Wniosek o preferencyjny zakup węgla - dowiedz się więcej  |  Godziny pracy Urzędu Miejskiego w Trzebnicy: PON. WT. CZW.: 7:30-15:30  ŚR.: 7:30-16:00  PT.: 7:30-15:00   

  • EN
  • DE
  • UA

Warsztaty New York Jazz Masters in Trzebnica za nami!

W dniach od 9 do 16 sierpnia Trzebnica stała się stolicą Jazzu. Był to tydzień intensywnych treningów muzycznych – przepełniony dźwiękami, inspiracją, motywacją, muzycznym doświadczeniem i wiedzą na najwyższym światowym poziomie. Warsztaty New York Jazz Masters in Trzebnica, Poland, dobiegły końca. Wydarzenie, które Burmistrz Marek Długozima objął Honorowym Patronatem, mogło być zrealizowane dzięki współpracy organizatora – agencji Echomusic Art Management oraz Gminy Trzebnica.

Wszystko rozpoczęło się od uroczystej inauguracji, podczas której uczestnicy warsztatów i przybyli goście mogli zobaczyć po raz pierwszy na scenie Kina Polonia 3D największe gwiazdy światowego Jazzu. W blasku reflektorów na scenie pojawiali się kolejno: Judy Niemack, Greg Osby, Greg Hutchinson, Mark Soskin, Matt Penman, Rory Stuart oraz Dave Douglas – muzycy, którzy w swej miłości do jazzu stali się jego nauczycielami i których sympatykom tych brzmień bliżej przedstawiać nie trzeba.  Ich domem przez najbliższy tydzień była właśnie Trzebnica, a dokładniej- ze względu na napięty terminarz zajęć - miejsce prowadzenia warsztatów – Gminne Centrum Kultury i Gminna Szkoła Muzyczna. Dla nich, ale również dla niezwykle utalentowanej młodzieży z 12 krajów świata, Trzebnica stała się miejscem magicznym, gdzie od porannych zajęć poprzez koncerty w porze lunchu aż do wieczornych jamm sassion w Art. Kawiarni królowała muzyka.

- Wspaniała kadra profesorska w wspaniałej i inspirującej Trzebnicy, tak w skrócie mogę podsumować te dni spędzone na warsztatach mówi Magdalena Mędrala, jedna z uczestniczek zajęć i dodaje o Trzebnicy wcześniej nie słyszałam, ale przyjeżdżając tu spotkało mnie wielkie zaskoczenie. Piękne miasto i super miejsca warsztatów z tym odremontowanym Gminnym Centrum Kultury na czele.

Inny z uczestników dodaje – Zajęcia prowadzone są w nieco innej formie niż te, w których uczestniczyłem wcześniej, jest więcej luzu i miejsca na wolną interpretacje. Profesorowie to najwyższa półka światowej sceny Jazzu, ale przy tym są bardzo ludzcy.  I właśnie o tej ludzkiej stronie gwiazd, które przybyły do Trzebnicy uczestnicy i mieszkańcy przekonywali się na każdym kroku. Zawsze mogli liczyć na rozmowę o muzyce i o życiu, bo jak powiedział podczas pierwszego wieczoru Greg Hutchinson –żeby stawać się coraz lepszym muzykiem, trzeba też stawać się coraz to lepszym człowiekiem.

- Jestem podekscytowana, że mogę tu być. Jak wiemy są to pierwsze warsztaty w Trzebnicy, tym bardziej należą się wielkie gratulacje wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt, łącznie z Dorotą Piotrowską Dyrektorem Artystycznym oraz burmistrzem tego pięknego miasta, który nas tu ugościł powiedziała Judy Niemack nauczycielka wokalu.

Z kolei Mark Soskin nauczyciel klasy pianina cieszył się z możliwości poznania tylu nowych uczniów, którzy mają potencjał by na kolejne lata zawojować muzyczną scenę Jazzu – Jest świetnie, tylu ludzi spragnionych wiedzy i rozkochanych w muzyce, no i to miejsce, w którym mieszkamy w otoczeniu stawów i lasu bukowego. Pięknie, a w dodatku rano mogę pobiegać w tych urokliwych okolicach. Wtóruje mu Rory Stuart nauczający w klasie gitaryJest tu świetnie, nie można też zapominać o  wieczornych jamm sassion. Młodzi adepci Jazzu muszą mieć miejsce, w którym będą mogli grać sami, ale też słuchać jak improwizują inni. Art. Kawiarnia jest doskonałym miejscem dla tego typu muzycznych eksperymentów- ma fajny klimat, sprzyja rozmowom przy muzyce.

 - Dodatkowo cieszy nas możliwość wystąpienia wspólnie z  tyloma wspaniałymi muzykami przed trzebnicką publicznościąpowiedział Greg Osby. Wspomniany przez niego koncert odbył się na scenie pomiędzy trzebnickimi stawami w świąteczny poniedziałek 15 sierpnia. I było to niesamowite popołudnie. Dzięki wspomnianym sławom światowego Jazzu prosto z Nowego Jorku oraz niezwykle utalentowanej młodzieży z 12 krajów świata mogliśmy przeżyć cudowną muzyczną ucztę w wykonaniu profesorów i uczestników I edycji New York Jazz Masters in Trzebnica. Jak zwykle podczas wakacyjnych koncertów dopisała pogoda i wspaniała publiczność. Tym samym Muzyczna Podróż po Europie odbywająca się w czasie wakacji na scenie między stawami rozrosła się do Podróży po Świecie. Tuż po koncercie Burmistrz Marek Długozima osobiście podziękował wszystkim, którzy współtworzyli to niezwykłe wydarzenie muzyczne w Trzebnicy - Dziękuję Marlenie Grodzickiej-Myślak oraz Jakubowi Myślak z firmy Echomusic za to, że z pomysłem organizacji tego wyjątkowego wydarzenia zwrócili się właśnie do mnie. Dostrzegli potencjał naszego miasta oraz poczynione inwestycje w kulturę - w postaci Gminnej Szkoły Muzycznej czy Gminnego Centrum Kultury – będących miejscami warsztatów. Szczególne podziękowania należą się również Dorocie Piotrowskiej Dyrektorowi Artystycznemu warsztatów, bez której wiedzy, energii i zaangażowania, nie udałoby się przeprowadzić tych warsztatów oraz zaprosić do Trzebnicy tak znanych na światowej scenie Jazzu muzyków, profesorów w swej dziedzinie. Dziękuję im,  za to, że zaszczycili nas swoją obecnością, czyniąc z Trzebnicy stolicę Jazzu, ucząc ludzi, którzy przybyli do nas z dwunastu krajów świata, by stawali się lepszymi w swej pasji. Liczę, że nasza gościnność oraz perfekcyjne przygotowanie sprawiło, iż wyjechali stąd bogatsi nie tylko o wiedzę i umiejętności, ale również o nowe przyjaźnie i pamięć o inspirującym klimacie Trzebnicy. Mam nadzieję, że za rok spotkamy się na kolejnej edycji NEW YORK JAZZ MASTERS in Trzebnica, by wspólnie popularyzować Jazz i nauczać kolejne pokolenia Jazzmanów powiedział burmistrz, po czym wręczył na ręce organizatorów oraz wykładowców drobne upominki, które pozwolą im wspominać Trzebnicę, gdy warsztaty dobiegną końca.

Swojego zachwytu nie kryła Dorota Piotrowska pełniąca funkcję dyrektora artystycznegoUważam, że był to wspaniały tydzień, mieliśmy tu studentów z całego świata i wszyscy chodzą uśmiechnięci, co jest najlepszą dla nas oceną. Całość warsztatów wypadła wspaniale i nie byłoby dla nich lepszego miejsca w Polsce niż Trzebnica. Mamy wspaniałego Pana Burmistrza, który nam ogromnie pomógł i któremu jesteśmy bardzo wdzięczni, choćby za udostępnienie nam miejsc, w których odbywały się warsztaty. Samo miasto to też niezwykle urokliwe miejsce, co sprzyja twórczej kreacji i lepszej integracji. Mam wielką nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie.

- Wszyscy chcą tu wrócić, a to jest chyba najważniejszemówi Marlena Grodzicka-Myślak pełniąca funkcję dyrektora marketingu warsztatów. – Sami uczestnicy tych warsztatów będą propagować to miejsce u siebie i w przyszłym roku będziemy mieć jeszcze więcej chętnych, którzy przyjadą na warsztaty do Trzebnicy. Myślę, że staną się one wizytówką Trzebnicy na kolejne latazakończyła.

- Dziękujemy Panu Burmistrzowi Markowi Długozimie, który otoczył nas swoją opieką i bez którego przychylności, te warsztaty nie mogłyby się odbyć – powiedział Jakub Myślak dyrektor zarządzający warsztatów wspólnie rozwiązywaliśmy każdy, nawet najdrobniejszy problem wypracowując model działania, który w kolejnych latach będzie tylko usprawniany. W tym roku wylaliśmy fundament pod coś wielkiego, co na lata może stać się wizytówką Trzebnicy w świecie. O co nie będzie trudno ze wszystkim pozytywnymi słowami płynącymi z ust uczniów i profesorów, które zabiorą ze sobą i poniosą w świat Nowego Jorku i nie tylko zakończył.

Warsztaty zakończyły się we wtorek. Podczas spotkania na wyspie Burmistrz Marek Długozima wręczył wszystkim uczestnikom certyfikaty ukończenia warsztatów, życząc im również, by wiedza z nich wyniesiona pomogła w dalszym rozwoju kariery i samodoskonaleniu.

Warsztaty New York Jazz Masters przeszły do historii, udowadniając jak dobrze Gmina Trzebnica przygotowana jest do organizacji wydarzeń o zasięgu międzynarodowym. W tym roku, w Trzebnicy gościliśmy już uczestników Pucharu Świata w biegach na orientacje oraz młodych ludzi w ramach Światowych Dni Młodzieży, a już za rok Trzebnica będzie jedną z aren rywalizacji podczas World Games 2017. Każde z tych wydarzeń niesie ze sobą nowe doświadczenia tak potrzebne w ciągłym rozwoju Gminy Trzebnica. To właśnie dzięki takim imprezom, każda kolejna może być lepszą od poprzedniej. I mamy nadzieję, że choć te warsztaty NYJM były w opinii uczestników świetne, to kolejna edycja będzie jeszcze lepszą dzięki wyniesionemu doświadczeniu.  

 

Koncert finałowy na scenie między stawami trzebnickimi

 

 

Ostatni dzień warsztatów

 

 

Zobacz także:

  • Jam Session w Vertigo Jazz Club we Wrocławiu

    IMG_8912.jpeg

    W Międzynarodowych Warsztatach New York Jazz Masters in Trzebnica wzięło udział blisko 80 pasjonatów muzyki, którzy do Trzebnicy przyjechali z całego świata. Stałym elementem każdego dnia poza warsztatami prowadzonymi przez profesorów najlepszych uczelni Stanów Zjednoczonych był koncert w porze Lunchu oraz Jam Session odbywające się w artKawiarni.