• EN
  • DE

Gminny Park dla Psów oficjalnie otwarty!

Trzebnica zyskała w przestrzeni miejskiej kolejne atrakcyjne i innowacyjne miejsce – przy zrewitalizowanych terenach dawnego uzdrowiska, w pięknym i zacisznym położeniu powstał Gminny Park dla Psów noszący nazwę „4 łapy”. To kolejna zrealizowana przez Gminę Trzebnica inwestycja, wychodząca naprzeciw oczekiwaniom jej mieszkańców. Wykonawcą parku była firma "FreeKids" z Trzęsowic k.Zawoni.

Oficjalne otwarcie parku zostało połączone z II edycją trzebnickich zawodów w Dogtrekkingu, organizowanych wspólnie przez Trzebnicki Klub Psa oraz Gminę Trzebnica. Symbolicznego przecięcia wstęgi otwierającego park dla czworonogów dokonali: burmistrz Marek Długozima, Małgorzata Miśta – prezes stowarzyszenia „Trzebnicki Klub Psa”, Artur Gąsiorek – wykonawca inwestycji - firma FreeKids, Monika Foryś z Trzebnickiego Klubu Psa, dr Paweł Orzechowski – twórca trasy trzebnickiego Dogtrekkingu oraz przedstawicielka mieszkańców – Magdalena Zych-Pelc wraz z zaadoptowanym przez nią pieskiem Edim.

To pierwszy i jedyny tego typu park w regionie. Dzięki niemu znów na mapie miast Dolnego Śląska widniejemy jako miasto nowoczesne, innowacyjne, słuchające potrzeb swoich mieszkańców i po raz kolejny stajemy się dobrym przykładem do naśladowaniamówi burmistrz Marek Długozima i dodajepamiętam dobrze nasze pierwsze spotkanie z m.in. Panią Małgorzatą Miśtą i Panią doktor Magdaleną Orzechowską - przedstawicielami Trzebnickiego Klubu Psa, którzy wyszli z inicjatywą realizacji parku w ramach Trzebnickiego Budżetu Obywatelskiego. Pomysł od razu poparłem, bo świadczy on o zwiększającej się wśród mieszkańców świadomości posiadania i hodowli czworonogów. Cieszę się też, że w naszej gminie są ludzie, dla których temat zwierząt leży na sercu i którym zależy, by się o nich zatroszczyć. Dlatego mimo, że ostatecznie nie udało się zebrać zwycięskiej liczby głosów, podjąłem decyzję o wykonaniu tej inwestycji. Oczywiście na etapie realizacji parku nie obyło się bez trudności, ponieważ wskazany przez nas teren początkowo budził wątpliwości konserwatora zabytków, jednak ostatecznie dzięki przychylności Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków - Pani Barbary Nowak-Obelindy udało mi się osobiście przekonać ją do tej lokalizacji. Myślę, że efekt końcowy jest znakomity – dotychczas zapomniane miejsce zmieniło się w piękny park dla wszystkich miłośników czworonogów. W tym miejscu warto przypomnieć, że przygotowanie terenu pod inwestycje było możliwe dzięki umowie pomiędzy Gminą Trzebnica i Służbą Więzienną we Wrocławiu. Na jej mocy osoby skazane miały szansę częściowo odpracować swoje przewinienia. Zawarcie wspomnianej umowy było z kolei możliwe przy wsparciu mieszkańca naszej gminy - Zastępcy Kuratora Okręgowego – Grzegorza Miśty, z którym wspólnie zorganizowaliśmy w Urzędzie Miejskim konferencję nt. nowoczesnego podejścia do odbywania kary ograniczenia wolności. Myślę, że przygotowanie terenu pod ten park jest wymiernym przykładem możliwości, jakie daje gminom innowacyjne podejście do tego tematuzakończył burmistrz.

Po oficjalnym otwarciu parku głos zabrała Małgorzata Miśta – prezes Trzebnickiego Klubu Psa, która podziękowała burmistrzowi za realizację parku oraz wsparcie działalności stowarzyszenia. W tym miejscu warto przypomnieć, że Gmina i Stowarzyszenie współpracują także w zakresie problemu z bezdomnymi zwierzętami. Owocem tej współpracy jest duży odsetek zaadoptowanych zwierząt, który dzięki zaangażowaniu pozwala z dużej mierze zmniejszyć liczbę zwierząt przekazywanych do schronisk. Kolejnym obszarem wzajemnej współpracy jest również zbiórka darów dla zwierząt. Dzięki koszom rozstawionym w urzędzie, gminnych instytucjach oraz w sklepach i firmach na terenie miasta, udało się w poprzednim roku zebrać cały samochód dostawczy darów, które przekazane zostały do schroniska dla zwierząt.     

Następnie wszyscy uczestnicy zawodów udali się przed linię startu, gdzie krótkich informacji na temat tegorocznej trasy udzielił jej twórca dr Paweł Orzechowski.

Na starcie II Trzebnickich Zawodów w Dogtrekkingu, mimo deszczowej pogody, stawiło się blisko 50 zawodników z psami. Zawodnicy wyruszyli na dystanse 6 i 16 km w kategoriach indywidualnych i drużynowych. Ponieważ jednak są to zawody na orientację, niektórzy z zawodników przemierzyli tego dnia aż 20 km.

Wśród uczestników pojawili się mieszkańcy Trzebnicy, Wrocławia, Obornik Śląskich, Oleśnicy, Chojnowa, Dzierżoniowa, Złotoryi czy Zabrza. Na dogtrekkingowy spacer wyszły owczarki, wilczaki, sznaucery oraz mieszańce, w tym kundelki, które znalazły dom dzięki staraniom Trzebnickiego Klubu Psa.

Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali:

KATEGORIA MINI - drużyny
1. Magdalena Zych- Pelc, Marta Sikorska z psem EDI
2. Kaja Nowak Magda Pęczkowska Maciej Nowak z psem ZIRA
3. Agnieszka Urbańska, Przemysław Urbański, Magdalena Urbańska i sznaucery FELICJA, SKYFALL
 

KATEGORIA MINI - indywidualnie
1. Lena Waćkowska z KIRĄ
2. Jarosław Dąbrowski z owczarkiem ROXI
3. Katarzyna Iwaszuk i akita BORYS
 

KATEGORIA MIDI DRUŻYNY
1. Edyta Głowacka i Maciej Głowacki z owczarkiem niemieckim THIAGO
2. Szewczyk Łucja, Paweł Adriański z ZORZĄ
3. Bartłomiej i Barbara Podłaszczyk z psem FART
 

KATEGORIA MIDI INDYWIDUALNIE - PANOWIE
1. Andrzej Podrez i SONIA

2. Sebastian Smoleń i syberian husky KIARA

3. Jacek Rudzki i owczarek australijski DENY

MIDI INDYWIDUALNIE - PANIE
1. Anna Zwydak i beagle LARA
2. Aleksandra Matys i MATYS
3.Karolina Wota oraz CODI i FIGA oraz Diana Michalewicz z Totilas i Heńkiem