#SzczepimySię - Gmina Trzebnica gotowa na szczepienia  |  Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus  |  Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Zapalając świecę pomagasz

W wigilijny wieczór, w milionach polskich domów, zapłoną świece Caritas. Z inicjatywy pani Ewy Dudek - opiekun Szkolnego Koła Caritas już po raz drugi w kampanię włączyli się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy. W piątek 9 grudnia młodzież przyszła ze świecami do pracowników Urzędu Miejskiego. Zaangażowanie w działalność charytatywną docenił burmistrz Marek Długozima, który wręczył wolontariuszom upominki mikołajkowe.


Szkolne Koło Caritas działa przy Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy. Jest przestrzenią, w której młodzi ludzie dobrowolnie oddają swój czas, energię i włączają się w ogólnopolskie kampanie społeczne. Po prostu pomagają.
Podczas piątkowego spotkania pani Ewa Dudek, prezentując działalność Szkolnego Klubu Caritas, opowiadała m.in. o ostatniej akcji dobroczynnej - "Złotówka dla Świętego Mikołaja". Ideą była zbiórka w klasach symbolicznej złotówki i przygotowanie jednej paczki. Paczki te zostaną przekazane do domów dziecka, dziecięcych oddziałów szpitalnych, parafii, świetlic i klubów dla dzieci i młodzieży.

Jednak najbardziej rozpoznawalnym znakiem Caritas jest świeca wigilijna rozprowadzana w ramach akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. W tym roku akcja jest realizowana pod hasłem „Podarujmy dzieciom czas”. Wpływy uzyskane ze sprzedaży świec będą przeznaczone na całoroczne dożywianie tysięcy dzieci w szkołach i świetlicach, a także leczenie i rehabilitację, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek. Caritas przeznacza również 10 groszy z każdej świecy na pomoc dzieciom z Afryki, w tym roku będą to dzieci z Somalii.
Po raz dwunasty kampania ma charakter ekumeniczny. W ubiegłym roku Caritas, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i prawosławny Ośrodek Miłosierdzia "Eleos" rozprowadziły ponad 3 miliony wigilijnych świec.

Z ostatniej chwili. Nasze serdeczne gratulacje!

Młodzież ze Szkolnego Koła Caritas została doceniona przez Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. 9 grudnia podczas uroczystej Dolnośląskiej Gali Wolontariatu, która odbyła się w sali koncertowej Polskiego Radia Wrocław, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 osobiście odebrali podziękowania za działalność charytatywną. Byli najmłodszymi wolontariuszami z województwa dolnośląskiego, którzy zostali nominowani w konkursie „Dolnośląski Wolontariusz Roku 2011”. Serdecznie gartulujemy otwartych serc!


IMG_0083a.jpeg Burmistrz Marek Długozima pogratulował młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2 zaangażowania w akcję Caritas. Wręczył również prezenty mikołajkowe oraz zaprosił na sobotni bal u Królowej Śniegu, który odbędzie się 17 grudnia na trzebnickim Rynku

IMG_0091a.jpeg Pamiątkowe zdjęcie. Szkolne Koło Caritas z opiekunem panią Ewą Dudek i burmistrzem Gminy Trzebnica Markiem Długozimą

IMG_0093a.jpeg Młodzież w kolejnych pokojach Urzędu Miejskiego promowała świece Caritas i samą akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom