• EN
  • DE

X Jubileuszowe Bartłomiejki

28 sierpnia w ostatnią wakacyjną niedzielę przeżywaliśmy uroczystość odpustową ku czci pierwszego patrona bazyliki św. Bartłomieja Apostoła. Znakomita, słoneczna pogoda, mnóstwo atrakcji i rodzinna atmosfera, to wszystko czekało na uczestników festynu, którzy przyszli na Plac Pielgrzymkowy, aby wspólnie świętować X Jubileuszowe "Bartłomiejki" w naszej parafii.

Tradycyjnie odpust Bartłomiejkowy rozpoczął się o godz. 11.00 uroczystą sumą odpustową, której przewodniczył dyrektor Studiów Wyższego Seminarium Duchownego Salwatorianów w Bagnie – ks. Tomasz Raćkos SDS. Po mszy św. o godz. 15.00 wierni zgromadzili się na Placu Pielgrzymkowym, aby wziąć udział w Rodzinnym Festynie Parafialnym, który został dofinansowany przez Gminę Trzebnica.

Festyn Bartłomieja

Na początku uroczystości ks. Piotr Wojciechowski przywołał wspomnienia o tym, jak zrodził się pomysł uczczenia współpatrona św. Jadwigi Śląskiej. Następnie wszystkich zgromadzonych parafian przywitali ks. dziekan Jerzy Olszówka, Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima oraz wicestarosta Jerzy Trela - Nasza parafia, której św. Bartłomiej jest patronem od 200 lat stanowi jedną wielką rodzinę, dlatego pragniemy, aby to nasze świętowanie miało właśnie charakter zarówno rodzinny jak i chrześcijański – powiedział ks. dziekan Jerzy Olszówka. - Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować burmistrzowi Markowi Długozimie oraz wicestaroście Jerzemu Treli, za to że po raz kolejny aktywnie włączyli się w przygotowania tegorocznego festynu parafialnego – dodał dziekan.

Zebranych mieszkańców przywitał również burmistrz Marek Długozima: - Ogromnie cieszę się, że mogliśmy spotkać się w tym pięknym dniu w gronie wspólnoty parafialnej, ale przede wszystkim w gronie rodzinnym. Przypomniał, że Trzebnica jest miastem, które w szczególny sposób wspiera rodzinę i chętnie podejmuje działania na rzecz rodzin w naszej gminy.

Z okazji Bartłomiejek dla wiernych przygotowano szereg atrakcji. Jako pierwsze z wierszem i tańcami wystąpiły dzieci z Przedszkola nr 2 im. Polskiej Niezapominajki w Trzebnicy. Następnie swoje niezwykłe stroje oraz umiejętności zaprezentowali członkowie Trzebnickiego Stowarzyszenia Jazdy Konnej. Jak co roku ogromnym zainteresowaniem wśród parafian cieszyła się kawiarenka, w której można było zakosztować wyśmienitych, domowych ciast i wypieków. Ponadto znalazły się stoiska z dewocjonaliami, a na najmłodszych uczestników odpustu czekały dmuchane zamki i trampoliny oraz różnego rodzaju gry i zabawy. Nieodłącznym elementem Bartłomiejkowego świętowania jest loteria fantowa, w której można wygrać cenne nagrody m.in. rowery, tablety, telefon komórkowy, karnety na masaże, a także specjalne nagrody burmistrza i wiele innych. Główną nagrodą była lotnicza pielgrzymka do Fatimy. Po rozlosowaniu wszystkich nagród przyszedł czas na finałowy koncert. W tym roku gwiazdą wieczoru był zespół The Postman, który wykonał znane przeboje Beatlesów. Cały dochód z X Rodzinnego Festynu Parafialnego zostanie przeznaczony na remont posadzki bazyliki.

Sztuka z pleneru

Efekty twórczej pracy artystów z Polski i Ukrainy uczestnicy Bartłomiejek mogli podziwiać podczas wernisażu V Międzynarodowego Pleneru Plastycznego. Tym razem wśród 13 uczestników (w tym aż 11 pań i 2 panów) w spotkaniu wzięło udział 9 osób z Polski, 4 z Ukrainy; 5 artystów przyjechało po raz pierwszy. Niektóre dzieła tych wspaniałych plastyków wystawiono na bartłomiejkowej licytacji.

Wkrótce mieszkańcy będą mieli jeszcze jedną okazję, aby zobaczyć dzieła artystów V Międzynarodowego Pleneru Plastycznego Trzebnica 2016, ponieważ wystawa poplenerowa trafi do Urzędu Miejskiego w Trzebnicy oraz Starostwa Powiatowego.

Organizatorami pleneru była Parafia św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, Gmina Trzebnica, Starostwo Powiatowe w Trzebnicy, Dom Zakonny Salwatorianów w Trzebnicy i Hotel Trzebnica.