Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Kolarska niedziela w Trzebnicy

Kolarze zawodowi, amatorzy oraz strażacy – wszyscy oni walczyli o laur zwycięstwa podczas Międzynarodowego Wyścigu  Korona Kocich Gór 2016, który odbył się 19 czerwca. W sumie we wszystkich kategoriach udział wzięło blisko 300 zawodników.

 Prezentacja zawodników odbyła się na Placu Pielgrzymkowym w Trzebnicy skąd miał miejsce także ich start honorowy. Nasza gmina włączyła się bowiem w organizację tego ważnego wydarzenia ( kat. UCI).  Podobnie jak KKS Trzebnica oraz Starostwo Powiatowe. Niedzielny wyścig był ostatnią próbą dla wielu kolarzy przed Mistrzostwami Polski w Świdnicy.

Cały peleton poprowadził do startu ostrego przy ul. Czereśniowej burmistrz Marek Długozima, starosta Waldemar Wysocki, Henryk Charucki, dyrektor wyścigu oraz poseł Piotr Babiarz.

- Od wielu lat Gmina Trzebnica stawia na sport. Cieszę się, że start jest w Trzebnicy, meta w Skotnikach. Takie wydarzenia to także doskonała promocja dla naszego miasta. Staramy się wspierać zawodników oraz włączać się w organizację takich wydarzeń. Sami organizujemy Kryterium Uliczne. Mamy tutaj doskonałe warunki – mam tu na myśli zarówno ukształtowanie terenu, jak też bazę sportową. Trzebnica jest doskonałym miejscem do uprawiania niemalże każdej dyscypliny sportowej, w tym oczywiście kolarstwa. Zresztą mamy tutaj bardzo wielu czynnych amatorów kolarstwa. Natomiast w najbliższej przyszłości chcielibyśmy połączyć dużą ścieżką rowerową Wrocław, Trzebnicę i Milicz. To byłaby dodatkowa atrakcja dla miłośników jednośladów  z całego Dolnego Śląska mówi burmistrz Marek Długozima.

Tym razem trasa wyścigu – pętla - wiodła m.in. przez Trzebnicę, Cerekwicę, Zawonię, Skotniki, Czachowo. Metę ustawiono w Skotnikach, na słynnym podjeździe „Prababka”. W niedzielę odbyły się trzy rożne wyścigi – zawodowców, którzy pokonali trasę 184 km (8 okrążeń na 23-kilometrowej pętli) oraz amatorów – oni pokonywali dwie trasy do wyboru – 66 km i 44 km. Razem z nimi, na dłuższej trasie, startowali strażacy. W tym dniu rozegrano bowiem Mistrzostwa Polski Strażaków.  W tym roku po raz pierwszy zawodnicy walczyli o prymat Najlepszego Polskiego Strażaka – Mistrza Polski. Tytuł ten zdobył Piotr Krysman z KM PSP Poznań z czasem 01:11:36,74. Wicemistrzami zostali – Adrian Trych z KM PSP Szczecin (01:11:38,35) oraz Maciej Iwko  (01:11;46,17).

W wyścigu zawodowców Koronka Kocich Gór, w którym wzięło udział 12 grup kolarskich, bezkonkurencyjni okazali się Polacy. Pierwszy metę przekroczył Mateusz Komar (Domin Sport). Tuż za nim na podium uplasowali się – Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice) oraz Paweł Charucki (Verva ActiveJet). Trasa była niezwykle malownicza, choć bardzo trudna i wymagająca. Na blisko 100 zawodników, wyścig ukończyło 57.

W kategorii amatorów – na trasie 66 km najszybszym okazał się Błażej Wojciechowski z Ostrowskiej Kawalerii Kolarskiej. Metę przekroczył z czasem 01:44;29,55. Drugie miejsce zajął Mikołaj Jurkowlaniec, trzecie Łukasz Michalski.  Najlepszym  zawodnikiem z Trzebnicy okazał się Jacek Lasota z KKS Trzebnica, który zajął 9. miejsce  z czasem 01:48:46, 98.

Głównym organizatorem wyścigu był Dolnośląski Związek Kolarski, którego prezesem jest Rafał Jurkowlaniec. Komandorem wyścigu był Robert Borczyk, sekretarz Powiatu Trzebnickiego. W komitecie organizacyjnym znaleźli się także – sekretarz Gminy Trzebnica Daniel Buczak. Odpowiedzialnymi za wyścig amatorów byli – Janusz Pancerz z GCKiS, Roman Weglarski i Henryk Huzarski z KKS Trzebnica przy współpracy z burmistrzem i Gminą Trzebnica. Dyrektorem organizacyjnym całego wyścigu Korona Kocich Gór był Przemysław Bednarek.