• EN
  • DE

Spotkanie z Krystyną Konecką

„U Szekspira w Stratfordzie”, pod takim tytułem odbyło się spotkanie ze znaną i cenioną poetką, dziennikarką, podróżniczką i znawczynią twórczości Szekspira – Krystyną Konecką. Prezentacja odbyła się z okazji Światowego Roku Wiliama Szekspira, 23 listopada w sali kinowo-widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Trzebnicy. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marek Długozima – Burmistrz Gminy Trzebnica. W uroczystości udział wzięli uczniowie z Gimnazjum z Zespołu Szkół w Ujeźdźcu Wielkim, Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy oraz z Gimnazjum nr 5 w Trzebnicy.

W związku z przypadającą w tym roku czterechsetną rocznicą śmierci Wiliama Szekspira – jednego z najwybitniejszych twórców w historii światowej literatury, Gmina Trzebnica, z inicjatywy Anny Musz - trzebnickiej poetki oraz Stefana Jurkowskiego - Sekretarza Generalnego Związku Literatów Polskich, zorganizowała niepowtarzalne spotkanie z autorką wielu tomów wierszy, członkinią Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich – Krystyną Konecką.

W imieniu Burmistrza Gminy Trzebnica całą młodzież wraz z dyrektorami szkół oraz kadrą pedagogiczną, przywitała Anna Musz: - Rok szekspirowski obchodzony jest na całym świecie i ogromnie cieszymy się, że w te obchody włączyło się także nasze miasto. Naszą przewodniczką po świecie Wiliama Szekspira będzie Krystyna Konecka – jedyna polska uczestniczka oficjalnych obchodów 400. rocznicy śmierci poety, które odbyły się w tym roku w rodzinnym mieście Szekspira – Stratfordzie powiedziała Anna Musz.Krystyna Konecka pisze prawie wyłącznie sonety, co jest pewnego rodzaju ewenementem. Okazuje się, że ta forma, wydawałoby się dzisiaj archaiczna, jest bardzo nośna dla współczesnych treści, i z powodzeniem można ją uprawiać. Ale nie tylko z tego powodu ją gościmy. Krystyna Konecka jest jednocześnie znawczynią życia i twórczości Williama Szekspiradodał Stefan Jurkowski.

Poetka jako jedyna przedstawicielka polskiego środowiska literackiego była zaproszona do Anglii na szekspirowskie uroczystości. Bywała tam niejednokrotnie, wędrowała tropami Szekspira i odnalazła wiele szczegółów z życia tego genialnego twórcy. Podczas prezentacji w arcyciekawy i niekonwencjonalny sposób przybliżyła słuchaczom jego sylwetkę ilustrując jednocześnie swój wykład licznymi fotografiami.

- Ogromnie się cieszę, że Trzebnica dołączyła do obchodów Światowego Roku Wiliama Szekspira powiedział burmistrz Marek Długozima. – Kiedy Pani Anna Musz przyszła do mnie z pomysłem zorganizowania spotkania z Panią Krystyną Konecką, z przyjemnością poparłem tę inicjatywę. Jest to bowiem doskonała okazja dla trzebnickiej młodzieży, by w nieszablonowy sposób poznać twórczość i postać wybitnego dramatopisarza świata. W trosce o rozwój kulturalny mieszkańców Gmina Trzebnica uruchomiła w Gminnym Centrum Kultury warsztaty literackie, które prowadzi pani Anna Musz wraz ze Stefanem Jurkowskim, na które serdecznie zapraszam wszystkich miłośników literaturydodał burmistrz.

Warto dodać, że Krystyna Konecka wydała 13 książek poetyckich. Twórczość przyniosła jej liczne nagrody i wyróżnienia. Tom jej wierszy „Ogrody Szekspira” wraz z przekładami Ewy Sherman został włączony do zbiorów bibliotecznych The Shakespeare Centre, Stratford-upon-Avon w Anglii.

Wybitna poetka podczas wizyty w Trzebnicy odbyła łącznie 5 spotkań, w których udział wzięło blisko 500 słuchaczy. Oprócz wykładu w Gminnym Centrum Kultury przeprowadziła 2 spotkania w Szkole Podstawowej nr 3, które poświęcone były Muminkom, ponieważ p. Konecka jest też znawczynią twórczości Tove Janson. Dzieci były bardzo zainteresowane tematem, zadawały pytania, rozmawiały. Odbyła także kameralne spotkanie z uczestnikami UTW, podczas którego poetka czytała wiersze, opowiadała o Szekspirze i swojej twórczości i odpowiadała na pytania uczestników spotkania.

03.jpeg Krystyna Konecka – jedyna polska uczestniczka oficjalnych obchodów 400. rocznicy śmierci poety, które odbyły się w tym roku w rodzinnym mieście Szekspira – Stratfordzie.

06.jpegSpotkanie z wybitną poetką zorganizowane zostało z inicjatywy Anny Musz - trzebnickiej poetki oraz Stefana Jurkowskiego - Sekretarza Generalnego Związku Literatów Polskich.

01.jpegCiekawego wykładu o twórczości i życiu Wiliama Szekspira wysłuchała młodzież z Gimnazjum z Zespołu Szkół w Ujeźdźcu Wielkim, Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy oraz z Gimnazjum nr 5 w Trzebnicy.