• EN
  • DE
  • UA

Budżet Obywatelski Gminy Trzebnica 2016

Szanowni Państwo!

Mam zaszczyt zaprezentować wyniki tegorocznej edycji Trzebnickiego Budżetu Obywatelskiego, którego głównym celem, po raz kolejny, było oddanie w Państwa ręce decyzji o realizacji oczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy zgłosili 17 projektów, z czego 15 przeszło pozytywną weryfikację, oddano na nie łącznie 6285 głosów, w tym 5540 ważnych i 745 głosów nieważnych. Nowością, w porównaniu do lat poprzednich była możliwość oddania głosu drogą elektroniczną- z tej formy głosowania skorzystało 586 mieszkańców.

Państwa decyzją do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Trzebnica na 2016 rok wybrany został projekt nr 4 pod nazwą: „Junior i Senior w Małuszynie – rozwój, zabawa i dobra kondycja w każdym wieku. Ofiaruj nam swój cenny głos!” na który swój głos oddało 1588 mieszkańców Gminy Trzebnica.

Uważam, że budżet obywatelski jest bardzo dobrą formą konsultacji społecznych, na których mi zależy. Angażuje on mieszkańców w proces zarządzania gminą, wpływa na aktywizację społeczną, budując tym samym społeczeństwo obywatelskie. Jako pomysłodawca Trzebnickiego Budżetu Obywatelskiego, odczuwam osobistą satysfakcję z bardzo dużego zainteresowania tą formą współdecydowania o wydatkach i zadaniach realizowanych w naszej wspólnej przestrzeni, w ciągu trzech edycji budżetu swój głos oddało łącznie, prawie 18 000 mieszkańców Gminy Trzebnica. W poprzednich edycjach budżetu udało się nam wykonać wiele ciekawych projektów, w tym remont podwórka na zbiegu ulic: Daszyńskiego, Sienkiewicza i Kościelnej. Postawiliśmy także pomnik upamiętniający kolejkę wąskotorową na ul. Wrocławskiej oraz wykonaliśmy drogę dojazdową do świetlicy i boiska w Komorowie. Teraz do tych inwestycji dołączy Małuszyn, a już za rok, czego jestem pewien, mieszkańcy przedstawią kolejne ciekawe propozycje wprowadzenia zmian w naszym mieście i gminie oraz zaangażują się w głosowanie co najmniej tak, jak miało to miejsce w tym roku.

podpis burmistrza.jpeg

wyniki_głosowania_BO_2016.jpeg

Do pobrania: 

PDFWyniki głosowania na Budżet Obywatelski 2016 (158,01KB)


 

Poniżej prezentujemy zgłoszone przez mieszkańców projekty, które pozytywnie przeszły weryfikację formalną.

1. Dofinansowanie do zakupu średniego wozu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Skoroszowie.

Miejsce realizacji zadania: Ochotnicza Straż Pożarna w Skoroszowie.
Opis: Zakup średniego wozu ratowniczo-gaśniczego do Jednostki OSP w Skoroszowie, która jako jedyna w Gminie Trzebnica jest jednostką ratowniczo-gaśniczą będącą w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Posiadany obecnie pojazd ze względu na swój wiek – 27 lat zaczyna cechować częsta awaryjność, co powoduje brak pewności zespołu ratowniczo-gaśniczego na sprawne podejmowanie bardzo często niebezpiecznych działań bojowych, w których zawsze liczy się każda minuta.

2. Budowa otwartych siłowni zewnętrznych w miejscowości Skarszyn i Głuchów Górny.

Miejsce realizacji zadania: Skarszyn - działka nr 143/16 (lokalizacja - boisko) działka nr 361/1 AM-1 (lokalizacja - osiedle) Głuchów Górny - działka nr 140 (lokalizacja - okolice sklepu)
Opis: Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności proponujemy zagospodarowanie terenu gminnego w system siłowni zewnętrznych. W zamyśle pomysłodawców, siłownie będą miejscem aktywnego, rodzinnego wypoczynku mieszkańców. W tym celu w ramach posiadanych środków przewidujemy zakup urządzeń z serii fitness, oraz urządzeń komunalnych, a także betonowego stołu do ping ponga. Całość ma na celu stworzyć miejsce do, którego będzie miał dostęp każdy, co pozwoli integrować różne grupy i środowiska lokalne. Te miejsca charakteryzują się bowiem wartością dodaną - nie tylko umożliwiają aktywność fizyczną, ale także stwarzają okazję do nawiązania nowych znajomości i wspólnego spędzenia wolnego czasu (Zadanie obejmuje również koszt przygotowania terenu w miejscu, gdzie to jest konieczne.)

3. Przystanie rowerowe wraz z siłowniami plenerowymi przy Szlaku Bociana Białego w Gminie Trzebnica.

Miejsce realizacji zadania: Przystanie rowerowe będą realizowane w miejscowościach: Szczytkowice - działka nr 48AM1; Biedaszków Mały - działka 75-9; Ujeździec Wielki - działka 244/5; Ujeździec Mały - działka nr 103/1.
Opis: Proponuje się wykonać 4 jednakowe przystanie rowerowe w wyznaczonych miejscowościach. W skład każdej z nich wchodzi: zadaszona wiata drewniana (25m2) – koszt 7000 zł; kostka brukowa 50m – koszt 5500 zł; dwa komplety ławostołów drewnianych – koszt 1600zł; dwa stojaki na rowery – koszt 1000 zł; jedna tablica turystyczno-informacyjna – koszt 500zł; dwa kosze na śmieci – koszt 300 zł. Dodatkowo proponuje się wykonać montaż siłowni plenerowych w składzie: prostownik pleców – koszt 3200zł, biegacz – koszt 3900 zł. Koszt projektu siłowni – 2000 zł. Suma wydatków na jedną przystań wynosi 25 000 zł.

4. „Junior i Senior w Małuszynie – rozwój, zabawa i dobra kondycja w każdym wieku. Ofiaruj nam swój cenny głos!”

Miejsce realizacji zadania: Małuszyn – działka 12/3 arkusz mapy 1, obręb Małuszyn.
Opis: Edukacyjny plac zabaw dla dzieci w różnym wieku:
- ogrodzenie placu zabaw, przygotowanie nawierzchni, wyposażenie placu zabaw w potrzebny sprzęt do zabaw i edukacji, stojak na rowery, 3 urządzenia dla seniorów do ćwiczeń na dworze, oświetlenie.
- Integracyjna altana z drewna na obrysie koła, miejsce na ognisko, wyposażenie w ławki, stół (na ok. 30 osób) 10 000 zł.

5. Mobilne Kino Plenerowe.

Miejsce realizacji zadania: Gmina Trzebnica.
Opis: Projekt Mobilne Kino Plenerowe nie jest projektem skierowanym do małej grupy mieszkańców, czy konkretnego miejsca, ale obejmuje cały teren Gminy Trzebnica. Specjalistyczny sprzęt umożliwi wyświetlanie seansów pod gołym niebem w okresie od wiosny do jesieni, w różnych, atrakcyjnych formach: jako kino samochodowe (które do tej pory znamy jedynie z filmów amerykańskich), prorodzinne – piknikowe (na kocach), i tradycyjne (na składanych krzesłach). Mobilne kino pozwoli na dotarcie z seansami do sołectw, co może stanowić nie lada atrakcję, szczególnie w okresie letnim. Uatrakcyjni gminne wydarzenia, imprezy i festiwale. Do realizacji przedsięwzięcia konieczny jest zakup pełnego wyposażenia.

6. Modernizacja podwórka okalającego ul. Daszyńskiego – Rynek – Głowackiego.

Miejsce realizacji zadania: Miejsce Podwórka – ul. Daszyńskiego – ul. Rynek – ul. Głowackiego.
Opis: - Plac zabaw dla dzieci + boisko;
- nawierzchnie utwardzone – miejsca parkingowe (dojścia i chodniki);
- remont schodów;
- wykonanie podjazdów dla wózków dziecięcych;
- założenie zieleni.

7. Rewitalizacja podwórka przy kamienicach: Rynek 22, Rynek 23, oraz Rynek 23A.

Miejsce realizacji zadania: Podwórko przy kamienicach: Rynek 22, Rynek 23, oraz Rynek 23A.
Opis: - Wymiana nawierzchni chodnika wraz z krawężnikami;
- Odtworzenie schodów łączących podwórka wraz z poręczami;
- Remont muru oporowego ( wymiana tynku, położenie nowej warstwy tynku wraz z pomalowaniem)

8. Zainstalowanie wiaty przystankowej na pętli komunikacji miejskiej w Nowym Dworze, oraz zagospodarowanie przyległego terenu.

Miejsce realizacji zadania: Nowy Dwór, działka nr 15/3, pętla linii A komunikacji miejskiej.
Opis: - zakup wiaty przystankowej lub budowa wiaty z cegły kinkierowej;
-zakup i zainstalowanie kosza na śmieci;
-wybrukowanie części terenu kostką z kamienia naturalnego;
-obsadzenie terenu przystanku roślinnością: krzewy, byliny oraz zabezpieczenie rabat agrowłókniną i ściółką z krzaków.

9. Mała infrastruktura rowerowa na terenie miasta Trzebnica.

Miejsce realizacji zadania: Miejsca użyteczności publicznej na terenie miasta Trzebnica.
Opis: Montaż stojaków rowerowych typu "U" przy urzędach, miejscach użyteczności publicznej (szkoły, przedszkola, kościoły, przychodnia, dworzec PKP, targowisko miejskie, rynek), oraz budowa miejsc postoju dla turystów rowerowych w takich lokalizacjach jak: rotunda, kapliczka św. Jadwigi, glinianki, oraz przy pomniku kolejki wąskotorowej (stół, ławki, kosz na śmieci, tablica informacyjna).

10. Mobilne wielofunkcyjne boisko GolBox.

Miejsce realizacji zadania: Stadion Miejski Fair Play Arena w Trzebnicy. Dodatkowo imprezy i eventy na terenie Gminy Trzebnica.
Opis: Mobilne boiska GolBox w wersji dla dzieci umożliwiająprowadzenie zajęć ogólnorozwojowych w oparciu nie tylko o elementy piłki nożnej, ale także koszykówki, mini tenisu, unihokeju itp. Jest doskonałym elementem propagowania sportu wśród dzieci. Może również służyć na różnych eventach, festynach, w szkołach, przedszkolach itp. Jest całkowicie bezpieczny, oraz szybki w montażu.

11. Plac treningowy w Droszowie.

Miejsce realizacji zadania: Droszów - Park Wiejski.
Opis: -opracowanie dokumentacji projektowej placu treningowego;
- zakup dwóch urządzeń na pylonie 4 stronnym w skład, których wchodzą: rower, twister, stepper, surfer, krzesło do wyciskania, prasa ręczna, prasa nożna, wyciąg górny, wioślarz, 2 pylony;
-montaż urządzeń;
- wykorygowanie i wypiaskowanie bezpośrednio pod urządzeniami.

12. Poprawa bezpieczeństwa na ulicy Henryka Pobożnego w Trzebnicy.

Miejsce realizacji zadania: Ul. H. Pobożnego w Trzebnicy.
Opis: -montaż oświetlenia ulicznego;
-montaż znaku drogowego D40/D41;
-montaż progów zwalniających (2szt.);
-likwidacja zakazu + wyznaczenie miejsc postojowych wzdłuż budynku 20-26;
-zmiana organizacji ruchu - ul. jednokierunkowa od Ks. Bochenka do Milickiej.

13. Przeniesienie placu zabaw koło Szkoły Podstawowej w Masłowie i jego rozbudowa, o urządzenia sportowo-rekreacyjne inaczej (siłownia plenerowa).

Miejsce realizacji zadania: Teren przy Szkole Podstawowej w Masłowie.
Opis: Przeniesienie placu zabaw (znajdującego się przy ulicy głównej - ruchliwej) na teren Szkoły Podstawowej w Masłowie. Przez cały teren placu zabaw przechodzi linia średniego napięcia, która zagraża życiu i bezpieczeństwu dzieci. Realizując ten plan budowy nowego placu tym samym zwiększyłoby się szanse rozwoju uczących się tam dzieci.

14. Rewitalizacja piekielnego wąwozu w Trzebnicy.

Miejsce realizacji zadania: Teren piekielnego wąwozu od ulicy Ogrodowej, wzdłuż ogrodów działkowych ROD "Tulipan" - do szczytu góry.
Opis: Rewitalizacja wartościowych krajobrazowo południowo-zachodnich obrzeży Trzebnicy ( w tym trasy żółtego szlaku turystycznego). Poprawa dojazdu dla działkowców ROD "Tulipan" i prywatnych właścicieli ogrodów i działek rolnych, umożliwienie spacerowiczom korzystanie z tych terenów. Części składowe zadania: -wykonanie prac porządkowych, wycinka krzewów, usunięcie pni drzew, -wykorytowanie i utwardzenie ciągu pieszego i pieszo-jezdnego, -wykonanie odprowadzenia wód opadowych.

15. Uspokojenie ruchu drogowego w rekreacyjnych okolicach "stawów" w Trzebnicy.

Miejsce realizacji zadania: Ulice Armii Krajowej, 1 maja, J. Korczaka, Leśna w Trzebnicy.
Opis: -Budowa wzniesionych przejść dla pieszych - w technologii gumowych progów płytowych: obok przedszkola nr 1 na ulicy 1 maja oraz Armii Krajowej ( w kierunku parkingu i przystanku autobusowego) : na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Korczaka ( 3 przejścia): obok wjazdów na osiedlach - ul. Korczaka ( 2 przejścia): na wysokości parku wodnego.
-Azyl- sztuczna wyspa na wysokości Karczmy Leśnej;
-Oznakowanie Pionowe.

PDFBudżet Obywatelski 2016 - zgłoszone propozycje - obwieszczenie.pdf (215,21KB)

- Po raz trzeci w Gminie Trzebnica przeprowadzamy konsultacje społeczne w formie budżetu obywatelskiego. Zależy nam na tym, by zaangażować mieszkańców naszej gminy w proces jej zarządzania oraz w budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Wierzę, że zainteresowanie tą formą współdecydowania o wydatkach i zadaniach realizowanych w naszej wspólnej przestrzeni będzie duże. Pokazuje to chociażby liczba proponowanych przez mieszkańców zadań do realizacji czy liczba osób na nie głosująca. Bardzo się cieszę, że tak duża liczba mieszkańców wykazuje zainteresowanie sprawami naszej Gminy. Z niecierpliwością czekam na kolejne ciekawe propozycje mieszkańców - powiedział burmistrz Marek Długozima.

Przypomnijmy, 2014 roku, kiedy projekt budżetu obywatelskiego wprowadzono po raz pierwszy mieszkańcy zgłosili 12 zadań na które zagłosowało blisko 4 000 osób. Zwycięski projekt pn. zagospodarowanie terenu podwórka bloków i kamienic ulic: Daszyńskiego, Sienkiewicza i Kościelnej, zdobył wówczas 950 głosów. W ramach tego samego Budżetu Obywatelskiego przy ul. Wrocławskiej ustawiono odrestaurowaną lokomotywę historycznej już Kolejki Wąskotorowej, która we wrześniu 1991 roku zakończyła swoją działalność. Lokomotywa symbolicznie upamiętnia funkcjonowanie Kolejki Wąskotorowej w Trzebnicy.

W ubiegłym roku poddanych do decyzji mieszkańców zostało 25 projektów, na które łącznie oddano 8268 głosów. Zwycięski okazał się projekt numer 3 pn. „Zagospodarowanie przestrzeni publicznej przy świetlicy wiejskiej i boiskach sportowych w Komorowie – budowa drogi dojazdowej i wyposażenie boisk sportowych w zaplecze szatniowe i sanitarne” na który oddano 1120 głosów.

Zadania finansowane ze środków budżetu obywatelskiego mogą mieć charakter zarówno inwestycyjny (w tym remontowy), jak i społeczny, np. sportowy lub artystyczny i mogą być realizowane zarówno na terenie miasta jak i sołectw Gminy Trzebnica (na terenie stanowiącym własność Gminy Trzebnica, lub na terenie, do którego gmina posiada prawo dysponowania nieruchomością oraz terenie nieobciążonym prawem osób trzecich).

Procedura wyboru zadań do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego składa się z następujących etapów:

  • zgłaszanie propozycji zadań do budżetu obywatelskiego przez mieszkańców,
  • analiza zadań zgłoszonych do budżetu obywatelskiego przez powołany zespół
  • wybór zadań do realizacji poprzez głosowanie mieszkańców.

Szczegółowe założenia programu konsultacji społecznych znajdują się w jego regulaminie, który znajdą Państwo na stronie www.trzebnica.pl w zakładce Budżet Obywatelski oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Trzebnicy.

Harmonogram:

1. Zgłaszanie propozycji – od 04.04 do 22.04

Każdy pełnoletni mieszkaniec Gminy Trzebnica może złożyć dowolną liczbę propozycji do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego

Propozycje należy składać na specjalnym formularzu, który można pobrać ze strony internetowej trzebnica.pl w zakładce „Budżet Obywatelski” lub w Biurze Podawczym w Urzędzie Miejskim

Każda propozycja musi być poparta 10 głosami mieszkańców naszej gminy

Wypełniony formularz można przekazać na 3 sposoby:

- listownie na adres: Urząd Miejski w Trzebnicy, pl. Marszałka J. Piłsudskiego 1, 55-100 Trzebnica (z dopiskiem „Budżet Obywatelski 2014”)

- osobiście: w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego

- elektronicznie (w formie skanu) na adres: budzet.obywatelski@um.trzebnica.pl

2. Weryfikacja zgłoszeń – od 23.04 do 04.05

Zgłoszenia zostaną zweryfikowane i przeanalizowane przez specjalnie powołany Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego, który sprawdzi czy zgłoszone przez mieszkańców propozycje spełniają wymogi formalne udziału w programie. Zespół ten przygotuje również listę propozycji zadań poddanych pod głosowanie mieszkańców oraz ewentualnie listę zadań, które zostały odrzucone ze względu na niedopełnienie wymaganych warunków.

3. Głosowanie – od 05.05 do 27.05

Każdy mieszkaniec Gminy Trzebnica (zameldowany na stałe bądź czasowo) może oddać tylko 1 głos na wybrane z listy zadanie.

Kartę do głosowania można pobrać ze strony internetowej trzebnica.pl lub w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego.

W tym roku będzie możliwe głosowanie drogą elektroniczna za pomocą specjalnego modułu na stronie Urzędu Miejskiego. Szczegóły już wkrótce.

Wypełnioną kartę można przekazać na 3 sposoby:

- listownie na adres: Urząd Miejski w Trzebnicy, pl. Marszałka J. Piłsudskiego 1, 55-100 Trzebnica

- osobiście: w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego

- elektronicznie (w formie skanu) na adres: budzet.obywatelski@um.trzebnica.pl

4. Ogłoszenie wyników – do 06.06

Na podstawie liczby zebranych głosów mieszkańców oraz z uwzględnieniem dostępnej puli pieniędzy w ramach budżetu obywatelskiego, ogłoszona zostanie ostateczna lista wybranych do realizacji zadań.

5. Realizacja zadań

Zadania – zgłoszone i wybrane w ramach głosowania przez mieszkańców – zostaną zrealizowane w 2016 roku (z możliwością kontynuacji i zakończenia w 2017 roku).  

DO POBRANIA:

PDFZałącznik nr 1 do Regulaminu - formularz zgłoszeniowy.pdf (2,01MB)

PDFZarządzenie Burmistrza i Regulamin - Budżet obywatelski Gminy Trzebnica 2016.pdf (582,09KB)

 

  • Junior i Senior w Małuszynie - wielkie otwarcie

    Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: burmistrz Marek Długozim, sołtys Małuszyna Stanisław Krawiec, ksiądz prof. Bogdana Giemza oraz przedstawiciele dzieci i młodzieży z Małuszyna.

    W niedzielę 14 maja w Małuszynie uroczyście otwarto kolejny kolorowy i bezpieczny plac zabaw na terenie Gminy Trzebnica. Małuszyński plac zabaw wraz z siłownią zewnętrzną to dzieło Budżetu Obywatelskiego, który od 2014 roku z inicjatywy Burmistrza Marka Długozimy funkcjonuje  w naszej gminie i zmienia rzeczywistość jej mieszkańców.