• EN
  • DE

Uroczystości odpustowe ku czci św. Jadwigi Śl.

W 2010 roku Rada Miejska, na wniosek burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy, podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia św. Jadwigi Śląskiej patronką miasta Trzebnicy. Z tej okazji dzień 16 października ogłoszony został świętem miasta i mieszkańców. W tym czasie rozpoczynają się także obchody jadwiżańskie, podczas których mieszkańcy Trzebnicy odbywają symboliczną pielgrzymkę do grobu Świętej i uczestniczą w uroczystej mszy św. Uroczystości odpustowe rozpoczęły się 14 października pod hasłem "Święta Jadwiga nauczycielką miłosierdzia". Tegoroczne obchody zainicjowały również Rok Jadwiżański ogłoszony w związku z 750-leciem kanonizacji trzebnickiej Świętej.

Piątek, 14 października

Tradycyjnie uczestnicy pielgrzymki zebrali się na trzebnickim rynku, gdzie zostali przywitani przez burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimę oraz biskupa Jacka Kicińskiego, który towarzyszył trzebniczanom w drodze do grobu Patronki.

- To już piąta pielgrzymka do grobu św. Jadwigi - Świętej, która czuwa nad naszym miastem od wieków. Jestem dumny z pielęgnowania tej tradycji i dziękuję za tak liczne przybycie. Tegoroczne pielgrzymowanie ma dla nas szczególny wymiar, jest bowiem dziękczynieniem za Jubileusz 750-lecia kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej oraz zainaugurowaniem Roku Jadwiżańskiego - powiedział burmistrz.

Następnie Biskup Jacek Kiciński pobłogosławił pątników i nawiązał do słów papieża Franciszka, który otwierając Rok Miłosierdzia, podkreślił szczególną rolę pielgrzymowania do miejsc świętych i przypomniał o Bramie Miłosierdzia w bazylice trzebnickiej.

Pochód pielgrzymów poprowadziła ulicami miasta Orkiestra Dęta, tuż za nią podążali przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele duchowieństwa, poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy. Ksiądz dziekan Jerzy Olszówka SDS witając pielgrzymów zaznaczył, że jako mieszkańcy dziękujemy za wyjątkową troskę naszej Księżnej i powinniśmy uczyć się od niej miłosierdzia, które wypływało z ciągłego zjednoczenia z Chrystusem.

Przed rozpoczęciem Mszy Św. w imieniu mieszkańców Trzebnicy oraz własnym burmistrz Marek Długozima przywitał serdecznie najdostojniejszego gościa - Jego Ekscelencję Ks. Biskupa Jacka Kicińskiego i podziękował za udział w pielgrzymce trzebniczan do grobu Księżnej. – Symboliczna pielgrzymka do grobu św. Jadwigi, jest przede wszystkim wyrazem hołdu wdzięczności, który chcemy złożyć naszej Patronce – za wspaniałe, duchowe i materialne dziedzictwo, nieprzemijający wzór życia i troskliwą opiekę. Ekscelencjo, wdzięczni za Twoją pasterską posługę, zawierzamy Cię opiece naszej przemożnej Patronki, prosząc, by wspierała Cię swoim orędownictwem, wypraszała potrzebne łaski i Boże błogosławieństwo - powiedział burmistrz i dodał: - Dzisiejszego pielgrzymkowego szlaku nie odliczamy w setkach kilometrów. Miarą tej pątniczej drogi jest siła naszych uczuć i naszego przywiązania wobec Jadwigi Śląskiej, żony Henryka Brodatego, która od wieków czuwa nad naszym miastem – nad Trzebnicą. Od wielu lat, w miesiącu październiku, gościmy w Trzebnicy pielgrzymów z całego kraju, a szczególnie tych, którzy przybywają do nas z Archidiecezji Wrocławskiej. Otwieramy dla nich nasze domy i nasze serca. Pięć lat temu do tej pięknej tradycji pielgrzymowania – my współcześnie żyjący trzebniczanie dopisaliśmy piękny kontekst. Zainicjowaliśmy pielgrzymkę trzebniczan do grobu naszej Patronki. Wyruszyliśmy z miejsca, które jest sercem miasta – z trzebnickiego rynku. Przeszliśmy ulicami, którymi codziennie zmierzamy do pracy, do szkoły. Minęliśmy nasze domy, w których wychowujemy dzieci, wnuki. Przeszliśmy obok zakładów pracy i miejsc rekreacji, odpoczynku, by dotrzeć przed grób św. Jadwigi i oddać jej hołd oraz uprosić pomyślność dla naszej małej ojczyzny zakończył.

W homilii bp Jacek Kiciński podkreślił, że Patronka - nauczycielka miłosierdzia, żyła Słowem Bożym, czerpała siłę z modlitwy i dała doskonały przykład bycia miłosierną w czynach, słowie i modlitwie.

Piątkowe uroczystości zakończyło uroczyste odnowienie Aktu Zawierzenia miasta i mieszkańców Trzebnicy św. Jadwidze Śląskiej, który odczytali: burmistrz Marek Długozima, Elżbieta Jagiełło z parafii pw. św. Bartłomieja i św. Jadwigi, Ewelina Trela – Radna Rady Miejskiej, s. Dionizja – przedstawicielka Sióstr Boromeuszek, Monika Krawczyk przedstawicielka rodzin trzebnickich, Błażej Basiak reprezentant młodzieży, uczeń Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy, Marzena Dumka zakrystianka z parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, Marta Piasecka – sołtys Szczytkowic oraz ks. Emanuel Rus – Superior Domu Zakonnego Salwatorianów.

Sobota, 15 października

Kilkanaście tysięcy pielgrzymów przybyło do Trzebnicy, by modlić się przy grobie św. Jadwigi. W sobotę do Trzebnicy dotarła pielgrzymka kobiet oraz pielgrzymka rowerowa, po południu zaś przybyła 37. Piesza Pielgrzymka Wrocławska.

Podczas rannej mszy św. Ks. Biskup Edward Janiak – Biskup Kaliski, który przewodniczył Eucharystii, ukazał ogrom zalet Świętej Jadwigi, m.in. miłość do rodziny, do nowej ojczyzny, troskę o potrzebujących czy przyjęcie krzyża. Pod koniec mszy biskup udzielił wszystkim kobietom w stanie błogosławionym specjalnego błogosławieństwa relikwiami św. Jadwigi.

Eucharystii kończącej pieszą pielgrzymkę do Trzebnicy przewodniczył metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc. Hierarcha przypomniał, że podstawowymi wartościami, którymi kierowała się Księżna Jadwiga były: modlitwa i praca, autorytet i posłuszeństwo. Trwała w nich przez całe życie, a jedynym Jej nauczycielem był Jezus Chrystus. - Miłosierdzie jest działaniem z przekonaniem, że w człowieku jest niezniszczalne dobro, które miłosierdzie może wyzwolić i prowadzić do nawrócenia. To kierowanie się stałą hierarchią wartości, to wrażliwość na ludzkie cierpienie, cierpienie brata i siostry - nauczał w kolejnych fragmentach homilii abp Skworc.

Centralne Obchody Odpustowe połączone z inauguracją Roku Jadwiżańskiego odbyły się w niedzielę 16 października. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny. Po nabożeństwie ulicami miasta przeszła procesja eucharystyczna.

 

Piątek / Pielgrzymka Trzebniczan do grobu św. Jadwigi Śl.  

 

Sobota / Pielgrzymka kobiet do grobu św. Jadwigi  

 

Sobota / Piesza Pielgrzymka Wrocławska  

 

 

 

  • Ogłoszono Rok Jadwiżański

    Podczas uroczystej sumy odpustowej.

    W niedzielę 16 października odbyły się centralne uroczystości odpustowe ku czci św. Jadwigi. Trwające trzy dni święto patronki naszego miasta obchodzone było pod nazwą "Św. Jadwiga nauczycielką miłosierdzia". Tego dnia metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny ogłosił Rok Jadwiżański, który będzie obowiązywał w trzech diecezjach: wrocławskiej, legnickiej i świdnickiej.