• EN
  • DE

Maraton Pisania Listów

Po raz dziewiąty trzebniczanie przyłączyli się do międzynarodowej akcji pisania listów w obronie praw człowieka.  W sobotę, 10 grudnia, w sali Mułki Gminnego Centrum Kultury, Szkolna Grupa Amnesty International nr 108 z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Trzebnicy wraz z koordynatorkami Joanną Pilchtą i Moniką Komisarczyk zorganizowała Maraton Pisania Listów.

Tegoroczny Maraton Pisania Listów Amnesty International otworzył burmistrz Marek Długozima. - To bardzo szlachetna inicjatywa. Cieszę się, że w naszym mieście jest tak wielu ludzi, zwłaszcza młodych, którym los drugiego człowieka nie jest obojętny. To ważne, aby solidaryzować się z tymi, którzy zostali  pozbawieni swoich praw. Osobiście napisałem list w sprawie 34-letniej aktywistki politycznej - Zeynab Jalalian, która za działalność na rzecz kurdyjskiej mniejszości w Iranie, została skazana na dożywotne pozbawienie wolnościpowiedział burmistrz. - Przedsięwzięcie podjęte przez Szkolną Grupę Amnesty International nr 108 oraz opiekunki Joannę Plichtę i Monikę Komisarczyk buduje świadomość trzebnickiej społeczności i zwraca uwagę na ważne tematy, jak poszanowanie wolności i godności człowieka. Mam nadzieję, że jak co roku, dzięki listom i apelom uda się zmienić życie bohaterów i bohaterek z całego świata dodał.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka przypadającego 10 grudnia, organizacja Amnesty International wybiera osoby, których prawa człowieka w drastyczny sposób zostały złamane. W tym roku pisano listy solidarnościowe w sprawie 11 osób z takich krajów jak:  Iran, Chiny, USA, Turcja, Peru, Azerbejdżan, Kanady, Indonezji i Egiptu. Najwięcej emocji wywołała sprawa albinoski Annie Alfred z Malawii, której życie jest zagrożone w związku z panującymi przesądami dotyczącymi magicznych właściwości jej części ciała. Na liście AI znaleźli się także Edward Snowden, który ujawnił światu skalę masowej inwigilacji obywateli USA oraz skazany na 10 lat więzienia za wysłanie SMS-a - Fomusoh Ivo Feh z Kamerunu.

Akcja przebiegła pomyślnie w całym kraju. Listy pisano w blisko 800 miejscach, w tym także w Trzebnicy, której mieszkańcy napisali aż 1055. W całej Polsce łącznie zanotowano 356 645 listów i petycji do władz z prośbą, aby przyjrzeli się sytuacji obywateli swojego kraju, którzy zostali niesłusznie skazani. Teraz pozostaje czekać na rezultaty i dobre wiadomości.