Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Program szczepień przeciw HPV

Gmina Trzebnica należy do samorządów wspierających profilaktykę nowotworową w Polsce. Decyzją Burmistrza Gminy Trzebnica, od 2013 roku gmina prowadzi akcję szczepienia dziewczynek na HPV (rak szyjki macicy). Dzieci korzystające z programu mają zapewnione nieodpłatne szczepienie przeciw wirusowi HPV. 30 marca w Urzędzie Miejskim w Trzebnicy odbyło się spotkanie lekarza specjalisty z rodzicami zainteresowanymi przystąpieniem ich dzieci do gminnego programu szczepień. Wykład poprowadził ginekolog i onkolog dr Michał Maciejewski z Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Wszystkich gości przybyłych na prelekcję przywitał burmistrz Marek Długozima: - Biorąc pod uwagę rekomendacje zarówno polskich, jak i światowych towarzystw medycznych, podjąłem decyzję o przystąpieniu naszej gminy po raz kolejny do programu szczepień przeciw HPV. Do tej pory z programu skorzystało ponad 300 dziewczynek z Gminy Trzebnica, a  w tym roku może przystąpić kolejne 100 z rocznika 2003 – poinformował burmistrz. – Jesteśmy jedną z pierwszych w skali kraju i jedyną w powiecie trzebnickim gminą, która wprowadziła nieodpłatne szczepienie przeciw wirusowi HPV – dodał burmistrz.

O problematyce szczepień i zachorowalności na choroby nowotworowe opowiedział ginekolog i onkolog dr Michał Maciejewski.  Rodzice zainteresowani szczepieniem dla swoich córek, dowiedzieli się min. o kwestiach związanych z wirusem HPV oraz rakiem szyjki macicy, a także o badaniach statystycznych, które potwierdzają, że w Polsce na tę chorobę zapada coraz więcej kobiet. Doktor poinformował słuchaczy, iż szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) jest najskuteczniejszą metodą profilaktyczną na ten typ nowotworu. Przedstawiając dane medyczne wyjaśnił, że największa skuteczność szczepionki zauważalna jest u dziewczynek 12-13 letnich.

Na zakończenie spotkania, Prezes Gminnej Przychodni Zdrowia GCM TRZEBNICA-ZDRÓJ – Elżbieta Rezler, poinformowała o procedurach związanych ze szczepieniem: - Na podstawie otrzymanych zgód rejestrujemy dziewczynki na pierwsze szczepienie, o terminie którego będziemy powiadamiać telefonicznie. Dziecku powinien towarzyszyć rodzic, lub prawny opiekun. Osoby niezadeklarowane w naszej przychodni zobowiązane są do dostarczenia w dniu szczepienia karty szczepień dziecka. Karty zgłoszeniowe przyjmowane będą w punkcie szczepień na ul. Henryka Pobożnego 24 a. Istnieje możliwość zaszczepienia odpłatnie państwa córek, które nie zostały objęte programem. Całkowity koszt szczepień wynosi 510 zł.

 

IMG_6587.jpegWszystkich gości przybyłych na prelekcję przywitał burmistrz Marek Długozima. Przypomniał, że Gmina Trzebnica jest jedną z pierwszych w skali kraju i jedyną w powiecie trzebnickim gminą, która wprowadziła nieodpłatne szczepienie przeciw wirusowi HPV.

IMG_6597.jpegO problematyce szczepień i zachorowalności na choroby nowotworowe opowiedział ginekolog i onkolog dr Michał Maciejewski. 

IMG_6599.jpegDoktor poinformował słuchaczy, iż szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) jest najskuteczniejszą metodą profilaktyczną na ten typ nowotworu. 

IMG_6586.jpegDecyzją Burmistrza Gminy Trzebnica, od 2013 roku gmina prowadzi akcję szczepienia dziewczynek na HPV (rak szyjki macicy).

IMG_6577.jpegNa zakończenie spotkania, Prezes Gminnej Przychodni Zdrowia GCM TRZEBNICA-ZDRÓJ – Elżbieta Rezler, poinformowała o procedurach związanych ze szczepieniem.