• EN
  • DE

Odsłonięcie pomnika „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym”

Po zakończeniu II wojny światowej i wycofaniu się armii niemieckiej, część partyzantów i żołnierzy Armii Krajowej nie uznała końca wojny, kontynuując walkę przeciwko okupacji radzieckiej. To właśnie im oddajemy współcześnie hołd obchodząc 1 marca Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Trzebnicy przy Rondzie im. Żołnierzy Wyklętych odsłonięto pomnik.

Na trzebnickim Rynku zebrały się delegacje szkół, instytucji oraz związków kombatanckich. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, gospodarz wydarzenia Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima przywitał zebranych gości i mieszkańców. W sposób szczególny witając Stanisława Idźkowskiego – Żołnierza Wyklętego, członka Narodowych Sił Zbrojnych oraz kombatantkę, trzebniczankę Irenę Bromirską.

- Gmina Trzebnica kultywuje pamięć o bohaterach, którym zawdzięczamy wolną i suwerenną ojczyznę. Podejmujemy szereg działań na rzecz przywrócenia pamięci i oddania należnego hołdu tym, którzy przez lata byli skazani na zapomnienie  - przypominają o nich m.in. Dęby Katyńskie, Krzyż Katyński i Smoleński, Pomnik Sybiraków, Pomnik II Armii Wojska Polskiego, Pomnik Gen. Ryszarda Kuklińskiego, ulice Armii Krajowej, Żołnierzy Września, Rondo Żołnierzy Wyklętych. Od dzisiaj z kolei dołączy do nich „Pomnik w Hołdzie Żołnierzom Wyklętym”. Niezłomni, Niezapomniani, Wielcy czyli Ci, którzy po zakończeniu II Wojny Światowej sprzeciwiali się sowietyzacji Polski i podjęli walkę z radzieckimi służbami bezpieczeństwa i podporządkowanymi im służbami w Polsce, tworząc antykomunistyczny i niepodległościowy ruch partyzancki. W walkę z komunistycznym terrorem włączyło się ponad dwieście tysięcy osób. Byli wśród nich żołnierze „Orlika”, „Wołyniaka”, „Zagończyka”, „Zapory”, „Łupaszki”, „Żelaznego”, „Jastrzębia”, „Nila” i wielu, wielu innych. Byli niezłomni, do końca wierni złożonej przysiędzepowiedział do zebranych burmistrz Marek Długozima i dodał Dumne dzieci wielkiego kraju – Polski. Walczyli dla niej, z jej imieniem na ustach ginęli. Nigdy się nie poddali. Zachowali się jak trzeba, pielęgnując te wartości, trzeba o nich pamiętać – stąd moja decyzja o powstaniu pomnika „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym” – zakończył burmistrz.

12.jpeg

23.jpeg

Następnie dr Sławomir Węgrzynowicz, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, historyk i wykładowca, przybliżył zebranym bohaterską i często dramatyczną historię członków polskiego zbrojnego podziemia. Podkreślił także, że docenia i podziwia dbałość o wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży w Gminie Trzebnica oraz znaczącą liczbę wydarzeń o charakterze patriotycznym, jakie są organizowane w Trzebnicy. Na zakończenie spotkania na trzebnickim Rynku, uczniowie Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy zaprezentowali program artystyczny poświęcony trudnej tematyce czasu II wojny światowej i losów Polski po jej zakończeniu, przygotowany pod kierunkiem Alicji Stręk-Tworek.

14.jpeg

IMG_8626.jpeg

Po przemarszu z Rynku do Ronda Żołnierzy Wyklętych przy ul. Obornickiej, Marcinowskiej i Żołnierzy Września nastąpiła główna część uroczystości – odsłonięcie Pomnika „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym”, którego dokonali: Stanisław Idźkowski, burmistrz Marek Długozima, trzebniczanka Irena Bromirska oraz sierżant Związku Strzelec Paulina Młodzik oraz harcerki Klaudia Zielińska i Julia Szczepanik.

11.jpeg

10.jpegOdsłonięcie Pomnika „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym”, którego dokonali: Stanisław Idźkowski, burmistrz Marek Długozima, trzebniczanka Irena Bromirska oraz sierżant Związku Strzelec Paulina Młodzik oraz harcerki Klaudia Zielińska i Julia Szczepanik.

Stanisław Idźkowski otrzymuje podziękowanie od burmistrza Marka Długozimy. Irena Bromirska Zbigniew Lubicz-Miszewski Paweł Rutkowski dr Sławomir Węgrzynowicz Marian Krzak

Po poświęceniu pomnika przez ks. proboszcza Bogdana Grabowskiego, podziękowania od burmistrza Marka Długozimy otrzymali: Irena Bromirska oraz Stanisław Idźkowski, projektant pomnika Zbigniew Lubicz-Miszewski, wykonawca Paweł Rutkowski, Marian Krzak oraz w szczególności, za wspaniały wykład i lekcję historii dr Sławomir Węgrzynowicz Radny Rady Powiatu Trzebnickiego.

Warto wspomnieć o namiotach Żołnierzy Wyklętych, które ustawiono na trzebnickim Rynku. W każdym z nich znajdowały się plansze, będące częścią wystawy, prezentującej biogramy Żołnierzy Wyklętych, nazywanych też Niezłomnymi.

13.jpeg