• EN
  • DE

Znany pisarz odwiedził Trzebnicę

2 października Trzebnicę odwiedził światowej sławy brytyjski pisarz, Graham Masterton. Wizyta pisarza jest częścią programu promocji czytelnictwa Rozczytana Aglomeracja, realizowanego przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej z którym Gmina Trzebnica od lat współpracuje.

Graham Masterton jest autorem ponad stu książek cieszącym się w Polsce dużą popularnością. Czytelnikom kojarzy się przede wszystkim z horrorami z serii Manitou, Rook czy  Wojownicy nocy. Jest również autorem powieści historycznych, powiastek dla dzieci oraz thrillerów sensacyjnych. Wizyta pisarza zbiegła się z polską premierą powieści „Siostry krwi”, najnowszej książki z kryminalnego cyklu o ambitnej irlandzkiej detektyw Katie Maguire, która łapie morderców kosztem swojego życia prywatnego.

Na spotkanie z autorem popularnych na całym świecie horrorów i sag historycznych przyszli prawdziwi fani powieści grozy. Wśród wielbicieli dzieł literackich pisarza znalazł się również burmistrz Gminy Trzebnica, Marek Długozima, który chętnie zadawał pytania dotyczące twórczości gościa.

Jak się okazało Trzebnica była, kolejnym po Katowicach, przystankiem w kilkudniowej podróży pisarza. Graham Masterton podkreśla, że Polska jest krajem bardzo bliskim jego sercu. Zawsze ciepło wyraża się o niej i o jej mieszkańcach, twierdząc, że są niezwykle przyjaźnie nastawieni do niego i jego twórczości. Odpowiadają mu nie tylko klimat, tutejsze obyczaje i architektura, ale również doskonałe jedzenie i piękne kobiety. Również żona pisarza z pochodzenia jest Polką, może dlatego czuje do Polski ogromny sentyment i z przyjemnością tu wraca.

Warto dodać, że trzy z powieści autora doczekały się ekranizacji, a nakręcony w 1978 roku film „Manitou” do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem. W 1995 autor po jednej z wizyt w naszym kraju podjął decyzję, by akcję swojej najnowszej powieści osadzić na terenie Warszawy. Chociaż autorowi zdarzyło się później umieścić w naszym rodzimym państwie jedno ze swoich opowiadań, a także przenieść niewielką część akcji „Bazyliszka” do Krakowa, to właśnie „Dziecko ciemności” jest pierwszym pełnowymiarowym dziełem, z fabułą w całości zlokalizowaną w Polsce. Być może po wizycie tego światowej sławy pisarza w naszym mieście, akcja kolejnej opowieści będzie miała miejsce właśnie w Trzebnicy?!