Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Na parkingowym szlaku

loga.jpeg

10 listopada uroczystym przecięciem wstęgi dokonano oficjalnego otwarcia parkingów, które powstały w ramach projektu „Południowo-zachodni Szlak Cysterski”. Trzebniczanie i turyści zyskali w sumie 200 miejsc parkingowych przy ul. Jana Pawła II, przy ul. H. Brodatego, ul H. Pobożnego, ul. Grunwaldzkiej i przy pl. M. J. Piłsudskiego. Dodatkowo w ramach projektu powstał w Trzebnicy pierwszy Punkt Informacji Turystycznej.

Co zyskaliśmy?

Największy z nich powstał w centrum miasta, w pobliżu Urzędu Miejskiego, przy pl. M. J. Piłsudskiego.
Często załatwiam różne sprawy w urzędzie i wreszcie nie mam problemów ze znalezieniem wolnego miejsca na swoje auto – mówi Mariusz Romanowicz, przedsiębiorca. – Żeby przekonać się, że teraz to inna jakość, wystarczy wyruszyć do Wrocławia, gdzie zaparkowanie w centrum graniczy z cudem. Jasne, że nasze miasto jest mniejsze, ale moim zdaniem to nie tylko kwestia wielkości, a przede wszystkim organizacji. No i tego, że myśli się o swoich mieszkańcach, a nie tylko o turystach.

Codziennie przy pl. Piłsudskiego znajduje miejsce ok. 100 kierowców aut osobowych. Budowa tego parkingu była możliwa dzięki projektowi przeniesienia wcześniej istniejącego w tym miejscu przystanku autobusowego na teren przy stacji kolejowej.
Kolejny z parkingów przy ulicy H. Brodatego ma wyznaczone miejsca dla osób niepełnosprawnych. Poza samochodami osobowymi, zaparkuje tu 20 autobusów wycieczkowych. W pobliżu parkingu znajduje się nowoczesna toaleta publiczna. To inwestycja głównie z myślą o turystach, którzy właśnie z tego miejsca najczęściej rozpoczynają zwiedzanie naszego miasta. Dlatego też tuż obok, w budynku urzędu, powstał pierwszy w Trzebnicy Punkt Informacji Turystycznej, gdzie będzie można dowiedzieć o wszystkich atrakcjach w gminie. Położenie placu – w bliskiej odległości od Ołtarza Polowego i Bazyliki, zapewni mu spore powodzenie w trakcie najważniejszych imprez i uroczystości.

–  To świetny pomysł – ocenia Joanna Janeczek z Wybrzeża, która po raz pierwszy przyjechała do Trzebnicy. – Spodziewałam się wspaniałych obiektów do zwiedzania w waszym mieście, ale nie tego, że poczuję się tu jak w Europie.

Kolejny z parkingów przy ul. Jana Pawła II pomieści 18 samochodów osobowych, natomiast te przy ul. Grunwaldzkiej oraz H. Pobożnego po 20 pojazdów.

Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima opowiada, jak powstawały pomysły na kolejne lokalizacje parkinów: - Podczas negocjacji z ówczesnym marszałkiem Województwa Dolnośląskiego Andrzejem Łosiem i wicemarszałkiem Piotrem Borysem długo ich musiałem przekonywać do kwestii zwiększenia miejsc parkingowych w Trzebnicy. Wtedy też  zapadła decyzja o tych inwestycjach oraz o lokalizacjach parkingów - lokalizacjach tak korzystnch dla mieszkańców naszej gminy. Zależało mi przede wszystkim, by ludzie mieli swobodny dostęp do miejsc parkingowych w miejsach, gdzie to jest naprawdę potrzebne. Dlatego teraz też proszę wszystkich, aby szczególnie podczas niedzielnych mszy świętych i świąt korzystali równiez  z parkingu przy ul. H. Brodatego.

Ile to kosztowało?

Łączny koszt inwestycji to około 5,2 mln zł rozłożone na budowę 5 parkingów, punktu informacji turystycznej, budowę toalety publicznej i pozostałe zadania sieciowe, w których skład wchodzą m.in. oznakowanie oraz opis szlaku cysterskiego i obiektów znajdujących się na nim, przeprowadzenie badań ilościowych i jakościowych turystów, zakup i instalacja infokiosku w budynku dworca kolejowego w Trzebnicy, promocja krajowa i międzynarodowa Szlaku Cysterskiego – wydanie mapy z przewodnikiem, wytyczenie pętli lokalnych Szlaku w województwie dolnośląskim.

85% środków na te zadania pochodzi z projektu „Południowo-Zachodni Szlak Cysterski”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, Działanie 6.4 „Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym”. Przebieg szlaku obejmuje najbardziej wartościowe i najciekawsze zabytki Dolnego Śląska, będące spuścizną zakonu cystersów.

Na trasie szlaku cysterskiego

Trzebnica jest ważnym punktem Szlaku Cysterskiego, dlatego delegacji naszego miasta z burmistrzem Markiem Długozimą nie mogło zabraknąć podczas oficjalnej jego inauguracji w historycznym opactwie w Krzeszowie 5 listopada. Uroczystość miała charakter pikniku z licznymi atrakcjami. Zbudowano średniowieczną wioskę, odbyły się pokazy strzelania z łuku, walk rycerskich, a także degustacje ciepłej, rycerskiej strawy. Poza strefą rozrywek pojawiły się m.in. stoiska jarmarczne z ekologicznymi, regionalnymi produktami, oraz wystawa fotografii, prezentująca cysterskie i pocysterskie obiekty.

Południowo-Zachodni Szlak Cysterski to efekt partnerstwa czterech województw, dwunastu gmin (w tym gminy Trzebnica) oraz czterech regionalnych organizacji turystycznych. Liderem Projektu jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Podstawowym celem projektu jest podniesienie atrakcyjności turystycznej kraju i województw w nim uczestniczących, a także promocja w kraju i zagranicą pocysterskiego dziedzictwa kulturowego związanego z Polską. Całkowity koszt projektu to ponad 36 mln zł. Szlak cysterski obejmuje swoim zasięgiem obiekty cysterskie i pocysterskie m.in. w Trzebnicy, Lubiążu, Legnicy, Jeleniej Górze i Kamieńcu Ząbkowickim.

Cały projekt Szlaku Cysterskiego jest unikatowy przede wszystkim ze względu na połączenie w jeden produkt wielu obiektów zabytkowych najwyższej klasy – pereł architektury barokowej, rozmieszczonych na terenie aż czterech województw. Inicjatorzy pomysłu wierzą, że stworzenie Szlaku Cysterskiego pozwoli rozpocząć starania o wpisanie wytypowanych obiektów pocysterskich na listę światowego dziedzictwa kulturowego „UNESCO”. Promocja szlaku odbędzie poprzez nowoczesny system informacyjno-promocyjny z wykorzystaniem multimedialnych infokiosków i bazy internetowej oraz spójnego oznakowania trasy, obiektów, elementów infrastruktury turystycznej i systemu GPS.

logo-kolorP-ZSC-P-ZSCa.jpeg

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

DSC06415c.jpeg Symboliczne przecięcie wstęgi na oficjalne otwarcie nowych parkingów i pierwszego w Trzebnicy Punktu Informacji Turystycznej. Burmistrzowi gminy Trzebnica towarzyszyli: skarbnik Barbara Krokowska, a także pracownicy Urzędu Miejskiego i główni wykonawcy projektu

_galeria_42_19_1_1_3_3_0_0_