• EN
  • DE

Trzebnica – miasto, w którym przyszywają ręce

27 października minęła 45. rocznica pierwszej w Polsce, trzeciej w Europie i siódmej na świecie udanej operacji replantacji ręki, przeprowadzonej w trzebnickim szpitalu przez śp. prof. Ryszarda Kociębę i jego zespół. W kolejnych latach profesor wraz z zespołem wykonał wiele nowatorskich replantacji kończyn górnych i dolnych, autotransplantacji oraz przeszczepów, którymi rozsławił Trzebnicę na arenie międzynarodowej. Dzisiejszy zespół chirurgów z Trzebnicy kontynuuje z sukcesami zapoczątkowane operacje replantacji kończyn.

Za wspomniane zasługi, w 2009 roku, na wniosek burmistrza Marka Długozimy, Rada Miejska w Trzebnicy nadała prof. Kociębie pośmiertnie tytuł „Zasłużony dla Gminy Trzebnica”.

Obecnie lekarze ze Szpitala Powiatowego im. Św. Jadwigi Śl. w Trzebnicy są kontynuatorami wielkiego dzieła nieżyjącego już prof. dr hab. Ryszarda Kocięby. O spektakularnych osiągnięciach trzebnickich lekarzy mówi się w programach telewizyjnych, pisze się na łamach prasy w całej Polsce, w tym również w wydawnictwach lekarskich. Temat osiągnięć jest szeroko omawiany na różnych stronach internetowych, na konferencjach naukowo-szkoleniowych i sympozjach, również zagranicznych, a Trzebnica w świecie kojarzona jest przede wszystkim z miastem, w którym „przyszywają ręce”.

Trzebniccy lekarze zostali w 2014 roku odznaczeni przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego za zasługi dla transplantologii, a 19 września br., członkowie wspomnianego zespołu trzebnickich chirurgów pod przewodnictwem prof. dra hab. Jerzego Jabłeckiego, na wniosek burmistrza Marka Długozimy, otrzymali tytuły „Zasłużonych dla Gminy Trzebnica”, które zostały im nadane podczas Uroczystej Gali odbywającej się w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy. Tytuł „Zasłużonego dla Gminy Trzebnica” pośmiertnie otrzymał również dr Piotr Mozalewski, który uczestniczył w pionierskiej operacji. Taki sam tytuł otrzymała również instrumentariuszka – siostra Teodozja Winnicka, a wcześniej, pośmiertnie – siostra Hilga Brzoska. W ostatnich dniach w trzebnickim szpitalu dokonano kolejnej udanej operacji replantacji palców ręki. O tym spektakularnym sukcesie wkrótce przeczytają Państwo w kolejnych numerach Panoramy Trzebnickiej.  

dr piotr mozalewski (5) - Kopia.jpegSzpital im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Pierwsza w Polsce udana operacja replantacji ręki pod kierunkiem prof. Ryszarda Kocięby. 

dtr-kzg-197.jpegWybitni chirurdzy pracujący obecnie w trzebnickim szpitalu, na wniosek burmistrza Marka Długozimy otrzymali tytuły „Zasłużonych dla Gminy Trzebnica”.