Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Spotkanie autorskie z Anną Marią Musz

4 kwietnia w artKAWIARNI przy Gminnym Centrum Kultury w Trzebnicy odbyło się spotkanie autorskie z trzebniczanką Anną Marią Musz – autorką tomiku wierszy pt. „Inkantacje”, którego publikacja była współfinansowana z budżetu Gminy Trzebnica. „Inkantacje” są trzecią książką w dorobku poetki, w której znalazły się utwory z dwóch poprzednich tomów: „Errata do trzech wymiarów”, „Odrastamy z kamienia” oraz wiersze nowe. Publikacja jest dwujęzyczna - polsko-bułgarska. Wyboru i przekładu z języka polskiego dokonał Łyczezar Seliaszki – bułgarski poeta, eseista, prozaik i tłumacz. Spotkanie poprowadził Stefan Jurkowski recenzent publikacji, wybitny polski poeta, publicysta, krytyk literacki i dziennikarz, a także Sekretarz Generalny Związku Literatów Polskich.

Zebranych gości w imieniu Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy przywitała Wiesława Kucięba – koordynator wydarzenia. Przybliżając sylwetkę autorki zapoznała słuchaczy z twórczością literacką Pani Anny.

Dalsza część spotkania poświęcona była promocji tomiku wierszy „Inkantacje”. Recenzent publikacji Stefan Jurkowski opowiedział co sprawiło, że tomik został wydany w wersji dwujęzycznej: – w 2013 roku gdy Łyczezar Seliaszki – wybitny bułgarski poeta, eseista i prozaik – zapytał mnie czyje wiersze warto przetłumaczyć na bułgarski, bez wahania wskazałem poetkę młodego pokolenia Annę Marię Musz. To nie była rekomendacja, jedynie wskazanie osoby. Łyczezar Seliaszki po zapoznaniu się z twórczością Anny Musz, podjął decyzję, że chce te wiersze przetłumaczyć, a następnie wydać  w dwujęzycznej książce, ponieważ bardzo mu się podobają –wspominał Pan Stefan.

Na zakończenie spotkania autorka rozdała uczestnikom tomiki wierszy wraz z dedykacjami, sama natomiast otrzymała podziękowania i bukiet kwiatów.

- Chciałam bardzo podziękować panu burmistrzowi Markowi Długozimie za wsparcie i przychylność okazaną tej poezji – powiedziała na zakończenie bohaterka spotkania i dodała: - Często obserwuję, jak trudno jest twórcom pozyskać dofinansowanie na działalność kulturalną w różnych regionach kraju. W Trzebnicy wyglądało to zupełnie inaczej, bowiem moja prośba o pomoc w wydaniu książki spotkała się z bardzo pozytywna i szybką reakcją. Taka postawa jest wręcz fenomenem na skale ogólnokrajową. Co więcej Pan burmistrz bardzo serdecznie i entuzjastycznie potraktował także plany stworzenia w Trzebnicy środowiska literackiego. Jestem szczęśliwa, że w moim rodzinnym mieście pomysł ten spotkał się z tak pozytywną reakcją.

Warto przypomnieć, iż  podczas spotkania Anny Musz i Stefana Jurkowskiego z burmistrzem Markiem Długozimą, które odbyło się w Urzędzie Miejskim, powstał pomysł wyłonienia kolejnych talentów literackich w naszej gminie i zintegrowania twórców poezji i prozy, stąd powołanie warsztatów literackich, które odbywają się w każdą środę w Gminnym Centrum Kultury w Sali im. Feliksa Mułki. 

IMG_1609.jpegSpotkanie w Urzędzie Miejskim, podczas którego powstał pomysł zorganizowania warsztatów literackich.

DSC_0947.jpegZebranych gości w imieniu Burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimy przywitała Wiesława Kucięba – koordynator wydarzenia. Przybliżając sylwetkę autorki zapoznała słuchaczy z twórczością literacką Pani Anny.

DSC_0953.jpegDalsza część spotkania poświęcona była promocji tomiku wierszy „Inkantacje”.

DSC_0956.jpegRecenzent publikacji Stefan Jurkowski opowiedział co sprawiło, że tomik został wydany w wersji dwujęzycznej.

DSC_0978.jpegAnna Musz podziękowała burmistrzowi Markowi Długozimie za wsparcie i przychylność okazaną jej poezji.

DSC_0980.jpegNa zakończenie spotkania autorka rozdała uczestnikom tomiki wierszy wraz z dedykacjami, sama natomiast otrzymała podziękowania i bukiet kwiatów.

DSC_0985.jpeg

DSC_0992.jpeg

 

Zobacz także:

 

  • Spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem

    DSC_0021.jpeg

    W Gminnym Centrum Kultury w Trzebnicy w sali widowiskowo-kinowej, 28 kwietnia w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, odbyło się spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem – laureatem nagród literackich, popularnym pisarzem dzieci i młodzieży. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas IV – VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy.