Informujemy, że  w okresie od 1 lipca 2024 r. do 30 sierpnia 2024 r. Urząd Miejski w Trzebnicy będzie czynny w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 07.00 do 15.00. Wydział Spraw Obywatelskich - Urząd Stanu Cywilnego przyjmuje klientów od poniedziałku do piątku w godzinach od 07.00 do 15.00. Burmistrz Gminy Trzebnica w sprawie skarg i wniosków przyjmuje w środy w godzinach od 14.15 do 15.15.

  • EN
  • DE
  • UA

Przezacni obywatele Trzebnicy

Mnóstwo gratulacji, podziękowań, wzruszeń i radości przyniosła Wielka Gala nadania tytułów – Zasłużony dla Gminy Trzebnica oraz Honorowy Obywatel Trzebnicy. Wyróżnienia przyznała Rada Miejska w Trzebnicy na wniosek burmistrza Marka Długozimy. Tytuły otrzymało 13 niezwykłych ludzi - lekarze, siostra zakonna oraz mieszkaniec partnerskiego miasta Kitzingen. Podczas uroczystości obecny by także wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Gowin. 

 

Licznie przybyłych gości, w tym delegację z zaprzyjaźnionego partnerskiego miasta Kitzingen, powitał w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury i Sportu gospodarz uroczystości Burmistrz Marek Długozima. To właśnie on wystąpił do Rady Miejskiej z wnioskiem o nadanie tytułów Zasłużony dla Gminy Trzebnica oraz Honorowy Obywatel Trzebnicy, a rada przyjęła jej jednogłośnie.  – W każdej epoce znajdują się jednostki wybitne, które realizują założone cele. Tytuły Zasłużony dla Gminy Trzebnica oraz Honorowy Obywatel Trzebnicy są dowodem uznania dla takich ludzi, którzy maja trwały i niepowtarzalny wkład w historię, rozwój, znaczenie i sławę naszego miastapowiedział Burmistrz Marek Długozima cytując także słowa poety Wacława Potockiego – "Dobre drzewo dobrym się owocem okrywa, dobry człek z dobrych czynów poznawany bywa".

Wśród obecnych na sali na zaproszenie Burmistrza byli – wicepremier Jarosław Gowin, minister Kultury i Szkolnictwa Wyższego, byli dyrektorzy szpitala sw. Jadwigi dr Edward Puchała oraz Piotr Dytko – obecnie prezes zarządy KGHM Cuprum i jednocześnie radny sejmiku dolnośląskiego, Sergiusz Kmiecik, radny sejmiku dolnośląskiego, nadburmistrz Kitzingen Siegfried Müller, Mateusz Stanisz, przewodniczący Rady Miejskiej, sekretarz Gminy Trzebnica Daniel Buczak, obecny dyrektor szpitala Mariusz Misiuna, starosta Waldemar Wysocki oraz wicestarosta Jerzy Trela, ks. dziekan Jarzy Olszówka SDS, ks. proboszcz Bogdan Grabowski, matka generalna boromeuszek siostra Clarlet Król, mecenas Andrzej Góral, Jadwiga Zawadzka, prezes Sądu rejonowego w Trzebnicy oraz radni, delegacja z miasta  partnerskiego Kitzingen, rodziny goszczące delegacje z Niemiec, kombatanci, kierownicy jednostek oraz dyrektorzy szkół gminnych i powiatowych oraz sołtysi.

 

Gowin.png

Głos zabrał także wicepremier Jarosław Gowin, który w samych superlatywach wypowiadał się o Gminie Trzebnica oraz gospodarzu wydarzenia – Do niedawna Trzebnica kojarzyła mi się głównie z dwiema rzeczami – sanktuarium św. Jadwigi oraz szpitalem. Dzięki współpracy z burmistrzem przekonałem się, że Trzebnica to dużo, dużo więcej. Przede wszystkim jest to miasto wspaniałych ludzi. Te dobre czyny widać choćby w tym miejscu, czyli centrum kultury – ośrodku na miarę XXI wieku. Ala takich miejsc jest więcej – choćby Szkoła Muzyczna, którą odwiedziłem razem z Burmistrzem, czy otwarta niedawno przychodnia zdrowia. Rozwój miasta to przede wszystkim zasługa Burmistrza. Trzebnica to miasto jednego z najlepszych samorządowców w Polsce burmistrza Marka Długozimy, samorządowca z krwi i kości. Wicepremier wypowiedział się także na temat samej uroczystej gali Gala jest dla mnie ważna z dwóch powodów – naukowego oraz współpracy transgranicznej. Ogromny potencjał chirurgów – najpierw pod kierunkiem prof. Kocięby, a teraz prof. Jabłeckiego – stawia tę naukę na wysokim, ogólnoświatowym poziomie. Druga bardzo ważna kwestia to budowanie relacji z naszym sąsiadem, i to na najniższym szczeblu. W tych trudnych czasach jest to bardzo istotne. kończąc dodałW tym miejscu gratuluję wszystkim wyróżnionym, lekarzom, siostrze Teresie,  rodzinie nieżyjącego już  dra Piotra Moza,lewskiego oraz Clausowi Luxowi.  

Uroczystość rozpoczęła się wspaniałym utworem Czardasz w wykonaniu Międzynarodowej Grupy Operowej Sonori Ensemble, w skład której wchodzą artyści operowi z Wiednia, Pragi i Wrocławia. To właśnie ta grupa przez cały wieczór umilała uroczystość przepięknymi występami. Na zakończenie Wielkiej Gali przygotowała ucztę muzyczną składająca się z najbardziej znanych arii operowych.

 

Tytuły dla zespołu chirurgów

Na wniosek Burmistrza tytuły Zasłużonych dla Gminy Trzebnica zostały nadane – zespołowi Chirurgów i Transplantologów z Powiatowego Szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej, siostrze Teodozji Teresie Winnickiej, która uczestniczyła w pionierskiej operacji pierwszego przeszczepu ręki, po której o Trzebnicy stało się głośno na arenie międzynarodowej oraz pośmiertnie śp. Piotrowi Mozalewskiemu, który podobnie jak siostra Teodozja był współtwórcą tego ogromnego medycznego przełomu, który dokonał się w Trzebnicy. Uhonorowani lekarze, kontynuatorzy nieżyjącego prof. Kocięby, którzy otrzymali tytuły z rąk  Burmistrza Marka Długozimy i Mateusza Stanisza, przewodniczącego Rady Miejskiej to: prof. dr hab. n. med. Jerzy Jabłecki, dr n. med. Adam Chełmoński, dr n.med. Adam Domanasiewicz, dr n.med. Ahmed Elsaftawy, dr n. med. Janusz Kaczmarzyk, lek. med. Leszek Kaczmarzyk, lek. med. Paweł Orzechowski, lek. med. Maciej Paruzel, dr Marcin Syrko oraz mgr Aneta Arendarska-Maj.

To właśnie ci lekarze swoimi spektakularnymi osiągnięciami rozsławili Trzebnicę. O ich naukowych i medycznych sukcesach głośno jest w mediach – tych polskich, jak i zagranicznych. Trzebniccy lekarze w 2014 roku zostali odznaczeni przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego za zasługi dla transplantologii. Zespół lekarzy otrzymał jeszcze jedną statuetkę – tym razem dla całego zespołu chirurgów. Podziękowania w ich imieniu na ręce Burmistrza i Rady Miejskiej złożył ordynator prof. Jabłecki – Wzruszenie odbiera mi głos. O osiągnięciach chirurgów już dużo zostało powiedziane. To jest wkład wielopokoleniowy. Wśród nas jest de Janusz Kaczmarzyk, uczestnik pierwszej udanej operacji w Trzebnicy. Nie ma jednak wielu innych osób, wśród nich prof. Ryszarda Kocięby, dra Piotra Mozalewskiego czy siostry Hilgi Brzoski. Dziś spożywamy owoce ich pracypowiedział prof. Jabłecki. Przypomniał, że trzebnicki szpital jest jednym z trzech najlepszych tego typu ośrodków w Europie i jednym z pięciu na świecie. W ostatnim zaś czasie podpisał kontakt z Uniwersytetem Medycznym w Opolu i dzięki temu, niewykluczone, że do obecnego zespołu chirurgów dołączy nowa kadra lekarzy.

 

Tytuł dla siostry i doktora

Siostra Teodozja Teresa Winnicka dziękując za wyróżnienie przypomniała, że jest ono także podziękowaniem dla całego zgromadzenia sióstr, wszak pierwsza operacja odbyła się nie gdzie indziej- jak tylko w klasztornych murach, gdzie niegdyś istniał szpital.

Tytuł dla śp. dra  Piotra Mozalewskiego odebrała jego córka Dorota Miller wraz z mężem Jackiem. Dziękując za pomięć o ojcu nie kryła wzruszenia. – Miałam 12 lat, gdy odbyła się pierwsza operacja przyszycia ręki. Pamiętam, że ojciec, gdy wrócił ze szpitala, był bardzo mocno przejęty. Od razu chciał tam wracać – opowiadała ze łzami w oczach –  W marcu tego roku po raz pierwszy miałam okazję zobaczyć film dokumentalny obrazujący tę operację. Mój ojciec, który też się w nim wypowiadał, powiedział coś bardzo pięknego – że jego praca to wielka przygoda. I tego chciałbym życzyć wszystkim trzebnickim chirurgom, by ich praca była ich przygodą życiapodkreśliła.

Wymienieni lekarze, nie są jedynymi, którym nadano tytuły. W 2009 roku Burmistrz Marek Długozima zawnioskował także o nadaniu śp. prof. Ryszardowi Kociębie  tytułu Zasłużony dla Gminy Trzebnica. Taki tytuł otrzymała także siostra Hilga Brzoska.

Jak zapowiedział Burmistrz, w przyszłości takie wyróżnienia zostaną nadane kolejnym zasłużonym osobom, które przyczyniły się do olbrzymiego sukcesu chirurgicznego w Trzebnicy  – W ten sposób zamkniemy rozdział związany z pierwszą udaną transplantacją w naszym mieście, pierwsza w Europie i siódmą na świeciezaznaczył gospodarz uroczystości.

 

Przyjacielowi Clausowi

Kolejnym punktem poniedziałkowej Gali było wręczenie tytułu Honorowy Obywatel Trzebnicy Clausowi Luxowi z Kitzingen za wybitne zasługi dla naszego maista oraz zapoczątkowanie i dynamiczny rozwój partnerstwa Trzebnicy z miastem Kitzingen. Akt nadania, legitymację oraz statuetkę  wręczyli Burmistrz Marek Długozima, Mateusz Stanisz, przewodniczący Rady miejskiej oraz Daniel Buczak, sekretarz Gminy Trzebnica od wielu lat związany z partnerstwem Kitzingen i samym Clausem Luxem. Wyróżniony nie krył wzruszenia. Podziękował za zaszczyt bycia honorowym obywatelem Trzebnicy podkreślając, że historia zatoczyła koło. Urodził się bowiem w Nysie i po II wojnie światowej on – mając 7 lat - i jego rodzina zostali stamtąd przesiedleni na tereny niemieckie. Opowiedział o trudach tej tułaczki, o losie jego i jego rodziny, o tym, że zawsze z sentymentem wspominał Śląsk i miejsce swojego urodzenia – Dziś po 71 latach znów jestem obywatelem miejsca, w którym się urodziłem. To dla mnie niezwykłe wyróżnienie i napawa mnie ogromną wdzięcznościąmówił ze wzruszeniem Claus LuxJak mówił Kris Morgenstern - Nie tam zawsze jest ojczyzna gdzie się mieszka, ale tam gdzie jest się zrozumianym. A ja dodam od siebie – gdzie się kocha i jest się kochanym.  Dziś z całego serca dziękuję za to wszystko - powiedział i dodał po polsku:Dziękuję, dziękuję, dziękuję.

Głos zabrał także nadburmistrz partnerskiego miasta Siegfried Müller, który pogratulował Clausowi Luxowi tytułu, a burmistrzowi za to, że jako gospodarz Trzebnicy jest politycznie odpowiedzialnym samorządowcem – Będąc burmistrzem niewiele przeżyłem bowiem takich wzruszających chwil. Ta, nadająca tytuł mieszkańcowi Kitzingen jest jedną z nich. Bardzo się cieszę, że obecny burmistrz Marek Długozima w 2007 roku podjął ponowne starania dotyczące współpracy między naszymi gminami. Najpierw współpraca rozkwitała na płaszczyźnie parafialnej, bo patronkami obu z nich jest św. Jadwiga. To dzięki niej powstało wiele kontaktów i przyjaźni. Claus Lux zasadniczo przyczynił się do tego partnerstwaprzypomniał nadburmistrzSzczególnie cieszę się z tego, że w czasach trudnych politycznie Claus Lux został przesiedlony ze swojej ojczyzny, a dziś z powrotem został do niej przyjęty. Niech żyje partnerstwo między Trzebnicą a Kitzingen i przyjaźnie między naszymi narodamizakończył otrzymując, podobnie jak Claus,  gromkie brawa.

Wszyscy wyróżnieni podziękowali Burmistrzowi Markowi Długozimie za docenienie ich wkładu w rozwój miasta i wystąpienie z wnioskiem do Rady Miejskiej o nadanie im tytułów. Słowa podziękowania skierowali również do kapituły i Rady Miejskiej.

Chwilę później prowadząca uroczystość – Ewa Miedzwiecka zaprosiła wszystkich na koncert "Największe przeboje operowo-operetkowe" w wykonaniu Międzynarodowej Grupy Operowej Sinori Ensamble. Pierwszy zaś utwór był specjalną dedykacją od Burmistrza i wszystkich gości dla Clausa Luxa. Nadburmistrza Siegfrieda Mullera i całej delegacji – zaśpiewaną w języku niemieckim.

Oficjalną część Gali zakończył gospodarz – Burmistrz Marek Długozima słowami: – Wszyscy razem – żyjący i nieżyjący – jesteście chlubą naszej Małej Ojczyzny, bo swą prac i swymi osiągnięciami wnieśliście bezcenny wkład w jej rozwój oraz w promocję, za co Wam gorąco dziękuję. Wysoko cenimy również to, że w czasach kryzysu wartości szerzącego się egocentryzmu, konsumpcjonizmu – świadectwem swych postaw uczycie, że człowiek jest wielki nie przez to, co ma i nie przez to kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi  i co pozostawia w spuściźnie dla społeczności wśród której żyje. Stanowicie tym samym grono Najznamienitszych autorytetów – tak bardzo potrzebnych współczesnemu pokoleniu, jak też przyszłym pokoleniom trzebniczan a szczególnie młodzieży. Wszystkim żyjącym Honorowym Obywatelom Trzebnicy i Zasłużonym dla Gminy Trzebnica jeszcze raz z całego serca za to dziękujemy i życzymy dużo zdrowia i sił, a także – radości czerpanej z owocnej działalności dla dobra drugiego człowieka oraz lokalnej społeczności.

 

Burmistrz podziękował za przybycie wyróżnionym, wszystkim, którzy uczestniczyli w gali, a także tym, którzy włączyli się w jej przygotowanie.

 

1. dtr-kzg-197.jpeg

Na zdjęciu zaczynając od lewej  Burmistrz Marek Długozima, Profesor Jerzy Jabłecki, żona dr n. med. Adama Chełmońskiego, Pani Hanna Chełmońska, dr n. med. Ahmed Elsaftawy, dr n. med. Janusz Kaczmarzyk, lek. med. Leszek Kaczmarzyk, dr n. med. Leszek Kaczmarzyk, lek. med. Paweł Orzechowski, lek.med. Maciej Paruzel, dr Marcin Syrko, mgr Aneta Arendarska-Maj oraz przewodniczący Rady Miejskiej Mateusz Stanisz.

 

Inni.png

Na zdjęciu od lewej: Siostra Teodozja Teresa Winnicka, Claus Lux oraz córka śp. dra Piotra Mozalewskiego Dorota Miller wraz z mężem Jackiem.

 

 

  • Szkolenia chirurgów z trzebnickiego szpitala

    DSC_7901-1024x685.jpeg

    Chirurdzy ze Szpitala św. Jadwigi Śląskiej, dzięki Fundacji Rozwoju Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Ręki i Chirurgii Transplantacyjnej, która zgodnie ze statutem wspiera szkolenia personelu lekarskiego i pielęgniarskiego, rozpoczęli staże w ośrodkach chirurgii ręki w Rosji i Niemczech, przygotowując się tym samym do międzynarodowego egzaminu ze specjalizacji chirurgii kończyn górnych.