Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Wizyta uczniów z Kitzingen 2016

Gmina Trzebnica w ramach międzynarodowego rozwoju partnerskiego od 2009 roku rozpoczęła program wymiany międzyszkolnej z zaprzyjaźnionym miastem Kitzingen. Tegoroczna wymiana była czwartą z cyklu i trwała od 30.05.2016 do 02.06.2016 r. Uczniowie z Zespołu Szkół w Ujeźdźcu Wielkim gościli w swoich domach kolegów z niemieckiej szkoły w Kitzingen.

Spotkanie rozpoczęło się oficjalnym poczęstunkiem, w którym uczestniczyli Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima, dyrektor Zespołu Szkół w Ujeźdźcu Wielkim Mariusz Szkaradziński, wicedyrektor Beata Iżewska, dyrektor ZAPO Agnieszka Moździerz oraz uczniowie i rodzice. Podczas spotkania uczennice z Gimnazjum w Ujeźdźcu Wielkim: Urszula Zaremba i Wiktoria Bajserowicz przygotowały program artystyczny dla gości i uczestników zebrania.

- Cieszę się, że Gmina Trzebnica już od ośmiu lat uczestniczy w programie wymiany szkolnej. Dzięki takim przedsięwzięciom rozszerzamy i umacniamy współpracę między naszymi miastami partnerskimi. Korzystają na tym zarówno nasi uczniowie, jak i niemieccy, poznając osiągnięcia kulturalne swego sąsiada i poszerzając wiedzę na temat miast partnerskich, a jednocześnie doskonalą język obcy – powiedział burmistrz Marek Długozima. Warto również wspomnieć, że już we wrześniu do Trzebnicy przyjedzie delegacja z Kitzingen, w ramach partnerstwa międzynarodowego, które z roku na rok sprzyja coraz lepszej integracji pomiędzy mieszkańcami obu miast. – dodał burmistrz.

W ramach projektu wymiany uczniowie odbyli wycieczkę do obiektu turystycznego o charakterze naukowo-rozrywkowym w Krasiejowie. Z zainteresowaniem poznawali początki powstania Ziemi oraz drogę ewolucji dinozaurów.

W kolejnych dniach goście z zaprzyjaźnionego miasta uczestniczyli w zajęciach szkolnych pracując pilnie nad wspólnym projektem, dzięki czemu szybko nawiązali kontakt z rówieśnikami. Po ciężkiej pracy w szkole, wszyscy uczniowie w celu relaksu skorzystali z atrakcji Gminnego Parku Wodnego TRZEBNICA-ZDRÓJ.

W programie wizyty znalazł się również czas na wspólny wyjazd do Wrocławia, podczas którego dzieci zwiedziły Rynek i Ostrów Tumski.

- Ten niespełna tydzień spędzony w Gminie Trzebnica doskonale sprzyjał integracji polsko-niemieckiej. Dzięki takim projektom dzieci poznają inne kultury, nawiązują także międzynarodowe przyjaźnie. Czas pokazuje, że przedsięwzięcia międzyszkolne warte są każdego wysiłku – powiedziała jedna z organizatorek Adrianna Pieczykolan-Gorazdowska. – Ogromne podziękowania kierujemy do dyrekcji Zespołu Szkół w Ujeźdźcu Wielkim do pana Mariusza Szkaradzińskiego i pani Beaty Iżewskiej, a przede wszystkim do pana Burmistrza Gminy Trzebnica, który każdego roku wspiera finansowo nasz projekt. Za nieocenioną pomoc i udział w projekcie dziękujemy także Idzie Wnukowskiej, Katarzynie Kwiatkowskiej, Barbarze Górnicz i Maciejowi Bartoszkowi, a także organizatorom ze strony niemieckiej Karin Winkler i Beacie Seidel – dodała Katarzyna Żebrowska współorganizatorka międzynarodowego spotkania.

Projekt wymiany polsko-niemieckiej dofinansowany został przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie.

 

Kitzingen-3.jpegPamiątkowe zdjęcie gości ze szkoły w Kitzingen wraz z dyrekcją Zespołu Szkół w Ujeżdźcu Wielkim, uczniami i rodzicami z burmistrzem Markiem Długozimą.

IMG_7020.jpegW ramach projektu wymiany uczniowie odbyli wycieczkę do obiektu turystycznego o charakterze naukowo-rozrywkowym w Krasiejowie.

20160530_185200.jpegSpotkanie rozpoczęło się oficjalnym poczęstunkiem, w którym uczestniczyli Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima, dyrektor Zespołu Szkół w Ujeźdźcu Wielkim Mariusz Szkaradziński, wicedyrektor Beata Iżewska, dyrektor ZAPO Agnieszka Moździerz oraz uczniowie i rodzice.

Kitzingen-2.jpegW kolejnych dniach goście z zaprzyjaźnionego miasta uczestniczyli w zajęciach szkolnych pracując pilnie nad wspólnym projektem, dzięki czemu szybko nawiązali kontakt z rówieśnikami. Po ciężkiej pracy w szkole, wszyscy uczniowie w celu relaksu skorzystali z atrakcji Gminnego Parku Wodnego TRZEBNICA-ZDRÓJ.