• EN
  • DE

Oddaj krew, uratuj życie!

Rozpoczął się nowy rok, a wraz z nim ruszył kolejny cykl zbiórek krwi w Trzebnicy. 18 stycznia na parkingu przed budynkiem Gminnego Parku Wodnego TRZEBNICA-ZDRÓJ stacjonował  krwiobus, czyli mobilny punkt poboru krwi. Tego dnia chętnych do jej honorowego oddania nie brakowało. Pomimo, że dzień był mroźny, mieszkańcy dzielnie czekali na swoją kolej.

Cyklicznie organizowane przez Gminę Trzebnica i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu akcje zbiórki krwi cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Tylko w ubiegłym roku zarejestrowało się 234 dawców, z czego pełną krew oddało 166. Łącznie dało to 747 litrów krwi, która posłużyła do ratowania życia wielu osobom.


Tegoroczni maturzyści Marta, Martyna i Kuba z PZS nr 1 w Trzebnicy chętnie uczestniczyli w zbiórce krwi.

 

Cieszę się, że takie akcje są prowadzone w naszym mieście. To ogromne udogodnienie dla mieszkańców, którzy chcąc oddać krew, musieliby specjalnie dojechać do najbliższej stacji krwiodawstwa, w tym wypadku do Wrocławia. Co ważne, terminarz zbiórek krwi jest dostępny wcześniej, a to daje możliwość zaplanowania sobie kolejnej donacji powiedziała pani Monika, mieszkanka Trzebnicy.

Dawcą jestem od czasu, kiedy mój brat uległ ciężkiemu wypadkowi na motocyklu i sam potrzebował krwi. Wtedy zdałem sobie sprawę z tego, jak cenny dar posiada każdy z nas. Krwi nie da się wyprodukować, dlatego tym bardziej powinniśmy się nią dzielić z innymi. Nigdy też nie wiadomo, czy sami nie będziemy jej potrzebować. Poza tym świadomość, że w ten sposób ratujemy komuś zdrowie, a nawet życie, daje wiele satysfakcjiprzypomniał pan Grzegorz, jeden z dawców.

Jak mówi lekarz Agnieszka Kobylska, takie akcje są bardzo potrzebne. – Nie tylko osoby, które uległy wypadkom komunikacyjnym potrzebują krwi. Również pacjenci na oddziałach onkologicznych, osoby przewlekle chore lub takie, które straciły dużo krwi podczas operacjiwyjaśnia doktor Kobylska. Jestem bardzo zadowolona, że akcje zbiórki krwi są prowadzone w Trzebnicy. Mamy tutaj stałe grono dawców, na których zawsze możemy liczyć, nawet jeśli warunki pogodowe nie są sprzyjające, tak jak dziś. To pokazuje, jak bardzo są zdeterminowani, żeby komuś uratować życie. Chcę zachęcić także tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się wziąć udziału w akcji. Zapewniam, że nasze mobilne punkty poboru krwi spełniają wszelkie normy, są również wyposażone w specjalistyczny sprzęt, który gwarantuje dawcom komfort i bezpieczeństwo. Naprawdę nie ma się czego bać dodaje.


Mobilna stacja poboru krwi jest przystosowana tak, aby mogło ją oddać kilka osób jednocześnie.

 


Terminy kolejnych zbiórek krwi:

21 marca

16 maja

18 lipca

19 września

21 listopada

Miejsce: parking przy Gminnym Parku Wodnym Trzebnica-Zdrój, ul. Leśna 5, godz. 9.00 do 12.00.