy Dino oraz :salonu Bulbuldog , sadów Trzebnickich oraz Centrum Neuroclinic. Zadbali o to, aby dla każdego uczestnika znalazł  się choćby drobny upominek, a także poczęstunek po wyczerpującym marszu.

Zawodom towarzyszył również kiermasz słodkości, z którego dochód pozwoli stowarzyszeniu w dalszym ciągu działać na rzecz bezdomnych psów z terenu miasta i Gminy Trzebnica. Ta bowiem działalność na co dzień jest traktowana priorytetowo przez pracujących w TKP wolontariuszy. Naszym celem jest, aby wszystkie psy miały swoje domy, były zadbane i szczęśliwe choćby w połowie tak jak Edi, dla którego kiedyś szukaliśmy domu, a który dziś wraz ze swoją właścicielką uczestniczy i zwycięża w dogtrekkingach. Niejeden pies może mu pozazdrościć  –  mówi Małgorzata Miśta z Trzebnickiego Klubu Psa.

W tym miejscu warto przypomnieć, że Gmina i Stowarzyszenie współpracują także w zakresie problemu z bezdomnymi zwierzętami. Owocem tej współpracy jest duży odsetek zaadoptowanych zwierząt. Dzięki temu zmniejszyła  się liczba psów i kotów przekazywanych do schronisk. Kolejnym obszarem wzajemnej współpracy jest również zbiórka darów dla zwierząt. Dzięki koszom rozstawionym w Urzędzie Miejskim, gminnych instytucjach oraz w sklepach i firmach na terenie miasta udało się w poprzednim roku zebrać cały samochód dostawczy darów, które przekazane zostały do przytulisk dla bezdomnych zwierząt.

Zwycięzcami rywalizacji zostali:

Trasa 8 km, drużynowo:

1. miejsce – Drużyna Bordiego (Renata, Artur, Rafał, Nikola Starościak i ich border collie),

2. miejsce – Aldog team (Katarzyna i Adam Liszczyńscy z wyżłem Luną),

3. miejsce – Barry Team (Jacek Warszewski z córką Gabrysią i psem Barry)

Trasa 8 km, indywidualnie:

1. miejsce  – Lena Waćkowska i Kira (aussie mix),

2. miejsce – Jarosław Dąbrowski i Roxi (owczarek),

3. miejsce – Zbigniewa Merta i Mara (malamut)

Trasa 16 km, drużynowo:

1. miejsce – Marta Sikorska i Magdalena Zych-Pelc z psem Edi (kundelek),

2. miejsce – Moriki (Ewa Okręglicka i Łukasz Langner z owczarkami Morikiem i Gralem),

3. miejsce – Pasibrzuchy (Magdalena i Grzegorz Mazur oraz border collie Lotka).

Trasa 16 km, indywidualnie:

Kategoria mężczyźni:
1.Andrzej Podrez i Sonia,
2. Jacek Rudzki i Deny,
3. Przemek Malczewski oraz Kali i Lola (wilczaki).

Kategoria kobiety:

1. Dorota Misiąg i Barney (mix).