Informujemy, że  w okresie od 1 lipca 2024 r. do 30 sierpnia 2024 r. Urząd Miejski w Trzebnicy będzie czynny w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 07.00 do 15.00. Wydział Spraw Obywatelskich - Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje klientów od poniedziałku do piątku w godzinach od 07.00 do 15.00. Burmistrz Gminy Trzebnica w sprawie skarg i wniosków przyjmuje w środy w godzinach od 14.15 do 15.15.

  • EN
  • DE
  • UA

Senior znaczy wigor

To pierwsza tego typu placówka w Gminie Trzebnica. Dzienny Dom Pobytu dla Osób Starszych „Senior Wigor” właśnie rozpoczyna swoją działalność. – Zapewniam, że w naszym „domu” seniorzy będą czuć się częścią jednej wielkiej rodziny i dołączą tym samym do Klubu Seniora, Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Rejonowego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów– mówi burmistrz Marek Długozima.

Podopieczni mają zapewnioną opiekę i wyżywienie. Nie brakuje również oferty edukacyjnej, kulturalnej czy rekreacyjnej. Docelowo można otoczyć opieką 16 osób z terenu Gminy Trzebnica nieaktywnych zawodowo, w wieku 60+.

„Senior Wigor” będzie czynny od poniedziałku do piątku, przez 8 godzin dziennie od 7.30 do 15.30. Specjalnie dla podopiecznych Dziennego Domu Pobytu dla Osób Starszych Gmina Trzebnica przeprowadziła remont pomieszczeń na parterze istniejącego budynku mieszkalnego przy ul. Ks. Bochenka 12 w Trzebnicy, w sumie 105 m². Przez wiele lat gościli tu seniorzy, związki emerytów i rencistów, a także organizacje kombatanckie.

Remont był współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w ramach Wieloletniego Programu „Senior-Wigor” na lata 2015-2020 oraz Gminy Trzebnica. Koordynatorem projektu jest Ewa Brzegowska, pracownik Urzędu Miejskiego.

- Do tego, by utworzyć Dzienny Dom Pobytu dla Osób Starszych „Senior Wigor”, skłoniły mnie liczne rozmowy z seniorami z terenu naszej gminy. Przypomnę również, że powstanie takiego miejsca w Trzebnicy, to kolejna zrealizowana przeze mnie obietnica wyborcza mówi burmistrz Marek Długozima. –Stale staramy się poszerzać ofertę kulturalną, czy prozdrowotną dla seniorów. „Senior Wigor” to miejsce, w którym osoby starsze mają możliwość korzystania z oferty na rzecz aktywizacji społecznej, w tym oferty prozdrowotnej - rehabilitacyjnej, obejmującej usługi w zakresie aktywności ruchowej, edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej i opiekuńczej. Wizerunek polskiego seniora tworzy obraz smutnej starości, chorób, często samotności i poczucia opuszczenia przez młodsze pokolenia. Bywa, że seniorzy to osoby samotne, które nie mają szans na wykorzystanie posiadanego doświadczenia, wiedzy i umiejętności na rzecz własnego rozwoju, ale i dla dobra społeczności lokalnej. Zapewniam, że w naszym „domu” będą czuć się częścią jednej wielkiej rodziny. Zadecydowałem, że to zadanie prowadzić będzie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Już teraz zapraszam na uroczyste otwarcie placówki, które odbędzie się 30 styczniapodkreślił burmistrz.

Dzięki modernizacji lokalu udało się wyodrębnić salę spotkań i jadalnię. Podzielono je w taki sposób, by znalazła się tam również strefa wypoczynku, biblioteczka i strefa edukacyjna. Zakupiono niezbędny sprzęt dostosowany do faktycznych potrzeb (kanapy, fotele, sprzęt RTV, komputer z dostępem do Internetu).

W dalszej części budynku znajduje się pokój pełniący funkcję biura, w którym jednocześnie odbywają się zajęcia rehabilitacyjne. Jest tu również pokój do odpoczynku wyposażony w pięć łóżek dla seniorów. Docelowo miejsce to będzie wykorzystywane także do rozmów, terapii indywidualnej i pracy socjalnej.

W ramach przebudowy utworzono dwie toalety dostosowane zgodnie ze standardem potrzeb osób starszych. Przebudowano aneks kuchenny, który został wyposażony w niezbędne sprzęty, m.in.: zlewozmywak, zmywarkę, płytę do podgrzewania posiłków, lodówkę i piekarnik. Zakupiono również naczynia niezbędne do przygotowania i spożycia posiłku, zarówno przywiezionego w ramach cateringu (obiady), jak też przygotowywanego na miejscy przez seniorów.

Podopieczni placówki będą mieli zapewniony dzienny pobyt i posiłek, zajęcia usprawniające ruchowo, w tym rehabilitację, zajęcia rekreacyjne, kulturalne, edukacyjne, porady psychologiczne, w tym świadczenie pomocy w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych i indywidualnych problemów.

Remont przeprowadziła trzebnicka firma, Zakład Murarski Kazimierza Zająca.

Więcej informacji na temat Dziennego Domu Pobytu dla Osób Starszych „Senior Wigor” można odnaleźć na stronach internetowych Urzędu Miejskiego w Trzebnicy oraz Ośrodka Pomocy Społecznej. Oficjalne otwarcie placówki nastąpi 30 stycznia. 

senior_wigor_www.jpeg

IMG_6264.jpegPlacówkę wizytował burmistrz Marek Długozima. Na zdjęciu m.in. sekretarz Daniel Buczak, naczelnik wydziału promocji Jakub Szurkawski, Magdalena Kij- opiekunka grupy i seniorki.