• EN
  • DE

"Wołyń" dla seniorów

W dniach 7 i 8 listopada w Kinie Polonia 3D miały miejsce dwa seanse głośnego filmu Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń". Na specjalne zaproszenie burmistrza Marka Długozimy  projekcję obejrzeli seniorzy z Trzebnicy oraz sołectw gminy. To kolejna emisja z cyklu Seanse dla Seniorów.

Przybyłych gości m.in. seniorów, kombatantów, sołtysów oraz siostry zakonne przywitał burmistrz Marek Długozima – Pomimo trudnej tematyki filmu cieszę się, że tak licznie przybyli Państwo na dzisiejszy seans. To pokazuje, że Polacy chcą poznać prawdziwą historię i tragiczne losy swoich rodaków z Kresów Wschodnich. Do niedawna niewiele mówiło się o rzezi wołyńskiej - głównie ze względów politycznych. Jednak wierzę, że ten film stanie się mostem a nie murem w stosunkach polsko-ukraińskichpodkreślił burmistrz Marek Długozima - Wiem, że wśród Państwa są osoby, które osobiście przeżyły koszmar ludobójstwa na Wołyniu i z pewnością  dla nich będzie to powrót do tych dramatycznych wspomnień dodał.

Wyłyń dla Seniorów.jpeg

 

Po projekcji było słychać wiele komentarzy – Film zrobił na mnie ogromne wrażenie. Nie mogłam powstrzymać płaczu. Aż trudno uwierzyć, że to co zobaczyłam wydarzyło się naprawdę.  Ale taka jest nasza historia. To w jaki sposób Ukraińscy mordowali Polaków, całe to okrucieństwo - tego nie da się opisać słowami mówiła pani Magdalena, mieszkanka gminy Jestem wdzięczna burmistrzowi za to, że mogłam uczestniczyć w dzisiejszym seansie. Gdyby nie transport, który zorganizował dla nas burmistrz z pewnością byłoby mi trudno dostać się do Trzebnicydodaje.

Pani Zofia Kuźma, która wraz z rodziną przeżyła napad ukraińskich banderowców powiedziała – W jednej chwili wróciły wszystkie wspomnienia. Miałam zaledwie 6 lat, jak banderowcy wtargnęli do wioski paląc wszystko, co napotkali na swojej drodze. Najbardziej zapamiętałam ogień, grzmoty i rżenie koni, dokładnie tak jak w filmie "Wołyń" wspominała.

Jadwiga Hajduk - Dymarczyk pracownik szpitala powiatowego w Trzebnicy potwierdza, że film jest dramatyczny Momentami nie da się go oglądać, ze względu na odwzorowanie drastycznych scen. Widok był przerażający i choć nie potępiam człowieka, to należy potępiać czyny, które były pokazane na filmie, a które miały miejsce w historii. Bardzo to przeżyłam podkreśliła.

Cykl Seansów dla Seniorów zapoczątkował burmistrz Marek Długozima. Dzięki bezpłatnemu transportowi film mogli zobaczyć mieszkańcy sołectw z gminy, a także trzebniczanie. Wkrótce pojawią się kolejne projekcje, które będą skierowane do tej szczególnej grupy odbiorców.