• EN
  • DE

Udane ferie w Gminie Trzebnica

W dniach 13-24 lutego dzieci z Gminy Trzebnica mogły skorzystać z atrakcji, które przygotowało dla nich Gminne Centrum Kultury i Sportu. Tematem przewodnim tegorocznych ferii zimowych był Super Kot – trzebnicka maskotka. W dwutygodniowym programie znalazły się m.in. zajęcia plastyczne, zawody sportowe, gry i zabawy na lodzie, spotkania w bibliotece i kinie oraz warsztaty chemiczne, taneczne i wiele innych. W zajęciach wzięło udział blisko kilkaset dzieci z terenu gminy.

KULTURA

„Superferie z Kotem” dzieci rozpoczęły wędrówką po Kocich Ścieżkach. Podczas zajęć pojawiły się ciekawe wcielenia kotów i plastyczne opowieści. Tworzyli także oryginalne kompozycje malarskie przedstawiające Kocie Maski oraz obrazy 3D, na których koty wyszły z ram i zawędrowały z dziećmi do pięknego kociego miasteczka, zaprojektowanego przez Mieczysława Łokietkę.

W pracowni rękodzieła Guzik dzieci zajmowały się „Kocimi Robótkami”. Podczas zajęć wykonały notes w kształcie kota, a także kocią ramkę z filcu. Wyobraźnia dzieci nie ma granic, co widać było po wykonanych zadaniach. Dodatkową atrakcją było zdjęcie wykonane polaroidem, które mali rękodzielnicy mogli od razu włożyć do własnoręcznie zrobionych ramek. Nie obyło się bez zabaw integracyjnych i zgadywanek.

„Kocie Fotografie” zdominował polaroid. Dzięki fotografii natychmiastowej dzieci mogły zobaczyć magię powstawania zdjęcia. Trzeba przyznać, że technika polaroida zaczarowała wszystkich do tego stopnia, że została wykorzystana również w tworzeniu komiksu. Do tego zadania bardzo pomocny okazał się specjalny gość – Super Kot, który z chęcią pozował do zdjęć.

Podczas ferii było także tanecznie i wokalnie. W trakcie trwania zajęć baletowych, dzięki instruktor Lilianie Iwanowej dzieci poznały podstawowe figury baletowe i nauczyły się prostego układu z elementami choreografii z musicalu „Cats”. Natomiast instruktorka Aneta Góral uczyła dzieci „Kocich Śpiewów”.

Ciekawą propozycją dla dzieci były warsztaty „Magia Chemii”. Z tej okazji Sala Animacji Gminnego Centrum Kultury zamieniła się w laboratorium chemiczne. Gotowe zestawy małego chemika oraz proste odczynniki chemiczne jakie można znaleźć w zasobach kuchennych każdego domu pozwoliły dzieciom na wesołą zabawę poznawczą. Dowiedziały się m.in. czym jest PH, kwas i zasada. Mali chemicy doprowadzili również do reakcji chemicznej przy użyciu sody oczyszczonej oraz stworzyły własnego „glutka”, którego mogły zabrać do domu.

 

 

SPORT

Sportowa oferta podczas ferii obejmowała różnego rodzaju zajęcia ruchowe.

Na Hali Sportowej dzieci grały w Mega Gry Halowe m.in. w twistera, chińczyka, bierki oraz domino. Podczas zajęć pod nazwą „Kocie Fiflaki” sześciokrotny Mistrz Polski w judo Maciej Kostrzewa zaprezentował dzieciom różne chwyty i elementy samoobrony. Na zajęciach „Kocia Rakieta” instruktor Łukasz Nowakowski uczył dzieci gry w badmintona. Trening obejmował takie ćwiczenia jak: podstawowe chwyty rakiety, różne uderzenia lotki, ustawienie na boisku oraz prawidłowa praca nóg. Na Hali Sportowej pojawił się także Kot Rajdowiec, który znalazł czas, aby kibicować dzieciom w wyścigach samochodów zdalnie sterowanych. Mali rajdowcy jeździli na czas po specjalnie wytyczonym torze wyścigowym z różnymi przeszkodami. Warto dodać, że piłka nożna zdominowała sportowe zajęcia dowolne. Sportowym spotkaniom towarzyszyło wiele emocji. Nie brakowało uśmiechu, radości, a także zdrowej sportowej rywalizacji. Na zakończenie każdych zajęć dzieci otrzymały słodkie upominki.

Na Lodowisku Miejskim na terenie Kompleksu Boisk Orlik mali mieszkańcy Trzebnicy brali udział w grach i zabawach pod nazwą „Kocie Piruety”. Dzieci próbowały swoich sił łyżwiarskich na specjalnie przygotowanym torze przeszkód. Miały do wykonania kilka niełatwych zadań m. in. trafienie krążkiem w bramkę, jazda sprintem na czas, prowadzenie krążka, jazda slalomem na czas oraz rzuty do celu. Mogły również zmierzyć się w nowej dla nich dyscyplinie, jaką był hokej na lodzie. Wszyscy mali sportowcy dzielnie walczyli, aby zdobyć jak największą ilość bramek.

 

 

DZIEŃ KOTA

17 lutego z okazji Międzynarodowego Dnia Kota w artKawiarni odbył się wielki bal karnawałowy. Instruktor Justyna Łukasiewicz uczyła dzieci przeróżnych tańców. Czas upłynął na zabawach i konkurencjach. Nie zabrakło również muzycznych hitów każdej dziecięcej imprezy. Gościem specjalnym balu był oczywiście Super Kot, który świetnie bawił się ze wszystkimi. Nie tylko tańce karnawałowe były atrakcją w tym szczególnym dniu. Do Trzebnicy bowiem przyjechał teatr Blaszany Bębenek. W sali kinowo-widowiskowej odbyło się przedstawienie pt. „Kot w butach”, w którym czynny udział brały dzieci siedzące na widowni. Muzyka i wspólna zabawa sprawiły, że mali widzowie wychodzili z przedstawienia z uśmiechem na twarzy.

Ferie z Super Kotem zakończyliśmy wędrówką po wystawach, zabawami i quizem w przestrzeni „Kociego Miasta”. Podczas wszystkich zajęć dzieci były obdarowane słodkim poczęstunkiem w postaci bułeczki lub pączka oraz pysznego mleka. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas. Do zobaczenia za rok!

 

 

SOŁECTWA

Podczas przerwy zimowej na pewno nie nudziły się dzieci z gminnych sołectw. W tym roku pracownicy GCKiS oraz wolontariusze ze stowarzyszenia Semper Avanti odwiedzili świetlice wiejskie w Masłowie, Koniowie, Szczytkowicach, Komorowie, Komorówku i Taczowie Wielkim. I tym razem nie zabrakło wspólnych gier i zabaw. Spotkania zaczynały od przedstawienia się i integracji. Potem uczestnicy uczyli się piosenki pt. „Super Kot”, a następnie rozwiązywali krzyżówkę, w której hasła stanowiły imiona trzebnickich kotów. Następnie dzieci robiły piękne, kolorowe podkładki pod kubki z filcu w dwóch wariantach: kota i myszki. Podczas krótkiej przerwy był czas na poczęstunek – pyszne drożdżówki, a w Tłusty Czwartek smakowite pączki. Gdy dzieci nabrały sił, przyszedł czas na zabawy przygotowane przez wolontariuszy. Były to zawody drużynowe o figurkę kota, przeciąganie liny, gra w „Psy i koty” oraz zwierzęce „Memory”. Na koniec dzieci zatańczyły przebojowy taniec Sida z Epoki Lodowcowej oraz „Choco-choco”. W każdej miejscowości panowała niesamowita, rodzinna atmosfera, a dzieci bardzo chętnie wykorzystywały swoją znajomość języków i uczyły wolontariuszy języka polskiego. Do niektórych miejscowości zawitał także Super Kot, sprawiając dzieciom ogromną niespodziankę. Każdy chętnie przybijał z nim piątki. Było dużo radości i uśmiechu.

 

 

BIBLIOTEKA

Ferie w Bibliotece Miejskiej upłynęły pod znakiem kocich historii, tych bajkowych i nie tylko. Zajęcia rozpoczęły się wierszem Ludwika Jerzego Kerna „W królestwie kotów”. Następnie dzieci usłyszały słynne bajki o futrzakach. Były to: Kot w Butach, Filemon, Bonifacy, Klakier, Garfield, Łebski Harry, Kocia Ferajna… i oczywiście opowieść o trzebnickich kotach z Super Kotem na czele. Dzień Kota również świętowano w bibliotece. Z tej okazji dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat puszystych ulubieńców, a wszystkie informacje pochodziły z książki pt. „Zły Kocurek. Sto lat” Nicka Bruela. Koci temat wywołał wśród uczestników zajęć wiele emocji. Sympatie do kotków dzieci wyrażały również podczas prac plastycznych, gdzie wykorzystując różne techniki ochoczo wyczarowały: mruczusia, koci domek z puzzli 3d, kotka-pacynkę, puszyste, egzotyczne kocury, urodzinowe ozdoby, zabawkę myszołapa oraz wyjątkową mleczną laurkę dla czworonożnych przyjaciół. Dodatkowymi atrakcjami były prezentacje multimedialne na temat ras kotów oraz teatrzyk. Na koniec wszyscy zgodnie stwierdzili, że uwielbiają koty za to, że są śliczne, puszyste i wspaniale nadają się do przytulania.

 

 

KINO

W ramach ferii zimowych w Kinie Polonia 3D dzieci mogły bezpłatnie obejrzeć dwie bajki: „Robaczki z Zaginionej Doliny” oraz „Zakochany Wilczek”. Po projekcjach filmów odbywały się warsztaty, podczas których dzieci malowały bohaterów bajek na ceramicznych kubkach. Po wykonanej pracy, w ramach relaksu, odbyły się zabawy integracyjne typu „Zombie” oraz filmowe „czółko”, czyli innymi słowy nowa wersja kalambur. Na koniec zajęć mali miłośnicy kina obejrzeli jak w praktyce działa kino. Widzieli jak operator uruchamia projektor, ustawia dźwięk i opuszcza ekran. Trzeba przyznać, że dzieci miały nie lada szczęście, bo nie każdy ma okazję zobaczyć jak wygląda kino od kuchni.