Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Trzebnickie Mażoretki „AIDA” na tamborradzie

Trzebnickie Mażoretki AIDA, działające przy Gminnym Centrum Kultury, 20 stycznia br. wzięły udział w odsłonie hiszpańskiego święta, które tradycyjnie tego dnia rozbrzmiewa na ulicach San Sebastian. Wydarzenie ma na celu symboliczne połączenie dwóch najważniejszych miast w Europie, bowiem San Sebastian wraz z Wrocławiem są w tym roku Europejską Stolicą Kultury.

Uczestnikami wrocławskiej Tamborrady, która odbyła się w Hali Orbita, było blisko 3000 dzieci i młodzieży z Wrocławia i Aglomeracji Wrocławskiej. W myśl tradycji Basków na własnoręcznie wykonanych instrumentach: bębenkach, deseczkach i grzechotkach wykonały „Marsz San Sebastian” oraz utwór „Wroclove”. Do wykonawców dołączyły orkiestry mundurowe oraz trzebnickie Mażoretki „AIDA”, prezentując zebranym imponujący występ. Znane polskie i światowe utwory zagrały wspólnie orkiestry policyjna i wojskowa pod batutą Mariusza Dziubka z „Dziubek Band”.

- Ogromnie się cieszę, że trzebnickie mażoretki tak pięknie promowały naszą gminę podczas Tamborrady – jednego z pierwszych wydarzeń otwierających Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016. Jestem dumny z tego występu tym bardziej, że była to jedyna grupa mażoretkowa biorąca udział w tym barwnym i pełnym pozytywnej energii wydarzeniu. Gratuluję! – powiedział burmistrz Marek Długozima.  

Warto przypomnieć, iż Tamborrada to baskijskie święto bębnów obchodzone 20 stycznia w San Sebastian; ta wesoła tradycja łącząca wszystkie pokolenia ma swoje apogeum w południe, stąd dzięki łączom satelitarnym w tym czasie wybrzmiały tysiące bębenków, beczek i desek przy akompaniamencie orkiestry. Dzięki temu Baskowie mogli zobaczyć, jak ich święto obchodzone jest w partnerskim mieście.