Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Patron naszej sprawy

W Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy odsłonięto i poświęceno obraz z wizerunkiem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. 18 grudnia, podczas Mszy św., którą koncelebrowali: proboszcz Jerzy Olszówka SDS, ks. Bogdan Giemza, a także ks. Jerzy Morański, wspominano postać wielkiego Polaka. Uroczystość wpisała się w obchodzoną w tym roku 30 rocznicę wybuchu stanu wojennego. 

Ks. Jerzy Popiełuszko był najjaśniejszą postacią strony opozycyjnej – mówi Henryk Jacukowicz, jeden z inicjatorów pomysłu – Przyznam, że w kręgu Klubu Gazety Polskiej i lokalnego koła PiS najpierw myśleliśmy o postawieniu tablicy upamiętniającej tego wielkiego człowieka, jednak na pewnym etapie rozmów ks. Jerzy Olszówka słusznie zauważył, że ks. Jerzego Popiełuszkę należy czcić jako błogosławionego, a nie tylko upamiętniać.
Obraz, który powieszono w trzebnickiej bazylice, jest kopią obrazu odsłoniętego podczas uroczystości beatyfikacyjnej ks. Jerzego Popiełuszki. Ogłoszenie go błogosławionym Kościoła katolickiego odbyło się 6 czerwca 2010 w Warszawie.
Natomiast dziś w Bazylice św. Jadwigi Śl. mamy wizerunki dwóch wielkich postaci: bł. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Oba obrazy autorstwa trzebnickiej artystki Ewy Mroczek. – Teraz, te dwie postacie, są dla nas trzebniczan patronami na drodze pozytywnych przemian w naszym kraju, których wszyscy sobie życzymy – mówi Henryk Jacukowicz i dodaje: - Wierzymy, że trzebniczanie będą się zwracać zarówno do bł. Jana Pawła II, jak i do bł. Ks. Jerzego Popiełuszki - jako do patronów naszej, polskiej sprawy.

Kilka dni wcześniej, 13 grudnia, w związku z 30 rocznicą wybuchu stanu wojennego Starostwo Powiatowe zorganizowało uroczyste spotkanie upamiętniające wydarzenia tamtego czasu. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz gminnych z burmistrzem Markiem Długozimą na czele, władz powiatowych ze starostą Robertem Adachem, duchowieństwo, a także osoby, które brały czynny udział w wydarzeniach grudniowych. Na spotkaniu obecny był również poseł Marek Łapiński.
Prezentację multimedialną na temat wybuchu stanu wojennego w Polsce przygotowali i poprowadzili nauczyciele Powiatowego Zespołu Szkół nr 1. Ważnym akcentem był również pokaz filmu. Widać na nim moment zrzucania flagi Solidarności z wieży Kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła.

DSC07345a.jpeg 18 grudnia w Bazylice św. Jadwigi Śl. dokonano odsłonięcia i poświęcenia obrazu z wizerunkiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki

101_1560a.jpeg W związku z 30 rocznicą wybuchu stanu wojennego Starostwo Powiatowe zorganizowało uroczyste spotkanie upamiętniające wydarzenia grudniowe