Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88     //    W okresie od 27 lipca do końca sierpnia Urząd Miejski będzie przyjmował interesantów od godz. 8:00 do 15:00.

  • EN
  • DE

„Nie dajmy zginąć poległym”...

1 marca po raz szósty w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po raz kolejny Gmina Trzebnica z tej okazji również zorganizowała lokalne uroczystości, które w tym roku rozpoczęły się na trzebnickim rynku, skąd wszystkie delegacje, poczty sztandarowe oraz młodzież z gminnych szkół pomaszerowała w kierunku ronda Żołnierzy Wyklętych przy zbiegu ulic Obornickiej, Marcinowskiej i Żołnierzy Września. Zanim jednak uroczysty pochód ruszył w stronę ronda, Trzebnicka Orkiestra Dęta odegrała hejnał Trzebnicy oraz Hymn Państwowy. Następnie gospodarz uroczystości – burmistrz Marek Długozima przywitał wszystkich zebranych oraz wygłosił okolicznościowe przemówienie.

- Trzebnica kultywuje pamięć o bohaterach, którym zawdzięczamy wolną i suwerenną ojczyznę - przypominają o nich m.in. Dęby Katyńskie, Krzyż Katyński, Pomnik Sybiraków, Pomnik II Armii Wojska Polskiego, ul. Armii Krajowej, Żołnierzy Września, mamy Rondo Żołnierzy Wyklętych. Już niebawem dołączy do nich Pomnik Żołnierzy Wyklętych - dziś bowiem odsłaniamy tablicę pamiątkową będącą kamieniem węgielnym pod jego budowę - powiedział burmistrz Marek Długozima i dodał- Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych, którzy walczyli za naszą wolność. Musimy przekazywać pokoleniom prawdę o żołnierzach, dla których najwyższą wartością była ojczyzna. Oddajmy hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia, którzy po drugiej wojnie światowej walczyli o prawo do samostanowienia, stawiając opór sowietyzacji i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu. Ogromnie się cieszę, że mimo niekorzystnej pogody udało nam się tak licznie okazać naszą pamięć i oddać hołd Żołnierzom Wyklętym. Dziękuję zarówno kombatantom jak i licznie zgromadzonym mieszkańcom oraz młodzieży. Dzięki takiej postawie pielęgnujemy wśród kolejnych pokoleń pamięć o historii naszej niepodległej Ojczyzny.

Po dotarciu pochodu z rynku do ronda Żołnierzy Wyklętych, przed odpaleniem symbolicznych zniczy, modlitwę w intencji Niezłomnych poprowadził ks. Proboszcz Bogdan Grabowski. Następnie przemówienie wygłosił starosta trzebnicki Waldemar Wysocki. Zwieńczeniem uroczystości było symboliczne zapalenie zniczy i złożenie ich pod tablicą – kamieniem węgielnym pod budowę pomnika Żołnierzy Wyklętych. Następnie burmistrz zaprosił kombatantów i przybyłych gości na poczęstunek do ratusza.

Nad sprawnym przebiegiem uroczystości czuwała Straż Miejska w Trzebnicy, Policja Powiatowa oraz Gminna Ochotnicza Straż Pożarna.

Dlaczego to 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych?

Przed 65 laty, to właśnie 1 marca 1951 r., w więzieniu MBP na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostało rozstrzelanych siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Od 1 marca 2011 r., dzień ten jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ten zbrojny opór przeciwko komunistycznemu zniewoleniu stawiany w latach 1944-1963 przez partyzantkę antykomunistyczną już od dawna przez wielu historyków nazywany jest ostatnim narodowym powstaniem.

Żołnierze Wyklęci byli zrzeszani w różnych organizacjach jak: Armia Krajowa Obywatelska, Narodowe Siły Zbrojne po 1944 roku czy Wolność i Niezawisłość. Za obronę wolnej i niepodległej Polski byli skazywani na śmierć, wieloletnie więzienie czy pobyt w obozie. Według szacunków historyków, do połowy lat 50-tych przez konspirację antykomunistyczną przeszło ponad 250 tysięcy ludzi. Z tej liczby zginęło około 50 tysięcy.

"Życie poświęcić warto jest tylko dla jednej idei, idei wolności!

Jeśli walczymy i ponosimy ofiary to dlatego,

że chcemy właśnie żyć, ale żyć jako ludzie wolni,

w wolnej Ojczyźnie".

Kpt. Zdzisław Broński „Uskok”