Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Festiwal Balonowy w Trzebnicy

Przez trzy dni Trzebnica gościła kilkanaście załóg balonowych, które walczyły o punkty w ramach Pucharu Polski. Dopisali zawodnicy, sponsorzy, mieszkańcy, jednym słowem - wszyscy, poza pogodą. Ze względów bezpieczeństwa nie udało się przeprowadzić planowanego na sobotę porannego lotu, a popołudniowy został przeniesiony na niedzielny poranek.

Już w piątek drużyny zgłaszały swoją obecność w Biurze Zawodów, które mieściło się w Trzebnickim Centrum Kultury i Sportu. Tam też odbyło się powitanie załóg oraz pierwsza odprawa, na której obecny był także Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima. Witając sportowców w naszej gminie, życzył im również udanych zawodów. Ze względu na bardzo wysoką temperaturę, popołudniowy lot został przesunięty na wieczór. Kilkanaście balonów przeleciało nad Trzebnicą oraz centralnym punktem imprezy – Placem Pielgrzymkowym, na którym zgromadzeni byli widzowie.

Sobotni poranek przyniósł zbyt porywisty wiatr, aby można było rozegrać zaplanowane konkurencje. W oczekiwaniu na bardziej sprzyjające warunki atmosferyczne sportowcy zwiedzali Trzebnicę, zbierając siły na popołudniowy lot. Od godziny 16.00 na Placu Pielgrzymkowym zbierali się mieszkańcy oraz turyści, chcący podziwiać balony w powietrzu. Dla dzieci przygotowano liczne atrakcje – wśród nich baloniki napełniane helem oraz konkurs plastyczny oraz mini konkursy przeprowadzane przez Henryka Bartoszewskiego z Wrocławskiego Klubu Sportów Balonowych. Ze sceny płynęła muzyka, a także bieżące informacje odnośnie decyzji Dyrektora Sportowego w sprawie przeprowadzenia lotów. Gdy zawodnicy dojechali już na miejsca, z których mieli startować w stronę Trzebnicy, otrzymali informację o zmianie prędkości wiatru, który uniemożliwił wydanie zgody na przeprowadzenie konkurencji. Dlatego też załogi wróciły na Plac Pielgrzymkowy, gdzie zaprezentowali kosze balonów wraz z palnikami, demonstrując ich moc. Sportowcy chętnie udzielali odpowiedzi na wszelkie pytania, pozwalali na robienie zdjęć oraz w miarę możliwości na wchodzenie do koszy.

Mimo niesprzyjających warunków, jedna z ekip zdecydowała się polecieć poza konkursem. Dzięki temu, trzebniczanie mieli okazję zobaczyć, jak potężny jest balon, jak wygląda jego rozkładanie, napełnianie powietrzem, nagrzewanie powietrza oraz sam start. Zawodnicy zmagali się z wiatrem, podtrzymując balon na specjalnych linach. Ostatecznie doświadczona załoga wzbiła się w powietrze i niezwykle szybko pomknęła zgodnie z kierunkiem wiatru. Druga załoga także postanowiła rozłożyć swój balon i zademonstrować go na uwięzi, by zaprezentować zgromadzonym z bliska ogromną powierzchnię czaszy balonu. Warto dodać, że balon ten został oznakowany herbem Gminy Trzebnica, specjalnie z okazji odbywającego się u nas Festiwalu Balonowego. Prezentacja ta była częścią pokazu wieczornego, który w całości nie mógł być przedstawiony ze względu na zbyt silny wiatr. Zgromadzeni na placu goście – na przykładzie dwóch rozłożonych balonów – doskonale widzieli, jak trudno było kilku załogom utrzymać balon w prawidłowej pozycji.

W sobotę jednak nie brakowało atrakcji, gdyż równolegle w Ogrodach Klasztornych trwała I Majówka, zorganizowana przez Siostry Boromeuszki, Gminę Trzebnica i Fundację dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śl. „Na ratunek”. Impreza miała na celu otwarcie dla mieszkańców i przyjezdnych pięknych ogrodów klasztornych oraz poznanie bliżej największego i najcenniejszego zabytku, jakim może poszczycić się nasze miasto. Oficjalnego otwarcia bram klasztornych dokonała Matka Generalna – siostra Alberta Groń, burmistrz Marek Długozima i prezes fundacji Krystyna Klamińska.
Na pikniku można było m.in. spróbować przygotowanych przez siostry specjałów kulinarnych, wysłuchać koncertu muzyki dawnej czy zwiedzić klasztor i jego najbliższe otoczenie. Natomiast o godz. 21:00 odbył się widowiskowy spektakl pantomimiczny.

W niedzielę – ostatni dzień zawodów – pogoda również nie była idealna do rozegrania konkurencji, ale poranny lot się odbył. Podliczono punkty zdobyte przez załogi i o godzinie 12.00 na Placu Pielgrzymkowym wręczono nagrody. Nagrodę specjalną za odwagę przyznano pilotowi Zbigniewowi Jagodzikowi za lot w sobotę podczas trudnych warunków pogodowych. Cała załoga dostała zestaw filiżanek z panoramą Trzebnicy. Najlepszą drużyną żeńską okazała się ekipa pilot Beaty Choma, nagrodzonej bukietem kwiatów oraz wazonem ufundowanym przez Bricomarche, natomiast wyróżnienie za Debiut otrzymał pilot Damian Leszczuk, który także od Bricomarche otrzymał myjkę ciśnieniową firmy Kärcher.

Na III miejscu uplasowała się drużyna pilot Beaty Choma. Burmistrz Gminy Trzebnica przekazał profesjonalną lornetkę, firma Kulik praktyczną torbę izotermiczną, a Intermarche suszarki do włosów. Miejsce II wywalczyła załoga pilota Zbigniewa Jagodzika, która otrzymała z rąk Burmistrza Gminy Trzebnica zestaw krótkofalówek, natomiast firma Kulik ufundowała torbę piknikową, a Bricomarche - wiertarkę. Pilot Arkadiusz Iwański wraz ze swoją drużyną zajęli I miejsce, otrzymując aparat cyfrowy z możliwością nagrywania filmów w HD, przekazany przez Burmistrza Gminy Trzbenica, grill elektryczny firmy Tefal ufundowany przez firmę Intermarche oraz praktyczy kosz piknikowy z wyposażeniem przekazany przez firmę Kulik. Każda załoga została także obdarowana zestawem gadżetów Gminy Trzebnica.

Wszystkie nagrody oraz dyplomy i pamiątkowe statuetki wręczali: Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima, Zastępca Burmistrza Jerzy Trela, Radna Rady Miejskiej Krystyna Haładaj, Dyrektor Banku Zachodniego WBK w Trzebnicy Piotr Kurantowicz, Mariola Stangenberg – Bricomarche w Trzebnicy oraz Jolanta i Marek Kempa – firma Kulik.

Na zakończenie imprezy, głos zabrał burmistrz Marek Długozima: „Gratuluję wszystkim pilotom i ich ekipom ukończenia zawodów. Mam nadzieję, że miło zapamiętacie Trzebnicę. Po raz pierwszy organizujemy tak nietypowe i trudne do realizacji przedsięwzięcie. Debiut mamy już za sobą. Niestety warunki atmosferyczne zmusiły nad do zweryfikowania planów i programu imprezy, ale sądzę, że wszyscy, którzy poczekali w sobotę do wieczora, nie mają czego żałować. Cieszę się, że tak dużo dzieci obecnych było na Placu Pielgrzymkowym i mogło z bliska obejrzeć balony, porozmawiać z załogami, stanąć w koszu. Kto wie, może któreś z nich zaraziło się już tym pięknym hobby i dyscypliną sportową! Jeszcze raz dziękuję za przybycie do Trzebnicy i zapraszam ponownie!”

Mimo niezbyt sprzyjającej pogody, Festiwal Balonowy był bardzo widowiskowy. Z obecności ogromnych balonów zadowolone były przede wszystkim dzieci, ale także dorośli, którzy z chęcią fotografowali i filmowali kolorowe obiekty lecące po niebie (cześć zdjęć dostępna jest na profilu Trzebnicy w serwisie społecznościowym Facebook). Zawody były także okazją do promocji miasta – Gazeta Wyborcza zamieściła na pierwszej stronie dodatku regionalnego artykuł zapowiadający Festiwal Balonowy i Majówkę w Klasztorze, a na portalu gazeta.pl fotogalerie z tych wydarzeń (Festiwal Balonowy, I Majówka w Ogrodach Klasztornych). Informację o przebiegu imprezy przedstawiono także w Faktach Telewizji Wrocław, a sami zawodnicy, biorący udział w Festiwalu, przybyli do nas z różnych stron kraju.

Impreza była dofinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Organizatorzy Festiwalu Balonowego: Gmina Trzebnica i Klub Sportów Balonowych z Wrocławia
Współorganizator: Trzebnickie Centrum Kultury i Sportu
Sponsorzy festiwalu: Bank Zachodni WBK oddział Trzebnica, Intermarche, Bricomarche, Cukiernia BEZA, Kulik.

Szczegółowa Tabela wyników. 

DSC_6841.jpeg
Trzebnica została przystrojona w barwy odbywającego się Festiwalu Balonowego.

DSC_6934.jpeg
Biuro zawodów znajdowało się w sali Trzebnickiego Centrum Kultury i Sportu.

DSC_7892.jpeg
Centrum wydarzeń był Plac Pielgrzymkowy przy Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śl.

DSC_8037.jpeg
W głównym dniu imprezy – sobotę – na dzieci czekało wiele niespodzianek, m. in. malowanie twarzy, konkurs plastyczny, malowanie kredą po alejkach Placu Pielgrzymkowego.

DSC_7876.jpeg
Największą jednak atrakcję stanowiły same balony. Dzieci mogły zadawać liczne pytania zawodnikom, wejść do kosza, a nawet włączyć palnik.

DSC_8624.jpeg
Częścią pokazu nocnego był balon na uwięzi, ozdobiony herbem Gminy Trzebnica.

DSC_9285.jpeg
Balony można było podziwiać nad Trzebnicą w piątek i niedzielę.

DSC_7194.jpeg
Balony poruszały się po niebie w promieniu kilku kilometrów od Trzebnicy.

DSC_9340.jpeg
Nagrody wręczono w niedzielę. Na scenie obecni byli przedstawiciele organizatorów, sponsorów oraz oczywiście wyróżnieni zawodnicy.

DSC_9298.jpeg
Pierwsze trzy drużyny otrzymały pamiątkowe statuetki z Festiwalu Balonowego w Trzebnicy.

DSC_9440.jpeg
Pamiątkowe zdjęcie zawodników wraz z organizatorami i sponsorami Festiwalu Balonowego w Trzebnicy.

 

Festiwal Balonowy w Trzebnicy
_galeria_42_36_1_1_3_3_0_0_

I Majówka w Ogrodach Klasztornych
_galeria_42_37_1_1_3_3_0_0_