• EN
  • DE

Tak Trzebnica uczciła Święto Niepodległości

Flagi w oknach i na ulicach. Wspólny przemarsz mieszkańców, uroczysta msza święta, złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego, a także projekcja filmu Pilecki w kinie Polonia 3D. Tak wyglądały tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Trzebnicy.

Tradycyjnie już obchody Święta Niepodległości w Trzebnicy rozpoczęły się od przemarszu pod pomnik Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego, gdzie złożono kwiaty. Następnie w tonie patriotycznych pieśni zagranych przez Trzebnicką Orkiestrę Dętą, kombatanci, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych na czele z gospodarzem gminy – burmistrzem Markiem Długozimą, sekretarzem gminy Danielem Buczakiem i przewodniczącym Rady Miejskiej Mateuszem Staniszem, starostą Waldemarem Wysockim, przedstawicielami instytucji działających na terenie gminy i licznie zgromadzona młodzieżą, udali się na uroczystą Mszę Świętą do Bazyliki św. Jadwigi pod przewodnictwem ks. Dziekana Jerzego Olszówki wraz z celebrantami.

Druga część obchodów Święta Niepodległości odbyła się na placu przed Krzyżem Katyńskim i Smoleńskim oraz Pomnikiem Sybiraków, gdzie po wspólnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Krótkie przemówienie okolicznościowe do zgromadzonych wygłosił burmistrz Marek Długozima. Oto jego fragment:

- Spotykamy się dzisiaj w tych miejscach pamięci narodowej, by uczcić 98 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach bolesnej niewoli i oddać należny hołd tym, którym tę wolność zawdzięczamy. Pamiętajmy, że niepodległość nie jest dana nam raz na zawsze, trzeba jej czujnie strzec i bronić.

Nasz wielki rodak święty Jan Paweł II – papież podczas ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny w swym nauczaniu mocno podkreślał, że dzisiaj dla Polski największym zagrożeniem są próby zacierania tożsamości narodowej. Każdy, kto czuje się Polakiem głęboko związanym z Ojczyzną 11. listopada dziękuje Bogu za dar odzyskanej niepodległości, a także idzie pod pomnik chwały i męczeństwa, by oddać należny hołd tym, którym zawdzięcza wolność. Dlatego w tym miejscu chylę czoła przed wszystkimi zgromadzonymi tutaj uczestnikami gminnych obchodów Święta Niepodległości zwłaszcza obecnymi kombatantami i z całego serca dziękuję za okazanie świadectwa patriotyzmu.
- zakończył burmistrz Marek Długozima.

Specjalny program artystyczny przygotowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2, a wartę honorową pełnili harcerze i Związek Strzelecki Strzelec.

Kolejnym punktem tegorocznych obchodów Święta Niepodległości była projekcja w Kinie Polonia 3D dokumentu fabularnego Pilecki, przedstawiającego historię rotmistrza Witolda Pileckiego. Bohater filmu swoje życie poświęcił walce ze zbrodniczymi dyktaturami XX wieku – niemieckim narodowym socjalizmem i sowieckim komunizmem.