Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Gminne uroczystości upamiętniające Ofiary Katynia i tragedii smoleńskiej

Od katyńskiego mordu, popełnionego przez stalinowskich oprawców na polskich oficerach minęło już 76 lat. Jak co roku Gmina Trzebnica zorganizowała uroczystości w Lesie Bukowym przy Dębach Pamięci, aby pamięć o tej straszliwej zbrodni sprzed lat nigdy nie wygasła. Od czasu katastrofy samolotu w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r., w której zginęła para prezydencka wraz z delegacją naszego Narodu, Gmina Trzebnica szczególnie dba o to, by obchodzony co roku dzień pamięci o zamordowanych w Katyniu był również czasem pamięci i wspomnień o tych, którzy zginęli w tej tragicznej katastrofie lotniczej. Dlatego też w Lesie Bukowym pojawiła się również obok Dębów Pamięci tablica upamiętniająca wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej, pod którą burmistrz złożył wiązankę.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych na czele z burmistrzem Markiem Długozimą, sekretarzem Gminy Trzebnica Danielem Buczakiem, starostą Powiatu Trzebnickiego Waldemarem Wysockim, kombatanci, poczty sztandarowe, opiekunowie Dębów, mieszkańcy, dyrektorzy szkół i przedszkoli wraz z uczniami i przedszkolakami, harcerze, zaproszeni goście oraz rodziny ofiar zamordowanych przed laty na Wschodzie, spoczywających w Katyniu.

Licznie przybyłych na uroczystość przywitał Gospodarz Gminy Trzebnica- Marek Długozima:

- Na znak pamięci o ofiarach tego sowieckiego ludobójstwa- w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Katyń...ocalić od zapomnienia”- posadziliśmy w Gminie Trzebnica 21 Dębów Pamięci, w tym trzynaście w Lesie Bukowym. Dwanaście z nich upamiętnia krewnych trzebnickich rodzin, trzynasty- wszystkie ofiary Golgoty Wschodu. Mają one nie tylko przypominać o tej straszliwej tragedii sprzed 76 lat, ale równocześnie mają szumieć na chwałę wszystkim pomordowanych, którzy w rosyjskich więzieniach – w czasie przesłuchań, tortur, przymuszania do współpracy i potem nad dołami śmierci, zachowali godność i honor do swego ostatniego tchnienia i zapłacili najwyższą cenę za to, by Polska nie została wcielona do sowieckiego imperium. 10. kwietnia 2010 r. do tego tragicznego pokolenia dołączyło 96 ofiar dramatu smoleńskiego- najwybitniejsi przedstawiciele naszego narodu na czele z prezydentem Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Lechem Kaczyńskim i prezydentem RP na uchodźstwie- Ryszardem Kaczorowskim. Tego dnia chcieli oddać hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej i upomnieć się o pełna prawdę o tym straszliwym ludobójstwie. Wśród nich była też poseł Aleksandra Natalli-Świat- krewna znanej w Trzebnicy pani dr Jadwigi Swędzioł. Pani poseł wybierając się do Katynia, chciała nawiedzić miejsce śmierci porucznika Czesława Jezioro, który był bratem jej babci. Trudno uwolnić się od myśli, że jest coś, co łączy ze sobą ofiary Zbrodni Katyńskiej z 1940 roku i dramatu smoleńskiego oraz od przeświadczenia o tym, że te dwa tragiczne wydarzenia są dwiema kartami tej samej historii. Nie znamy bowiem pełnej prawdy o rozmiarach zbrodni katyńskiej i nie mamy tez w pełni wiarygodnej wiedzy o przyczynach tego, co się stało pod Smoleńskiem. Bolesne również jest to, że podobnie jak przed 76 laty, także i dzisiaj próbuje się niszczyć pamięć o wydarzeniach sprzed sześciu lat- zakończył burmistrz.

Piękny i wzruszający występ przygotowany przez uczniów klasy VI b, ze Szkoły Podstawowej nr 2, pod kierunkiem Justyny Popieli Haliny Bolisęgi, wprowadził wszystkich w atmosferę zadumy nad tą straszliwą zbrodnią, dlatego pamięć o ofiarach uczczono symboliczną minutą ciszy. Następnie modlitwę w intencji pomordowanych Bohaterów Zbrodni Katyńskiej poprowadził ksiądz proboszcz Bogdan Grabowski, a Apel Pamięci przeprowadził Roman Chandoha ze Związku Strzeleckiego Strzelec.

Następnie, w ciszy i pełnym skupieniu, rodziny oraz opiekunowie drzew pod wszystkimi Dębami Pamięci uroczyście zapalili znicze, których światło jest symbolem pamięci o wszystkich ofiarach zbrodni katyńskiej.