Od 1 lipca do 31 sierpnia 2022 Urząd Miejski w Trzebnicy czynny będzie: pon.-pt 7:00-15:00. Burmistrz Gminy Trzebnica w sprawach skarg i wniosków przyjmuje w środy w godz. 15:00-15:15 | Solidarni z Ukrainą - jak możemy pomóc?  |  #SzczepimySię  |  Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus  |  Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE
  • UA

Inauguracja Dyskusyjnego Klubu Filmowego z Romanem Gutkiem

Wieczór 23 lutego należał w Trzebnicy do Romana Gutka, który na zaproszenie burmistrza Marka Długozimy pojawił się w budynku Gminnego Centrum Kultury i Sportu na spotkaniu otwartym reaktywowanego Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

Gminne Centrum Kultury i Sportu odwiedził Roman Gutek, jeden z najważniejszych ludzi kina w Polsce. W młodości działał w Dyskusyjnych Klubach Filmowych, organizował przeglądy, debaty i spotkania z twórcami. Od 1994 roku jest właścicielem firmy Gutek Film, zajmującej się dystrybucją kina niezależnego, jest także właścicielem kina „Muranów” w Warszawie. Od 2001 roku jest głównym organizatorem Festiwalu Nowe Horyzonty, który od 2006 roku odbywa się we Wrocławiu, a także American Film Festival (od 2010 roku we Wrocławiu). W ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 jest kuratorem do spraw filmu.

We wtorkowy wieczór burmistrz Marek Długozima wraz z Romanem Gutkiem krótką rozmową zainaugurowali spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Obaj działali w DKF w latach 80.

– Pan Roman Gutek, z którym znamy się z czasów działalności w Dyskusyjnych Klubach Filmowych, jest osobą wielkiego formatu. To on organizuje największe filmowe uczty w Polsce, przede wszystkim T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, którego wybrane filmy mieliśmy okazję gościć w Kinie Polonia w styczniu w ramach Tournee. Cieszę się tym bardziej, że jest z nami, ponieważ przyjechał do nas prosto z Berlinale, mamy dziś więc możliwość poznać wrażenia wybitnego znawcy dotyczące tego festiwalu. Pan Roman jest także właścicielem Gutek Film, wprowadził na ekrany polskich kin takich wybitnych reżyserów jak Jim Jarmusch, Lars von Trier, Peter Greenaway czy Derek Jarman. Jest naszym gościem w ważnym dla mnie momencie. Spotykamy się dziś, by powrócić do tradycji spotkań DKF w Trzebnicy, którego miałem przyjemność być przewodniczącym, kiedy działał w naszym mieście po raz pierwszy. Po tym słownym wprowadzeniu zapraszam państwa na film „Steve Jobs”, a także na dyskusję po seansie. Zachęcam również do udziału w kolejnych spotkaniach i pobierania deklaracji członkowskich Dyskusyjnego Kulubu Filmowego –powiedział burmistrz.

– Byłem w wielu miejscach tego typu w całej Polsce, tym bardziej gratuluję panu Burmistrzowi tej wspaniałej inwestycji w rozwój dostępu do kultury dla wszystkich mieszkańców Gminy Trzebnica. Centrum Kultury przyciąga nie tylko swoją nowoczesnością, ale również ilością przestrzeni i wydarzeń, o których miałem okazję się przekonać podczas zwiedzania obiektu – prężnie działa tu już wiele sekcji i kół zainteresowań. Dyskusyjne Kluby Filmowe pełniły bardzo ważną rolę w najtrudniejszych czasach cenzury w Polsce. Tylko na ich spotkaniach można było poznawać kino takim, jakim ono było. Wówczas projekcje były pretekstem do rozmów przede wszystkim o wolności, o polityce, ale prowokowały tak naprawdę do wszelkich dyskusji. W tej kwestii nic się nie zmieniło. Nie zgadzam się z krążącą opinią, że kinematografię spłycono. Wciąż powstają wartościowe i piękne filmy, wystarczy minimalne zaangażowanie widza, ponieważ możliwości jest ogrom. Nadal produkcje mogą sprowokować do ważnych rozmów, cennych spostrzeżeń. Zachęcam, by nie powielali państwo repertuaru multipleksów, by sięgali państwo po filmy nieoczywiste. Znając osobę pana Burmistrza myślę, że i o tę kwestię można być spokojnym, szczególnie w tak przyjemnym miejscu, jakie oddano państwu do dyspozycji. Rzeczywiście wróciłem z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, kolejnego ważnego wydarzenia w polskimi akcentami, których jest coraz więcej. Małgorzata Szumowska znalazła się w tym roku w jury, Tomasz Wasilewski otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia. Kolejne nagrody międzynarodowe utwierdzają mnie w przekonaniu, że polskie kino ma się naprawdę dobrze, mamy wiele talentów wartych docenienia. Warto śledzić także nagradzanych w Cannes czy Toronto – swoimi spostrzeżeniami podzielił się z obecnymi na spotkaniu Roman Gutek. Zachęcał także, by przywiązywać wagę do filmowej edukacji dzieci i młodzieży, pilnować, by była pełna, a nie ograniczała się do produkcji amerykańskich, najprostszych, namawiał do organizowania lekcji w kinie. Opowiadał także o festiwalu Nowe Horyzonty i całorocznej działalności stowarzyszenia i kina.

Spotkanie z Romanem Gutkiem było pierwszym Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Ważnych gości będzie oczywiście więcej.

Seans filmowy wzbudził wiele emocji wśród członków Dyskusyjnego Klubu Filmowego i postronnych widzów, którzy jeszcze długo po zakończeniu filmu dyskutowali wraz z Burmistrzem Markiem Długozimą w kinowych kuluarach o różnych aspektach związanych z obejrzanym obrazem.

Kolejny seans i dyskusja w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego już 7 marca, gdy zaprezentowany zostanie film dokumentalny Amy ukazujący historię gwiazdy muzyki Amy Winehouse, która zmarła w wieku 27 lat.

Pobierz deklarację członkowską:

PDFdeklaracja członkowska DKF.pdf