Wniosek o preferencyjny zakup węgla - dowiedz się więcej  |  Godziny pracy Urzędu Miejskiego w Trzebnicy: PON. WT. CZW.: 7:30-15:30  ŚR.: 7:30-16:00  PT.: 7:30-15:00   

  • EN
  • DE
  • UA

Orszak Trzech Króli

Tradycją w naszym mieście staje się Orszak Trzech Króli. Organizowany wspólnie przez Gminę Trzebnica, Parafię świętego Bartłomieja i świętej Jadwigi w Trzebnicy oraz Stowarzyszenie Trzecie Skrzydło gromadzi tłum trzebniczan, który wraz z symbolicznymi biblijnymi Kacprem, Melchiorem i Baltazarem podąża za Gwiazdą Betlejemską, by oddać hołd nowo narodzonemu Dzieciątku.

Tegoroczny barwny przemarsz był już drugim, który odbył się w Trzebnicy. W Polsce organizowany jest od ośmiu lat i co roku przyłączają się do niego kolejne miasta. W tej edycji wraz z królami oddawano pokłon w ponad 420 miejscowościach, również poza granicami naszego kraju.

Trzebnicki orszak prowadziła najpiękniejsza Gwiazda Betlejemska, wyłoniona w konkursie, przygotowana przez Natalię Krawczyńską. W ślad za nią podążali trzej królowie na koniach, władze kościelne z księdzem dziekanem Jerzym Olszówką na czele oraz władze samorządowe z Burmistrzem Markiem Długozimą, Starostą Waldemarem Wysockim i przewodniczącym Rady Miejskiej Mateuszem Staniszem. Straż ojcowska maszerowała między najmłodszymi dziećmi i kolorowymi orszakami symbolizującymi kontynenty: czerwonym – Europę, zielonym – Azję, niebieskim – Afrykę. Dalej Straż Miejska, Ratownictwo Medyczne, Policja i Straż Pożarna. Dzieci przebrały się za aniołów, wszyscy pozostali otrzymali korony, dzięki którym prezentowali się jako barwna całość. Za sprawą specjalnie przygotowanych śpiewników i nagłośnienia kolędy i okrzyki wyprzedzały tłum, niosąc radość i ciepło. Przechodnie spontanicznie włączali się do wędrówki.

Orszak Trzech Króli nazywany jest największymi Jasełkami na świecie. W Trzebnicy także nie zabrakło scenek rodzajowych, zarówno historyczno-biblijnych, jak i tych podkreślających aktualność walki dobra ze złem, jej powszechność i prozaiczność. Rynek stał się symbolicznym Betlejem, w którym Kacper, Melchior i Baltazar oddali pokłon Dzieciątku i Świętej Rodzinie, a zaraz po nich wszyscy zgromadzeni. Głos zabrał ksiądz dziekan Jerzy Olszówka: – Święto Objawienia Pańskiego to czas wspólnej radości z narodzenia Pana. W naszym mieście już po raz drugi odbył się Orszak, który nazywany jest największymi Jasełkami. Jasełka kojarzą się większości z nas z przedstawieniem, w którym dzieci grają dla dzieci. Jednak nie musi tak być. Dziś mieliśmy okazje pochylić się nad tajemnicą narodzenia nowo narodzonego Zbawiciela świata, oddać mu hołd w tak wyjątkowo zorganizowanej uroczystości. Nasze dzisiejsze świętowanie to wspólne dzieło Stowarzyszenia Trzecie Skrzydło – Strefa Rozwoju Rodziny, Parafii pw. Świętego Bartłomieja i świętej Jadwigi, Urzędu Miejskiego w Trzebnicy i Gminnego Centrum Kultury i Sportu. Ale nie udałoby się to świętowanie, gdyby nie szczególne zaangażowanie ludzi świeckich, rodziców, dzieci – nie sposób wymienić wszystkich – ale jedną osobę należy wymienić z imienia i nazwiska. Szczególne podziękowania należą się pani Ani Sródce, głównemu koordynatorowi projektu.

Słowa podziękowania wyraził także Burmistrz Marek Długozima. – Okres świąt Bożego Narodzenia to czas wspólnej radości, wspólnego świętowania, który spędzamy w ciepłym gronie naszych najbliższych. Nie tracimy jednak z oczu tego, co najważniejsze – Narodzenia - powiedział. - Dziś spotykamy się, by razem oddać hołd Świętej Rodzinie w tak pięknie przygotowanym Orszaku. I dziś wszyscy jesteśmy równi, nikt nie jest wyżej, nikt niżej, stoimy w jednej linii, jak bracia. Jesteśmy równi wobec Boga. Po raz kolejny licznie przybyliśmy, by spędzić ten czas jako wspólnota. Wykorzystajmy go, by wspólnie kolędować i dobrze wykorzystać chwile, które mamy tutaj dla siebie nawzajem – zachęcał.

Zadowolenia z efektów tegorocznego Orszaku nie kryła główna koordynatorka Anna Sródka: – Jestem szczerze wzruszona, że tyle osób bezinteresownie zaangażowało się w organizację tego projektu. Włożyli wiele serca, pracy i talentu, by wszystko osiągnęło taki efekt, jak mogliśmy dziś oglądać. Godne podziwu jest to, że w dzisiejszych czasach ludzie angażują się w projekty nie przynoszące materialnych korzyści, za to pochłaniające mnóstwo czasu. Dziękuję im wszystkim z całego serca.

Na zmarzniętych czekały drożdżówki i ciepła herbata, a grupa wodzirejów Freak Frak prowadziła animacje dla rozgrzania. uczestników Uczniowie Szkoły Muzycznej pod kierownictwem dyrektor Anny Szpil i Moniki Gruszczyńskiej przygotowały urzekający koncert kolęd.

podziękowania.jpeg