Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Wystawa lalek w Galerii Poddasze

11 grudnia na odremontowanym poddaszu Gminnego Centrum Kultury i Sportu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy lalek z kolekcji Mai Styrny, którego dokonał Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima. W otwarciu udział wzięły również dzieci z Przedszkola nr 2 im. Polskiej Niezapominajki z wychowawcami.

Lalki towarzyszą ludziom od wieków, najstarsze z nich były wykonane w sposób bardzo prosty. Jako materiału do ich produkcji używano gipsu, kości, porcelany, drewna oraz wosku. Dziewiętnasty wiek przyniósł nowe pomysły i alternatywą do drewna stała się masa plastyczna, która umożliwiła produkcję masową.  

Trzebnicką wystawę tworzy kolekcja Mai Styrny, mieszkanki Gminy Trzebnica, która jest miłośniczką lalek. Na ekspozycję składa się ponad 200 niepowtarzalnych lalek i wózków. Można tu znaleźć lale z XIX i XX wieku, które są przedstawicielkami tworzonych w tym czasie modeli, ukazujących określone trendy w modzie. Wystawa prezentuje historię rozwoju zabawki, każdy eksponat jest unikatowy i niepowtarzalny. Ekspozycja wzbudza duże zainteresowanie, szczególnie wśród najmłodszych. Podczas otwarcia dzieci mogły z bliska obejrzeć każdą lalę, dotknąć, przytulić, a także powozić w wózku. Ogromne wrażenie zrobiła na dzieciach lalka-niemowlę naturalnej wielkości, która w zależności od intensywności światła zmienia kolor, przypominając tym samym prawdziwego noworodka. W drugiej połowie XIX w. lalki dzidziusie stały się kluczowym momentem w rozwoju przemysłu lalkarskiego i przeznaczone były dla dzieci z zamożnych rodzin z powodu wysokiej ceny.

Na wystawie znajdują się również eksponaty z gumy, plastiku i winylu, które opanowały rynek w latach 50’ i 60’ XX wieku, a także inne zabawki: meble, wyposażenie wnętrz, akcesoria kuchenne i stroje. Przemysł związany ze sprzedażą akcesoriów dla lalek, powstał bowiem już w XIX wieku i zapoczątkował rozwój produkcji masowej.

- Wystawa ta, to prezentacja lalek, które powstały na przestrzeni wielu lat. Dla wielu osób stanowi powód do wspomnień, do czasów dzieciństwa, kiedy zabawka była rzadkością. Jestem bardzo zadowolony, że cieszy się takim dużym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci, ale również wśród dorosłych – powiedział burmistrz Marek Długozima i dodał: - Pani Maja od wielu lat zajmuje się zbieraniem lalek w domu, miałem przyjemność osobiście obejrzeć całą kolekcję. Jest naprawdę imponująca.

Maja Styrna – lokalna kolekcjonerka lalek – z wielkim zaangażowaniem i przejęciem opowiadała dzieciom historię lal i wózków, prezentując poszczególne eksponaty. Wiele z nich, posiada bowiem długą przeszłość. – Pierwszą swoją lalkę kupiłam mając 14 lat, niestety podczas przeprowadzki zgubiłam ją. Kolejną nabyłam podczas pierwszej wycieczki w Tatrach, potem następną, aż do dnia dzisiejszego- opowiadała pani Maja, dodała również, że zajmuje się naprawianiem lalek, ponieważ żal jej tych zniszczonych i lubi dawać im nowe życie.

Przypomnijmy, że wystawa zatytułowana „Lalki” potrwa w Galerii Poddasze do 20 stycznia 2016 roku.