Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

50 lat małżeństwa Państwa Ewy i Stanisława Kaniów

Państwo Ewa i Stanisław Kaniowie z Trzebnicy są małżeństwem od pół wieku. Z tej okazji, 24 maja, jubilaci zostali odznaczeni okolicznościowymi Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przez Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimę, który wnioskował o ich przyznanie do prezydenta RP.

Słowa małżeńskiej przysięgi, w Sali Ślubów trzebnickiego Ratusza w obecności najbliższej rodziny rozbrzmiały ponownie po pół wieku wspólnego życia jubilatów. Po tym doniosłym momencie burmistrz Marek Długozima wręczył odznaczenia państwowe „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”, a także legitymacje i dyplomy okolicznościowe. – Jubileusz 50 lat wspólnego życia to wielkie święto zarówno dla Państwa, jak i dla całej rodziny. Jesteście, bowiem wzorem do naśladowania, szczególnie dla wszystkich młodych par, które są na początku tej drogi. Z ogromną przyjemnością wręczam Państwu medale na tę okoliczność. Gratuluję długiego stażu i życzę kolejnych pięknych jubileuszy – powiedział burmistrz.

Jubilaci pobrali się 23 października 1965 r. w Wieruszowie w klasztorze oo. Paulinów. Pani Ewa mieszkała w Wieruszowie, pan Stanisław natomiast w pobliskim Bolesławcu. Tam też uczył w  miejscowym Liceum Ogólnokształcącym. Po traumatycznych, osobistych przejściach postanowili wyjechać z rodzinnego miasta. Wybór padł na Trzebnicę. Jednak zanim tu dotarli, przez 8 lat mieszkali we wsi Czeszów. Trzebnica z czasem stała się ich miejscem na ziemi.  Tu przyszły na świat ich dzieci, a potem wnuki.

-Trzebnica jest naszą małą ojczyzną. Którejś wiosny weszłam na Kocią Górę. W dole widać było spokojną Trzebnicę i kwitnące sady. Podziękowałam wtedy Panu Bogu, że pozwolił mi zamieszkać w tak pięknym miejscu – wspomina pani Ewa.

Pan Stanisław rozpoczął pracę w ZSZ w Trzebnicy przy ul. Żeromskiego od momentu jej założenia i przepracował w niej 50 lat, aż do emerytury. Był jednym z założycieli nauczycielskiej Solidarności w 1980 r., a w zarządzie trzebnickiego oddziału NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty pracuje do dnia dzisiejszego jako skarbnik.

Pani Ewa również pracowała jako nauczycielka, a ostanie 10 lat przed emeryturą była dyrektorem Szkoły Podstawowej w Cerekwicy. Była także członkiem kolegium orzekającego oraz radną miejską po pierwszych wolnych wyborach. Kilka lat pracowała jako kurator społeczny, a obecnie już 4 kadencję jest ławniczką w Sądzie Rodzinnym i przewodniczącą Rady Ławników. Kocha śpiew dlatego też już od 22 lat jest członkinią Chóru Świętej Jadwigi Śląskiej działającego przy bazylice trzebnickiej.

-Żeby być szczęśliwym trzeba kochać i umieć przebaczać. Mimo przeciwności, które piętrzą się na naszej drodze, trzeba iść do przodu – zgodnie odpowiadają państwo Kaniowie. -A ludzie? Ludzie są różni, ale trzeba potrafić ich szanować. To tak jak pisze poeta W. Woroszylski : „Życie jest piękne, życie jest bardzo piękne, to tylko ludzie czasami bywają źli”- dodaje pani Ewa.