Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Trzebnica partnerem The World Games 2017

We wtorek 26 kwietnia w Urzędzie Miejskim w Trzebnicy odbyła się konferencja prasowa, podczas której podpisano umowę dotyczącą współpracy partnerskiej Gminy Trzebnica z Wrocławiem w ramach The World Games 2017. To właśnie u nas już w następnym roku rozegrana zostanie jedna z konkurencji – bieg na orientację. Jak będzie wyglądać i na czym polega - dowiemy się już wkrótce. Za kilka dni bowiem na terenie naszego miasta odbędzie się impreza testowa dla przyszłorocznych igrzysk - Puchar Świata w Biegu na Orientację.

Umowę o współpracy partnerskiej przy organizacji Światowych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017 podpisali – burmistrz Marek Długozima oraz wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski. Na mocy porozumienia – Trzebnica będzie jednym z czterech gospodarzy tego gigantycznego sportowego przedsięwzięcia. Głównym organizatorem igrzysk jest Wrocław i to właśnie tam rozegranych zostanie większość konkurencji. Tylko trzy miasta na Dolnym Śląsku – Trzebnica, Świdnica i Jelcz-Laskowice – będą partnerami tego wydarzenia. - Jestem wdzięczny, że Trzebnica zgodziła się włączyć w organizacje tego przedsięwzięcia. Tu są piękne tereny, świetna infrastruktura, a także duże doświadczenie organizacyjne. Jesteśmy spokojni o poziom i przebieg zawodów mówi wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski. - W zamian oferujemy Trzebnicy kilkuset zawodników wraz z ich ekipami, promotorami i sponsorami. To dla miasta jest ogromnym zyskiem promocyjnym. Poza tym pokazujemy, że dobra współpraca Wrocławia z sąsiadami jest możliwa. Trzebnica jest miastem z charakterem. Są tu piękne zabytki, władza dba o obiekty, a gmina promuje się mocno właśnie przez imprezy sportowe. Z przyjemnością tu przyjeżdżam – dodaje.

Puchar Świata w niedzielę

Przedsmak tego wydarzenia, czyli The World Games 2017, będzie miał miejsce już 2 maja w Trzebnicy. To właśnie tego dnia odbędzie się Puchar Świata w biegu na orientację. Dwa dni wcześniej zawodnicy zmierzą się na średnim dystansie w Sobótce, 1 maja we Wrocławiu, gdzie będzie miała miejsce kwalifikacja i finał sprintu, zaś 2 maja w Trzebnicy. Na trzebnickim rynku i jego okolicach zmagać się będą ze sobą sztafety sprinterskie. - W zawodach tych weźmie udział w sumie 250 zawodników z 26 krajów świata m.in. Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii a także z Polski ( m.in. Wojciech Kowalski oraz Hanna Wiśniewska na co dzień trenujący w WKS Śląsk) ściślej mówiąc, pojawi się tutaj sama czołówka informuje Wojciech Dwojak, prezes Dolnośląskiego Związku Orientacji Sportowej.

Na czym polega ta konkurencja? Na odnalezieniu wszystkich punktów w terenie w jak najkrótszym czasie. - Zawodnicy dopiero na starcie otrzymują mapę i w trakcie biegu, na możliwie wysokiej prędkości, podejmują decyzje, który wariant wybrać, by dobiec do kolejnego punktu – wyjaśnia.

Dla kibiców wyznaczone zostaną specjalne strefy kibica, a na telebimie będzie można śledzić zmagania zawodników. Wszystko to za sprawą kamer umieszczonych w różnych punktach miasta. trasy. Poza tym zawodnicy będą mieli przy sobie nadajniki GPS, dzięki czemu kibice na wielkim telebimie będą mogli oglądać zaciętą rywalizację między reprezentacjami narodowymi. Punkty zostaną tak rozmieszczone, by zawodnicy co chwilę musieli przebiegać przez teren trzebnickiego rynku.

Trzebnicki Rynek i okolice

Czy Gmina Trzebnica podoła takiemu wyzwaniu? - Oczywiście. Mamy bardzo duże doświadczenie, jeśli chodzi o przygotowywanie imprez o zasięgu ogólnopolskim. Co roku organizujemy słynny już Bieg Sylwestrowy, w którym bierze udział coraz większa liczba zawodników, zawody nordic walking, kryterium kolarskie. To również nie pierwsza impreza na terenie miasta związana z biegami na orientację – organizowaliśmy już wcześniej podobne zawody na stawach trzebnicich oraz nocą na rynku i w jego okolicach. Poza tym w tym roku gościć będziemy ok. 15 tysięcy uczestników Światowych Dni Młodzieży, więc jesteśmy przygotowani na różnego rodzaju wydarzeniawyjaśnia burmistrz Marek Długozima. - Współorganizacja World Games oraz poprzedzającego go Pucharu Świata w biegu na orientację to dla nas oczywiście wyzwanie, ale jednocześnie wielki zaszczyt i prestiż. Bardzo mnie cieszy, że rozwój, jaki ma miejsce w ostatnich latach w Trzebnicy jest także zauważalny także na zewnątrz. To dodatkowo mobilizuje. Trzebnica nie boi się wyzwań – chętnie je podejmujemy stając się kolejny raz pionierami nowatorskich rozwiązań i wydarzeń – podkreśla.

To wszystko, oraz doskonała infrastruktura i położenie terenu – jak zaznaczył Marcin Przychodny, przez zarządu Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego The World Games 2017 - a także doświadczenia przy organizacji wielu imprez spowodowały, że to właśnie Trzebnica, spośród wielu miejscowości na Dolnym Śląsku, została zaproszona do współpracy przy organizacji The World Games.

Światowe igrzyska za rok

The World Games o międzynarodowa impreza sportowa, która odbywa się zawsze rok po Igrzyskach Olimpijskich. Jej celem jest wypromowanie nieolimpijskich dyscyplin oraz wprowadzenie części z nich na kolejne olimpiady. Wśród tych, które zostaną rozegrane w lipcu przyszłego roku zobaczymy m.in. - bieg na orientację, bulle, fistball, karate, kręgle, łucznictwo, sporty bilardowe, gimnastyczne taniec sportowy, unihokej czy wspinaczkę sportową.

Ranga wydarzenia zapewnia organizatorom wielką, międzynarodową promocję, a jednym z głównych założeń przyświecających komitetowi organizacyjnemu igrzysk we Wrocławiu jest promocja i zachęcenie mieszkańców do zdrowego i aktywnego trybu życia.

Podczas wtorkowej konferencji Marcin Przychodny, prezes zarządu The World Games 2017 przybliżył dziennikarzom to, co będzie się działo we Wrocławiu i trzech gminach Dolnego Śląska już za rok i powiedział, że igrzyska mają promować, to, co najpiękniejsze w naszym regionie, a także takie dyscypliny, które mogą uprawiać wszyscy – bez względu na wiek oraz płeć, a także całe rodziny.

IMG_8661.jpegUmowę o współpracy partnerskiej przy organizacji Światowych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017 podpisali – burmistrz Marek Długozima oraz wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski.

IMG_8671.jpegNa mocy porozumienia – Trzebnica będzie jednym z czterech gospodarzy tego gigantycznego sportowego przedsięwzięcia.

IMG_8678.jpegW konferencji udział wzięli: od lewej Jakub Szurkawski Naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego, Wojciech Dwojak, Prezes Dolnośląskiego Związku Orientacji Sportowej, Wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski, Burmistrz Marek Długozima, Marcin Przychodny Prezes Zarządu Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego The World Games 2017 oraz Adam Roczek Wiceprezes Zarządu Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego The World Games 2017.

IMG_8728.jpegBurmistrz Marek Długozima podkreślił duże doświadczenie Trzebnicy, jeśli chodzi o przygotowywanie imprez o zasięgu ogólnopolskim i dodał...

IMG_8729.jpeg... że Trzebnica nie boi się wyzwań – chętnie je podejmujemy stając się kolejny raz pionierami nowatorskich rozwiązań i wydarzeń.

IMG_8742.jpegWiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski zapewnił, że Trzebnica to idealne miejsce do organizacji imprez sportowych. 

 

 

 

Zobacz także:
  • O Konferencji w Gościu Wrocławskim

    gość niedzielny - biegi na orientację.jpeg

    Zachęcamy do zapoznania się z artykułem zamieszczonym w najnowszym wydaniu: "Gościa Wrocławskiego" na temat konferencji prasowej, która odbyła się 26 kwietnia w Trzebnicy w związku z oficjalnym podpisaniem przez Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimę i Wiceprezydenta Wrocławia Wojciecha Adamskiego umowy partnerskiej o współorganizacji Mistrzostw Sportów Nieolimpijskich The World Games Wrocław 2017 oraz imprezy testowej - Pucharu Świata w Biegach na Orientację, która odbędzie się w Trzebnicy już 2 maja br.