Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Piknik arcySPRAWNI

6 maja na trzebnickim deptaku, z okazji Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych, odbył się Piknik arcySPRAWNI, zorganizowany przez Trzebnickie Stowarzyszenie „Uśmiech Dziecka”, Warsztat Terapii Zajęciowej w Trzebnicy oraz Gminę Trzebnica. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządu powiatowego i gminnego oraz zaproszeni goście.

Piknik rozpoczął się Marszem Torreadora w wykonaniu uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej z Trzebnicy. Po występie głos zabrała prezes trzebnickiego Stowarzyszenia „Uśmiech Dziecka” Małgorzata Wojtkowiak-Jakacka: -Dziś osoby niepełnosprawne chcą podzielić się z Państwem wszystkimi umiejętnościami, jakie zdobyli i które umieją najlepiej. Każda osoba potrzebuje godności, tej codziennej drugiego człowieka oraz akceptacji w lokalnym życiu społecznym. Tego Państwu i sobie życzę najbardziej.

W programie zobaczyliśmy wiele atrakcji, m.in.: występy uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej z Trzebnicy, występy zaproszonych gości ze Żmigrodu oraz rozgrywki sportowe. Odbyło się również karaoke i dyskoteka.

Trzebnickie Stowarzyszenie „Uśmiech Dziecka”, które od ponad 10 lat tworzy organizację, zapewniając uczestnikom warsztatu terapię społeczno-zawodową, pomaga także w zaangażowaniu w życie społeczne i daje szansę na dalszy rozwój. Warsztat Terapii Zajęciowej, może się dziś poszczycić 6 pracowniami: ceramiczną, plastyczną, rękodzieła artystycznego, informatyczno-reedukacyjną, gospodarstwa domowego i życia codziennego, a także zajęciami z muzykoterapii i rehabilitacji. Jednym z uczestników WTZ jest Artur Kurek, który podczas Pikniku zaśpiewał dwa utwory: „Ludzkie gadanie” Maryli Rodowicz oraz „Dziewczyny lubią brąz” Ryszarda Rynkowskiego, wprawiając tym samym przechodniów i uczestników w miły nastrój.

Kolejnym punktem programu artystycznego był wesoły skecz w wykonaniu uczestników WTZ Trzebnica pt. ”Przepis na ciasto nie tylko dla mężczyzn” w wykonaniu Henryka Jaworskiego i Mikołaja Wojniaka. Tuż po nim pięknym głosem zachwyciła nas Marta Kłaptocz – zdobywczyni pierwszego miejsca w konkursie piosenki w Żmigrodzie.

Obejrzeliśmy także gościnne występy podopiecznych Domów Samopomocy ze Żmigrodu i Obornik Śląskich, po czym wszyscy wysłuchali debaty, dotyczącej osób niepełnosprawnych, którą poprowadził członek Zarządu Trzebnickiego Stowarzyszenia „Uśmiech Dziecka” - Andrzej Zieliński.

W trakcie Pikniku została przeprowadzona sonda uliczna przez panią Sylwię Berger przy udziale pani Sylwii Jarochy. Przechodnie z przyjemnością odpowiadali na pytania pani Sylwii, które dotyczyły Warsztatu Terapii Zajęciowej i jego uczestników.

- Cieszę się, że taka inicjatywa miała miejsce na deptaku. Osoby niepełnosprawne mogą napotykać jeszcze wiele barier społecznych, które uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie. Spotkania takie, dają większą szansę na pokonanie tych trudności – powiedział burmistrz Marek Długozima. – Już dziś mogę powiedzieć, że wspólnie z panią dyrektor Małgorzatą Wojtkowiak-Jakacką, w trosce o potrzeby aktywizacji osób z niepełnosprawnością intelektualną, pracujemy nad projektem powołania spółdzielni socjalnej. Jesteśmy drugą gminą w Polsce, która zauważa problem jakim jest znalezienie pracy przez osoby niepełnosprawne i chce im pomóc – dodał burmistrz.