• EN
  • DE

Z Trzebnicy na Oxford

O tym, że marzenia się spełniają i nie ma rzeczy niemożliwych do zrealizowania wie m.in. trzebniczanka Dominika Tylcz, która już niebawem rozpocznie naukę w jednym z najsławniejszych uniwersytetów na świecie - Oxfordzie.

W poniedziałek 5 września, burmistrz Marek Długozima spotkał się z Dominiką w Urzędzie Miejskim w Trzebnicy, by osobiście jej pogratulować sukcesu jakim jest dostanie się do tego światowej sławy ośrodka nauczania. Inicjatorką spotkania była Maria Forszt (babcia dziewczyny), która w liście do burmistrza szczegółowo opisała niezwykłe osiągnięcia trzebniczanki.

- Z ogromną przyjemnością składam serdeczne gratulacje. Jestem dumny z Dominiki. To dziewczyna z pasją, która wie czego chce i wytrwale oraz konsekwentnie dąży do celu. Cieszę się, że dostała się na tak elitarną uczelnię, która najpierw otwiera umysły, a później wiele drzwi - mówi burmistrz Marek Długozima i dodaje - Dominika pokonała wzgórza i pagórki, teraz już szczyty przed nią. Wierzę, że je zdobędzie. Niech Jej sukces będzie motywacją dla innych i wskazówką, że dzięki ciężkiej pracy marzenia się spełniają.

Na Oxford, jak i na, każą inną uczelnię brytyjską Polacy mogą się dostać trzema drogami: można zdać z dobrymi wynikami polską maturę, można zdać maturę międzynarodową IB - International Baccalaureate, można też zdać maturę angielską A-level. Jak się okazuje Dominika wybrała pierwszą z możliwości. Z najlepszą lokatą zdała maturę uzyskując 100% w części pisemnej egzaminu na poziomie podstawowym z polskiego, matematyki i języka angielskiego. Również z przedmiotów dodatkowych (j. angielskiego, j. polskiego, j. hiszpańskiego i historii sztuki) w części pisemnej egzaminu na poziomie rozszerzonym, zdobywając po 100%, pokazała, że w pełni zasłużyła sobie na to by dołączyć do 18 tyś. studentów najstarszego anglojęzycznego uniwersytetu świat.

- O studiach na Uniwersytecie Oxfordzkim zaczęłam myśleć tak na poważnie od ubiegłorocznych wakacji. Wcześniej zastanawiałam się nad uczelniami w Polsce i Hiszpanii. O wyborze uczelni w Wielkiej Brytanii, położonej nad brzegiem Tamizy zdecydował m.in. sposób nauczania. To miejsce w którym edukacja jest na najwyższym poziomie. Nie ma tam typowych wykładów. Są za to rozmowy w małych grupkach na tematy, które tak naprawdę interesują studentów, jest również bardzo dużo samodzielnej pracy- co lubię najbardziejmówi zdolna trzebniczanka.

Warto dodać, że Dominika jako jedyna z 14 osób dostała się na wydział Historii Sztuki i jak mówi, ta dziedzina interesuje ją od zawsze - Mam dużo zainteresowań, a właśnie historia sztuki, łączy w sobie filozofię, historię, geografię i wiele innych nauk oraz spraw związanych z człowiekiem. Odpowiada ona na moje potrzeby i pozwala znaleźć mi odpowiedzi na nurtujące mnie pytania- mówi.

Nauka na tak elitarnej uczelni wiąże się ze sporym obciążeniem finansowym i jak mówi przyszła studentka Oxfordu, aby spełnić swoje marzenie i zostać w przyszłości Kuratorem Sztuki Współczesnej zadłużyła się na najbliższe 40 lat. Aby wesprzeć zdolną trzebniczankę w realizacji marzeń decyzją burmistrza Marka Długozimy, Dominika będzie otrzymywała stypendium naukowe. – Dla mnie to bardzo duża pomoc, dlatego dziękuje burmistrzowi za wsparcie. Obiecuję, że rozsądnie je rozdysponuję i będę dumnie reprezentować Gminę Trzebnica w Oxfordzie.

Dominika Tylcz jest mieszkanką Trzebnicy. Tu uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 3 i Gimnazjum. Jest absolwentką II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach.

- Dominika wybrała Liceum Ogólnokształcące w Katowicach, ponieważ tam miała możliwość nauki w klasie dwujęzycznej hiszpański i angielski (dodatkowo chiński i rosyjski). W tym roku znalazła się w gronie 25 laureatów trzeciej edycji konkursu „Matura na 100 procent”. Tym samym została jedną z najlepszych maturzystek w Polsce  - mówi z dumą Maria Forszt To niezwykła dziewczyna. Przez całe wakacje wstaje rano, żeby nie spóźnić się do pracy w katowickim antykwariacie -  dorabia do studiów na prestiżowym Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie rozpocznie naukę na kierunku historia sztuki. Uważam, że warto pochwalić się tak wspaniałą mieszkanką naszej małej ojczyzny.

Dominika jest laureatką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, finalistką Olimpiady Artystycznej z historii sztuki i zajęła pierwsze miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Hiszpańskiego. Ten ostatni sukces robi największe wrażenie, ponieważ naukę tego języka zaczynała cztery lata temu zupełnie od zera, a dziś jest najlepsza w kraju.

DSC_0003.jpegBurmistrz Marek Długozima spotkał się z Dominiką Tylcz w Urzędzie Miejskim w Trzebnicy. Towarzyszył im Jakub Szurkawski Naczelnik Wydziału Promocji.

DSC_0001.jpegWarto dodać, że Dominika jako jedyna z 14 osób dostała się na wydział Historii Sztuki na jednym z najsławniejszych uniwersytetów na świecie - w Oxfordzie.

3z filtrem.jpegDominika Tylcz została jedną z najlepszych maturzystek w Polsce.

1.jpegJest laureatką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

4.jpegZajęła  pierwsze miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Hiszpańskiego.

2.jpegZostała także finalistką Olimpiady Artystycznej z historii sztuki.