• EN
  • DE

Uczniowie chcą upamiętnić Wajdę

Młodzież należąca do Filmoteki Szkolnej działającej przy Gimnazjum nr 1 im. Księcia Henryka Brodatego w Trzebnicy spotkała się z burmistrzem Markiem Długozimą, aby przedstawić swoją propozycję uczczenia pamięci wybitnego polskiego reżysera Andrzeja Wajdy i jego wizyty w mieście. W spotkaniu, które odbyło się  24 października w Urzędzie Miejskim, uczestniczyli również opiekunowie: Beata Milner- Firkowska oraz Józef Wojciechowski.

Uczniowie z trzebnickiej Jedynki, realizując projekt pt. „Filmowa trasa spacerowa po Trzebnicy”, zwrócili się  do burmistrza z pomysłem, by przy wjeździe do miasta stanęła tablica informująca o możliwości odwiedzenia miejsca, które upatrzył sobie Andrzej Wajda.  To właśnie na trzebnickim wzgórzu, gdzie znajduje się Kapliczka św. Jadwigi, reżyser nakręcił pierwsze sceny do filmu „Popiół i diament”. Według młodzieży spacer aleją starych lip pod Kapliczkę może stać się kolejną atrakcją turystyczną w Trzebnicy.

- Ten pomysł jest bardzo ciekawy. To, że uczniowie wyszli z taką inicjatywą jest naprawdę budujące. Fakt pobytu niedawno zmarłego i najwybitniejszego w dziejach Polski reżysera Andrzeja Wajdy oraz Zbigniewa Cybulskiego (odtwórcy roli Maćka) w Trzebnicy i kręcenia scen przy Jadwiżańskiej Kapliczce na wzgórzu, jak najbardziej zasługuje na to, aby go upamiętnić - powiedział burmistrz Marek Długozima. - Wspólna realizacja pomysłu jest również doskonałą okazją do włączenia się młodzieży w promocję naszego miasta. To było naprawdę inspirujące i owocne spotkaniedodał.

Uczniowie opowiedzieli także o swoich działaniach podejmowanych w ramach projektu pt.  „Filmoteka Szkolna. Akcja!” organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Z entuzjazmem wymienili swoje osiągnięcia m.in. wyróżnienia za plakat filmowy i film w ramach Wirtualnego Festiwalu Filmowego. Wspomnieli również o kursach internetowych, w których brali udział oraz o Karnawałowych Nocach Filmowych i produkcjach, które do tej pory obejrzeli oraz nakręcili. Burmistrz Marek Długozima również opowiedział młodzieży o swoich zainteresowaniach filmowych rozwijanych od czasów szkolnych. To z jego inicjatywy powstał Dyskusyjny Klub Filmowy, który działa przy Gminnym Centrum Kultury.  Na koniec burmistrz podziękował młodzieży, że zwróciła się z tym pomysłem właśnie do niego i zapewnił, że wkrótce Gmina Trzebnica zrealizuje projekt wspomnianej tablicy.

IMG_5853.jpeg

kapilczka.jpeg