Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88     *     Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że w piątek 12 czerwca 2020 r. Urząd Miejski w Trzebnicy będzie nieczynny. W zamian Urząd będzie otwarty w godz. 7:30-15:00 w sobotę 27 czerwca. Zachęcamy do korzystania w tym czasie z Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej - ePUAP.

  • EN
  • DE

Wiwat Maj! 3 Maj!

3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja – pierwszą w Europie i drugą na świecie. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego. W tym roku obchodzona była 225. rocznica tego wydarzenia. Z tej okazji Gmina Trzebnica, jak co roku zorganizowała uroczystości upamiętniające ten dzień.

Obchody rozpoczęły się przemarszem spod Urzędu Miejskiego, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, delegacje z zakładów pracy, dyrektorzy szkół i organizacji, harcerze oraz mieszkańcy Trzebnicy. Delegacje,  prowadzone przez Trzebnicką Orkiestrę Dętą, tradycyjnie złożyły kwiaty pod Pomnikiem II Armii Krajowej, po czym wszyscy udali się na uroczystą Mszę Św. w intencji Ojczyzny.

Po niezwykle podniosłej Eucharystii uczestnicy obchodów zebrali się pod Krzyżem Katyńskim. Przy akompaniamencie Orkiestry Dętej uroczyście odśpiewali Hymn Narodowy. W imieniu Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy okolicznościowe przemówienie wygłosił Przewodniczący Rady Miejskiej Mateusz Stanisz.

Wzruszającym momentem był również program artystyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy. Tuż po występie delegacje złożyły kwiaty pod Krzyżem Katyńskim oraz Pomnikiem Sybiraka.