• EN
  • DE

Wyróżnienia dla zasłużonych i kolejne inwestycje

Na wniosek burmistrza Marka Długozimy radni podjęli uchwały w sprawie przyznania tytułów „Zasłużony dla Gminy Trzebnica” siostrze Teodozji Winnickiej i „Honorowy Obywatel Trzebnicy” Klausowi Luxowi. Przyjęli także kilkanaście innych uchwał dotyczących między innymi wprowadzenia nowych inwestycji do budżetu. Wszystko to miało miejsce podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 26 lipca.

Wyróżnieni na wniosek burmistrza

Tytuł „Zasłużony dla Gminy Trzebnica” przyznany został siostrze Teodozji Teresie Winnickiej z tytułu uczestnictwa - w roli pielęgniarki instrumentariuszki - w pierwszej w Polsce operacji przyszycia ręki. Wydarzenie miało miejsce 21 października 1971 roku. Wówczas trzebnicki szpital znajdował się w budynku klasztoru sióstr boromeuszek. - Operację tę przeprowadził zespół kierowany przez prof. dr hab. Ryszarda Kociębę rozsławiając Trzebnicę w Polsce i na świecie. Dała ona także początek sławnemu trzebnickiemu ośrodkowi replantacji kończyn, który może się pochwalić osiągnięciami na miarę światową. Nie byłyby jednak one możliwe, gdyby nie ofiarna pomoc siostry Teodozji – przypomniał burmistrz Marek Długozima i dodał, że tytułami „Honorowego Obywatela Trzebnicy” oraz „Zasłużonego dla Gminy Trzebnica” wcześniej już uhonorowani zostali członkowie zespołu, który przeprowadził pionierską transplantację, m.in. prof. Jerzy Jabłecki, dr Janusz Kaczmarzyk czy siostra Hilga Brzoska.

Z kolei tytuł „Honorowy Obywatel Trzebnicy” nadano Klausowi Luxowi, który bardzo mocno zaangażował się w powstanie i dynamiczny rozwój partnerstwa Trzebnicy z miastem Kitzingen w Niemczech. To właśnie on nawiązał pierwsze kontakty z przedstawicielami Trzebnicy w 1995 roku podczas wizyty w Kitzingen pielgrzymki z Trzebnicy, która wyruszyła śladami świętej Jadwigi Śląskiej. Zaprzyjaźnił się wówczas z śp. ks. prof. Antonim Kiełbasą i odtąd stał się stałym uczestnikiem wszystkich oficjalnych spotkań przedstawicieli obu miast. Od lat pełni także społeczną funkcję koordynatora współpracy z Trzebnicą w Stowarzyszeniu Przyjaciół Miast Partnerskich w Kitzingen. - Nadając tytuły ważnym dla miasta i gminy postaciom, chcemy zaznaczyć ich ogromny wkład w rozwój naszej małej Ojczyzny i w ten sposób pragniemy im podziękować – podkreślił burmistrz.

Kolejne inwestycje

Radni, na wniosek burmistrza, przyjęli także kilkanaście nowych uchwał, w tym dotyczącą zmian w budżecie Gminy Trzebnica. Wprowadzono do niego kilkanaście nowych inwestycji. Są to: opracowanie dokumentacji na przebudowę dróg gminnych w miejscowościach Marcinowo, projekt budowy parkingu przy ul. Wrocławskiej, budowa ścieżki pieszo-rowerowej przy drodze wojewódzkiej między Trzebnicą a Sulisławicami, zakup szafek szkolnych do Szkoły Podstawowej w Ujeźdźcu Wielkim, zakup instrumentów muzycznych, opracowanie dokumentacji projektowych na rewitalizację obszarów parkowych w Trzebnicy, rozbudowa oświetlenia drogowego w Ujeźdźcu Wielkim, opracowanie dokumentacji projektowej na budowę świetlic w Masłowie i Brzeziu oraz opracowanie projektu koncepcyjnego kompleksu sportowo-rekreacyjnego terenu, położonego przy ul. Czereśniowej.

Ponadto zwiększone zostały środki na następujące inwestycje – budowa i przebudowa dróg publicznych w tym ulic Obornickiej, Milickiej i Prusickiej, opracowanie projektu koncepcji architektonicznej na zagospodarowanie terenu Winnej Góry, projekt przebudowy Ratusza, budowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy, wykonanie ogrodzenia przy SP w Masłowie, zagospodarowanie terenu rekreacyjnego przy ul. Leśnej, rozbudowa oświetlenia drogowego na odcinku Ligota-Masłów oraz w Domanowicach, opracowanie dokumentacji projektowej na budowę Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej, wykonanie sceny w Skoroszowie, wykonanie drugiej części ogrodzenia terenu sportowo-rekreacyjnego w Księginicach oraz dokumentacji projektowej oraz przebudowa pomieszczeń w budynku Gminnego Parku Wodnego TRZEBNICA-ZDRÓJ z przeznaczeniem na siłownię, fitness oraz kręgielnię. - Zmiany w budżecie wynikają z tego, że Gmina Trzebnica wciąż inwestuje, zmienia się, wykorzystuje swoje możliwości. Każde zadanie, bez względu na to czy jest ono gigantycznie duże, jak choćby budowa Gminnego Centrum Medycznego TRZEBNICA-ZDRÓJ czy też mniejsze, jak budowa placu zabaw czy zamontowanie lamp - są równie ważne dla mieszkańców. Od lat staram się, by sprawiedliwie dzielić środki na każde sołectwo czy ulicę w mieście. Dzięki temu cała gmina rozwija się równomiernie i na każdej płaszczyźnie – zaznacza burmistrz Marek Długozima.

DSC_0002.jpegBurmistrz Marek Długozima i skarbnik Barbara Krokowska.

DSC_0014.jpegPrezydium Rady Miejskiej.

DSC_0012.jpegRadni przyjęli zaproponowane przez burmistrza uchwały jednogłośnie.

DSC_0022.jpegPrzyjęli także nowe inwestycje do tegorocznego budżetu.

DSC_0035.jpeg