Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Segregowanie śmieci? Jesteśmy najlepsi na Dolnym Śląsku!

Gmina Trzebnica została uznana za najlepiej segregującą odpady wśród pozostałych gmin na Dolnym Śląsku. Nagrody wręczono 1 grudnia podczas VI Dolnośląskiej Konferencji "Gospodarka Odpadami w Gminach". W Trzebnicy na jednego mieszkańca przypada prawie 70 kg segregowanych śmieci w ciągu roku.

Gmina Trzebnica zebrała i przekazała do odzysku najwięcej surowców na Dolnym Śląsku. Dla porównania, w gminie Kudowa Zdrój, która uplasowała się na drugim miejscu na jednego mieszkańca przypada prawie 40 kg segregowanych śmieci w ciągu roku, a w gminie Świeradów Zdrój (miejsce III) prawie 35 kg.
Gmina Trzebnica może pochwalić się bardzo dobrym wynikiem w ilości zebranego szkła - 28,61 kg na jednego mieszkańca, a także wysoką efektywnością zbiórki tworzyw sztucznych – 14,45 kg na jednego mieszkańca. Należymy również do gmin, które zebrały najwięcej papieru i tektury: 20,46 kg w przeliczeniu na jednego mieszkańca. I choć pozostałych surowców w skali województwa zbiera się bardzo mało, to warto również odnotować dobry wynik zbiórki blachy w gminie Trzebnica – 3 kg na jednego mieszkańca, a także aluminium 1,31 kg.

Na tym tle dość słabo wypadają duże dolnośląskie miasta. Jelenia Góra występuje w rankingu z wynikiem niespełna 15 kg, a miasta takie jak Wrocław, czy Legnica segregują mniej więcej 3 kg odpadów na mieszkańca.

- Od ponad 10 lat w gminie Trzebnica selektywnie zbieramy odpady - mówi naczelnik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Szczepan Gurboda - W chwili obecnej każdy mieszkaniec, który chce selektywnie zbierać odpady, ma możliwość wrzucenia ich do odpowiednich kontenerów rozlokowanych na terenie całej gminy. Od 2004 rozszerzyliśmy system selektywnej zbiórki odpadów i wprowadziliśmy tzw. metodę workową w zabudowie jednorodzinnej. Coraz większy wzrost świadomości ekologicznej naszych mieszkańców, ponadto prowadzone przez nas akcje edukacyjne i kontrolne, a także dobra współpraca z firmami, które zajmują się odpadami - wszystko to składa się na nasz sukces i decyduje o tym, że gmina ciągle utrzymuje wysoki stopień selektywnej zbiórki odpadów.
 
najlepiej segregująca gmina 2011_1.jpeg

O naszych sukcesach związanych z selektywną zbiórką odpadów przeczytamy również na stronach Gazety Wyborczej dodatek Gazeta Wrocławska.

Artykuł z Gazety Wyborczej