Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Każdy zasługuje na szacunek i zrozumienie

 „Zasłyszane w ciszy...”- to hasło XIV Obchodów Dnia Inwalidy i Niepełnosprawnego jakie odbyły się 10 maja w Trzebnicy. Tegoroczny przemarsz, zorganizowany wspólnie przez Gminę Trzebnica i Przedszkole wraz ze Szkołą Integracyjną z Trzebnicy, poświęcony był przede wszystkim dzieciom głuchym i niedosłyszącym, stąd wiele osób miało na uszach symboliczne nauszniki.

Na zaproszenie Burmistrza Marka Długozimy i Dyrektor Przedszkola i Szkoły Integracyjnej w Trzebnicy Agnieszki Mandrygi, udział w nich wzięli: Starosta Powiatu Trzebnickiego Waldemar Wysocki, uczniowie trzebnickich szkół i przedszkoli wraz z opiekunami i nauczycielami oraz Pełnomocnik Marszałka ds. Osób Niepełnosprawnych Paweł Parus. Na manifestacji nie mogło zabraknąć również mieszkańców Trzebnicy oraz podopiecznych Zespołu Szkół Specjalnych i Ośrodka Wsparcia Dziennego ze Żmigrodu, Ośrodków Szkolno-Wychowawczych dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących, oraz Dzieci Głuchych i Niedosłyszących we Wrocławiu, którzy poprzez udział w niej wyrazili jedność z osobami niepełnosprawnym.

– Takie inicjatywy są manifestem przeciwko dyskryminacji osób niepełnosprawnych. Istnieje konieczność permanentnego uświadamiania społeczeństwa, że są to tacy sami ludzie jak wszyscy inni. Potrzebują akceptacji i miłości, mają takie same pragnienia i marzenia. Mają także pełne prawo do wszystkich dóbr i usług społecznych. Zrozumienie i realizacja tych potrzeb pozwoli na przyspieszenie procesu integracji, z którym często się identyfikujemy, nie zawsze jednak rozumiejąc w pełni jego znaczenia – powiedział Paweł Parus- Przemarsz zorganizowany w Trzebnicy, to jedna z większych w jakich brałem udział. Dziękuję za zaproszenie. Muszę przyznać, że zawsze chętnie tu przyjeżdżam, gdyż jestem związany emocjonalnie z tym pięknym miastem- przed wypadkiem grałem tu w koszykówkę. Cieszę się, że władze na czele z Burmistrzem dostrzegają problemy osób niepełnosprawnych i chętnie uczestniczą w takich przedsięwzięciach.

- Dla mnie wszyscy jesteście bohaterami, a tegoroczne hasło przemarszu jest mi szczególnie bliskie, z tego powodu iż moi śp. rodzice byli głuchoniemi. Nauczyłem się od nich wiele o codziennym przezwyciężaniu swoich słabości, a ich przykład uczulił mnie na potrzeby osób niepełnosprawnych – powiedział Burmistrz Marek Długozima i dodał – odkąd zostałem burmistrzem staram się stale wspierać inicjatywy rozwijające świadomość mieszkańców oraz te, które zwracają nam uwagę na problem osób niepełnosprawnych. Rozwijając gminną infrastrukturę dbamy również o potrzeby takich osób oraz ich komfort w załatwianiu spraw urzędowych czy dostępie do oświaty i kultury. Stąd modernizacje Urzędu czy specjalnie zaprojektowana przestrzeń nowych inwestycji np. kompleksu Szkoły Muzycznej I Szkoły Podstawowej nr 2, winda w Szkole Podstawowej nr 3 czy specjalnie miejsca na widowni w Sali Widowiskowo-Kinowej Gminnego Centrum Kultury.

Barwny korowód wyruszył ulicami miasta punktualnie godzinie 10.00 spod Placu Pielgrzymkowego do Gminnego Centrum Kultury na przegląd talentów.

- Celem naszego marszu było przybliżenie lokalnej społeczności problemów z jakimi na co dzień borykają się osoby niepełnosprawne i ich bliscy – powiedziała Agnieszka Mandryga, Dyrektor Przedszkola i Szkoły Integracyjnej w Trzebnicy i pomysłodawczyni wspomnianej akcji- Cieszy nas bardzo, że z wzrasta liczba osób przyłączających się do nas i świadomych tego, że osoba niepełnosprawna jak każdy zasługuje na szacunek i zrozumienie.