• EN
  • DE

Otwarte serca trzebniczan

Akcja w trzebnickich kościołach odbyła się dzięki przychylności ks. dziekana Jerzego Olszówki oraz burmistrza Marka Długozimy. Głównymi inicjatorami tego przedsięwzięcia dedykowanego ks. Zbigniewowi Zdanowiczowi byli trzebniczanie Ewa Łopąg oraz Krzysztof Bednarski we współpracy z ogólnopolską fundacją DKMS. W przygotowanie akcji włączyli się pracownicy Urzędu Miejskiego, duchowni, dyrektorzy szkół oraz 45 wolontariuszy.

     – Przeprowadzenie akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku w dwóch parafiach nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania wolontariuszy, którzy poświęcili swój czas i włożyli wiele serca, aby świadomie zarejestrować tak wielu chętnych trzebniczan. Stworzyli też wspaniałą atmosferę - przepełnioną radością, entuzjazmem i wzajemną życzliwością – podkreśla Ewa Łopąg.  Wszyscy czuliśmy się wspólnotą. Łączył nas jeden cel, działanie na rzecz osób potrzebujących przeszczepu szpiku. – Jako inicjatorzy akcji jesteśmy pod wrażeniem mieszkańców naszego miasta, a także miast i wsi oddalonych od Trzebnicy, którzy z taką otwartością serca i rzeczywistą gotowością do bezinteresownej pomocy bliźnim w potrzebie rejestrowali się jako potencjalni dawcy szpiku – dodaje.

     W niedzielę w obu kościołach – Św. Jadwigi i świętego Bartłomieja oraz kościele pw. świętych Piotra i Pawła zarejestrowało się 305 osób. – Jesteśmy też szczerze wzruszeni i zachwyceni serdecznością i zaangażowaniem tak wielu ludzi - cudownych wolontariuszy, darczyńców, właścicieli sklepów, lokali, którzy tak chętnie włączali się w pomoc i promocję wydarzenia. Czy akcja była udana? Z całym przekonaniem- TAK! - mówi z mocą pani Ewa.

     Niedzielna akcja nie jest ostatnią, która odbyła się Trzebnicy. Organizatorzy – Ewa Łopąg i Krzysztof Bednarski nie wykluczają kolejnych. Jak twierdzą „apetyt rośnie w miarę jedzenia” i jako inicjatorzy tego przedsięwzięcia zawsze będą czuć niedosyt. – Jesteśmy bogatsi o pewne doświadczenia i z pewnością łatwiej, miejmy nadzieję, i jeszcze skuteczniej moglibyśmy zorganizować akcję, mając na uwadze, iż wymaga to większej ilości czasu. Z drugiej strony widzimy ogromny potencjał – naprawdę wrażliwe, otwarte serca trzebniczan, którzy chcą czynić dobro, pomagać innym, angażować się – zaznacza trzebniczanka.

     Lista zarejestrowanych potencjalnych dawców z Gminy Trzebnica jest wciąż otwarta. W każdej chwili można do niej dołączyć. W tej chwili najłatwiej jest to zrobić za pośrednictwem strony internetowej fundacji DKMS. Wystarczy wypełnić formularz on-line i czekać na pakiet ze specjalnymi patyczkami i instrukcją obsługi. A ta jest prosta – wystarczy zrobić wymaz z wewnętrznej strony policzka i odesłać do fundacji. Po ok. 3-4 miesiącach nasz materiał genetyczny zostanie przebadany, a my oficjalnie wpisani do Bazy Dawców Komórek Macierzystych i Szpiku DKMS Polska - jako potwierdzenie otrzymamy kartę potencjalnego dawcy.

Nie trzeba się bać ewentualnego zabiegu. O tym, jak wygląda cała procedura możemy dowiedzieć się z bardzo szczegółowych informacji na temat dawstwa szpiku. Dostępne materiały, krótkie filmiki, świadectwa, historie dawców są na stronie fundacji DKMS, ale można ich także szukać choćby na youtube wpisując hasło „dawcy szpiku”. - W naszej świadomości społecznej drzemie niestety mnóstwo mitów i obaw związanych z błędnymi przekonaniami na temat dawstwa. Jedna podstawowa informacja: komórki macierzyste w 80% przypadków pobierane są zwyczajnie z krwi obwodowej, która przepływa przez separator komórek i wraca do nas. Po 2-3 tygodniach nasze komórki się w pełni odtwarzają. Szpik zaś nigdy nie jest pobierany  z kręgosłupa, więc nie grozi nam żadne jego uszkodzenie – informuje Ewa Łopąg. – W 20% przypadków szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej w pełnym znieczuleniu, a zabieg ten nie zagraża naszemu życiu lub zdrowiu. W krótkim czasie również następuje pełna regeneracja naszego szpiku. Wspaniałym przykładem  może być dla nas pan Janusz Koliński, który jako pierwszy trzebniczanin został rzeczywistym dawcą szpiku. Potwierdza on, że cała procedura przeszczepu nie jest specjalnie uciążliwa i nie wiąże się z większymi dolegliwościami. Myślę, że gdyby ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości czy obawy, pan Janusz osobiście mógłby je rozwiać. Dla tych, którzy myślą, że nie daliby rady, mam zasłyszane, myślę – trafne, motto: „Odważny jest nie ten, kto się nie boi, ale ten który wie, że istnieją rzeczy ważniejsze od strachu” – reasumuje.

PODZIĘKOWANIA

Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy z życzliwością i zaangażowaniem włączyli się w działania mające na celu zorganizowanie, promowanie i przeprowadzenie Akcji Rejestracji Potencjalnych Dawców Szpiku.

Specjalne podziękowania składamy dla:

• Burmistrza Gminy Trzebnica - Pana Marka Długozimy

• Księdza dziekana Jerzego Olszówki

• Księdza Zbigniewa Zdanowicza (który zgodził się promować akcję swoją osobą, co z pewnością nie było łatwe dla tak skromnego człowieka)

• Księdza wicedziekana Bogdana Grabowskiego

• Naczelnika Wydziału Promocji Miasta Jakuba Szurkawskiego

• Dyrektorów przedszkoli i szkół publicznych i niepublicznych w Trzebnicy - szkół gminnych i powiatowych

• Wszystkich darczyńców

• Wspaniałych wolontariuszy - szczególnie dla uczniów PZS NR 1 przy ulicy Wojska Polskiego wraz z Panią Elżbietą Jednoróg

• Dr Magdaleny Orzechowskiej

• Redakcji Panoramy Trzebnickiej

• Wszystkich wspierających naszą akcję trzebniczan

• A przede wszystkim dla naszych lokalnych bohaterów - 305 osób, które zarejestrowały się jako potencjalni dawcy szpiku!

• Podziękowania należą się również tym, którzy przyszli się zarejestrować ale z różnych powodów tego uczynić nie mogli.

Fundacja DKMS Polska oraz inicjatorzy i koordynatorzy Akcji Rejestracji Dawców Szpiku w Trzebnicy -Ewa Łopąg i Krzysztof Bednarski.

 

IMG_4894.jpegBurmistrz Marek Długozima zorganizował wcześniej spotkanie dotyczące akcji oddawania szpiku, na które zaprosił inicjatorów, współorganizatorów akcji oraz przedstawicieli instytucji.

ola c.jpegW niedzielę w obu kościołach – Św. Jadwigi i świętego Bartłomieja oraz kościele pw. świętych Piotra i Pawła  -zarejestrowało się 305 osób.

rafal.jpegLista zarejestrowanych potencjalnych dawców z Gminy Trzebnica jest wciąż otwarta.W każdej chwili można do niej dołączyć.

sylwia s.jpegNie trzeba się bać ewentualnego zabiegu. O tym, jak wygląda cała procedura możemy dowiedzieć się z bardzo szczegółowych informacji na temat dawstwa szpiku. 

zuzia.jpegAkcja w trzebnickich kościołach odbyła się dzięki przychylności ks. dziekana Jerzego Olszówki oraz burmistrza Marka Długozimy. 

zuzia 22.jpegPrzeprowadzenie akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku w dwóch parafiach nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania wolontariuszy, którzy poświęcili swój czas i włożyli wiele serca, aby świadomie zarejestrować tak wielu chętnych trzebniczan.