• EN
  • DE

VI Majówka w ogrodach klasztornych

Piękna majowa niedziela w klimatycznych ogrodach pocysterskiego klasztoru – tak można było spędzić popołudnie 22 maja. Siostry Bo­romeuszki razem z Gminą Trzebnica oraz Fundacją dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej „By służyć" już po raz szósty zaprosili mieszkańców do podróży w  czasie i przyjrzeć się ścieżkami, którymi niegdyś stąpała patronka naszego miasta.

Duch św. Jadwigi był obecny tym bardziej, że Majówka była kolejnym punktem na mapie obchodów trwającego Roku Jadwiżańskiego, upamiętniającego 750 rocznicę kanonizacji Św. Jadwigi Śląskiej.

Bramy ogrodów otworzyły się punktualnie o godzinie 15.00. Zebranych gości na scenie przywitali Henryk I Brodaty i Św. Jadwiga, a także s. Maria Claret Król – Przełożona Generalna Kongregacji Sióstr, Krystyna Klamińską – prezes Fundacji dla Ratowania Klaszto­ru św. Jadwigi Śląskiej oraz bur­mistrz Gminy Trzebnica Mar­ek Długozima. – Miło mi widzieć Państwa już po raz szósty. Te ogrody i klasztor  to wyjątkowe miejsca, gdzie przed laty żyła nasza święta. Spacerując alejkami pośród drzew, możemy jeszcze lepiej poczuć jej obecność w tym szczególnym okresie Roku Jadwiżańskiego. Wspierając siostry boromeuszki, wspieramy jej dzieło, które na co dzień kontynuują i pielęgnują – powiedział burmistrz.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął JE Ks. abp.  Józef Kupny. W programie znalazło się wiele ciekawych punktów z atrakcjami dla całych rodzin. Od kramików pełnych pyszności przygotowanych przez siostry po atrakcje dla najmłodszych. Można było spróbować domowych wypieków, postrzelać z łuku, puszczać bańki mydlane czy w „szafie św. Jadwigi” przebrać się za księżną lub księcia. Ta ostatnia atrakcja była powiązana z konkursem, w którym do wygrania były m.in. 3 wejściówki rodzinne do Gminnego Parku Wodnego Trzebnica – ZDRÓJ ufundowane przez burmistrza Marka Długozimę.

Licznie zgromadzonych gości, ze sceny zabawiał zespół Geni Dutki, oraz siostra Otylia, która do tańca porwała szczególnie najmłodszych uczestników wydarzenia. W sali Marii można było przysłuchać się rozmowom na temat Św. Jadwigi toczonym przez ks. prof. Waldemara Graczyka, prof. Jolantę M. Marszalską oraz dr Annę Sutowicz, a w Wirydarzu Północnym wziąć udział w nabożeństwie Majówki Maryjnej.

Stało się już tradycją, że jednym z ciekawszych punktów na mapie zwiedzania ogrodów jest stara wozownia i ulokowane tam wystawy artystyczne. Tegoroczna nosiła nazwę „Dziedzictwo Św. Jadwigi Ślaskiej”.

Na zakończenie Majówki odbył się spektakl w reżyserii Yoli Wesołowskiej – In Via Hedwigem oraz losowanie nagród w loterii fantowej.