Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

 • EN
 • DE

Plan ratunkowy dla szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej wchodzi w życie

Na sesji Rady Powiatu Trzebnickiego w dniu 23.12.2015 radni przyjęli zaproponowaną przez Zarząd Powiatu Trzebnickiego (w składzie: Waldemar Wysocki - Starosta, Jerzy Trela - Wicestarosta, Daniel Buczak - Członek Zarządu oraz Sławomir Błażewski - Członek Zarządu) uchwałę w sprawie pokrycia ujemnego wyniku powiatowego szpitala w Trzebnicy oraz uchwałę w sprawie zmiany budżetu Powiatu Trzebnickiego na 2015 rok, która zabezpiecza środki finansowe w wysokości 2 034 265 zł na ratowanie szpitala. Tym samym wcielany jest w życie program naprawczy szpitala zaproponowany w niedawnym oświadczeniu klubów radnych Marka Długozimy- Skuteczni dla Rozwoju oraz Prawa i Sprawiedliwości. Program ten przewiduje oprócz podjęcia uchwały o pokryciu straty finansowej za 2013 rok (co zostało właśnie zrealizowane), również pokrycie straty finansowej za 2012 rok w wysokości 2,5 mln złotych w pierwszym kwartale 2016 roku oraz zapewnienie niezbędnych poręczeń kredytowych. Tym samym radni Powiatu Trzebnickiego nie realizują programu naprawczego szpitala, do którego próbował przekonywać Pan Marek Łapiński podczas swojego kilkudniowego epizodu  w charakterze starosty trzebnickiego. W dniu 22.12.2015 roku Wojewoda Dolnośląski stwierdził bowiem nieważność uchwały o powołaniu Pana Łapińskiego na starostę trzebnickiego zarzucając procedurze odwołania Starosty Waldemara Wysockiego i wyboru nowego starosty szereg uchybień skutkujących ich niezgodnością z prawem.  

Po sesji Rady Powiatu Trzebnickiego, Burmistrz Gminy Trzebnica Pan Marek Długozima powiedział: Cieszy mnie fakt jednogłośnego podjęcia przez Radę Powiatu uchwał rozpoczynających proces ratowania trzebnickiego, powiatowego szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej. Mam nadzieję, że szpital ten nadal będzie mógł służyć społeczności lokalnej, której jest bardzo potrzebny. Ze swojej strony podtrzymuję deklarację woli przejęcia przez Gminę Trzebnica Powiatowego Szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej. Jestem przekonany, że Gmina Trzebnica jest w stanie zapewnić jego sprawne funkcjonowanie, dostosowane do potrzeb społeczności lokalnej lub pozostawienie go w rękach powiatu. Takiej gwarancji nie daje ewentualna konsolidacja szpitala z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu, który prawdopodobnie zlikwidowałby nierentowne oddziały trzebnickiego szpitala i lokowałby w nim wymagających dłuższej hospitalizacji pacjentów z ul. Borowskiej we Wrocławiu. Tym samym mieszkańcy naszej gminy i powiatu musieliby po niezbędną pomoc medyczną jeździć do Wrocławia. Chciałbym tego uniknąć, dlatego deklaruję chęć przejęcia powiatowego szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej przez Gminę Trzebnica. W decyzji tej utwierdza mnie bardzo wielu pracowników szpitala oraz mieszkańców Gminy Trzebnica. Poza tym docierają do mnie sygnały, że Senat Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (organ prowadzący Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej) nie jest już zainteresowany konsolidacją z trzebnickim szpitalem im. Św. Jadwigi Śląskiej.

IMG_5447 - Kopia.jpeg

 

img588.jpegBurmistrz Marek Długozima, Paweł Hreniak obecny Wojewoda Dolnonośląski, wówczas radny sejmiku wojewódzkiego, poseł na Sejm RP Piotr Babiarz z PiS oraz sekretarz Daniel Buczak, rozmawiają na temat sytuacji szpitala podczas wspólnego spotkania w październiku 2015 roku.

 

panorama szpitala.jpeg
 

Zobacz także:
 • Koło ratunkowe dla Szpitala im. Św. Jadwigi Śl.

  DSC_0014.jpeg

  W dniu 17 grudnia na zaproszenie Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim spotkanie w sprawie wypracowania kompromisu dotyczącego ratowania Szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. 

 • Oświadczenie w sprawie ratowania Szpitala im. Św. Jadwigi w Trzebnicy.

  propozycja KWW MD i PIS dla ratowania szpitala.jpeg

  Oświadczenie Klubu Marka Długozimy „Skuteczni dla Rozwoju” oraz Klubu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie ratowania powiatowego Szpitala im. Św. Jadwigi w Trzebnicy.

 • Trzebnicki szpital akredytowany przez Ministra Zdrowia

  IMG_8953.jpeg

  Szpital im. Św. Jadwigi Śląskiej przeszedł pozytywnie przegląd akredytacyjny, który miał miejsce w dniach 16-18 września i otrzymał prestiżowy status Szpitala Akredytowanego przez Ministra Zdrowia. Oznacza to, że dołączył do elitarnego grona szpitali gwarantujących jakość świadczonych usług.

 • Zarząd powiatu zgodził się na przejęcie szpitala przez gminę Trzebnica

  _DSC6816.jpeg

  Wszyscy chcą ratować szpital?

  Głośno zrobiło się ostatnio na temat ratowania trzebnickiego szpitala. Kwestię tę poruszano nawet we wrocławskich Faktach. Tymczasem burmistrz Marek Długozima prowadzi intensywne rozmowy w tej sprawie. Spotkał się już z kierownictwem szpitala, a Zarząd Powiatu jednogłośnie przyjął propozycję przejęcia go przez Gminę Trzebnica.

 • Propozycja burmistrza Marka Długozimy w sprawie ratowania szpitala!

  _DSC6816.jpeg

  Nasz nowy szpital!

  Bardzo głośnym i ważnym tematem ostatnich dni jest sytuacja szpitala im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Podlega on Powiatowi Trzebnickiemu i od lat boryka się z ogromnymi problemami finansowymi. Ważą się jego losy, grozi mu bankructwo, możliwe jest także przejęcie przez inny szpital lub wdrożenie programu naprawczego. W obliczu potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców powiatu trzebnickiego podjąłem decyzję o złożeniu propozycji ratowania Szpitala – przejęcia go przez Gminę Trzebnica. Jestem przekonany, że jest to najlepszy sposób wyprowadzenia Szpitala z problemów w jakich się znalazł. Poniżej chciałbym przedstawić mieszkańcom powiatu trzebnickiego moje stanowisko w tej niezwykle istotnej sprawie.