Dowiedz się więcej nt. Koronawirus gov.pl/koronawirus / Bezpłatne infolinie informacyjne NFZ - 800 190 590   /   PZU - 22 505 11 88

  • EN
  • DE

Co dalej z mundurkami w SP3

Na grupowym profilu FB Trzebnica rozgorzała dyskusja na temat mundurków, które wciąż obowiązują w SP3. Zdecydowana większość wypowiadających się krytycznie odnosi się do obowiązku ich noszenia. Rodzice uczniów za pośrednictwem portalu zwrócili się do burmistrza Marka Długozimy z prośbą o interwencję.

Poprosili o sprawdzenie konieczności noszenia przez uczniów Trójki mundurków szkolnych. Czytamy, że od dawna już rodzice zgłaszają sprzeciw w  tej sprawie, a kilkukrotne próby rozmów na ten temat z dyrekcją spotkały się ze zdecydowaną odmową zniesienia tego obowiązku. W jednym z postów czytamy - koszt zakupu jednej sztuki to ponad 50 zł, a wiadomo, że na sześć lat nauki nie wystarczy jeden egzemplarz. Dzieci rosną, gubią, dochodzi również do kradzieży i nie wystarczy tu, jak twierdzi dyrekcja, podpisanie metki stroju, bo odcięcie jej zajmuje 3 sekundy i tak się dzieje. Kończy się to płaczem i kolejnym wydatkiem dla rodziców, bo brak tego granatowego bezrękawnika grozi wpisaniem uwagi do dziennika, a co za tym idzie - obniżeniem oceny z zachowania. Ale na tym nie koniec, niestety... Uczniowie, którzy na apelu szkolnym nie posiadają go, oprócz uwagi, zostają przesunięci do tylnego szeregu, bo nie godzi się takiemu stać w pierwszym rzędzie. Zamówienie naklejek z gotowym nadrukowanym nazwiskiem ucznia nie zmienia absolutnie sytuacji w moim odczuciu, ponieważ jest to kolejna próba sięgnięcia do portfela rodziców. Nauczyciele zobowiązani są do sprawdzania, czy uczeń obowiązkowy strój posiada, a chyba nie powinien zajmować się tym i tracić czasu na tak przyziemne sprawy. A przede wszystkim i co najważniejsze, obowiązek ten nie jest nadany przez Ministra Edukacji, ale przez dyrekcję SP 3.

Uczniowie także skarżą się na szkolne stroje. Są wykonane z poliestru, w którym jest im po prostu gorąco. Rodzice zaś nie są zachwyceni, płacąc 50 zł za słabej jakości bezrękawnik.

Wpisów, które krytykują pomysł mundurków jest sporo. Oznacza to, że temat ten dla społeczności szkolnej jest naprawdę ważny. Na „nie” – są zarówno rodzice, jak i sami uczniowie.

Co na to burmistrz? Przyznał, że już wcześniej pojawiały się w tej sprawie nieliczne sygnały od rodziców. Okazuje się jednak, że problem jest większy i pilny. - Dlatego też na rozmowę do swojego gabinetu zaprosiłem dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy Jadwigę Kalinowską. Poinformowała mnie, że to nie była jej decyzja, a Rady Rodziców, a ona sama jest otwarta na rozmowy w tej sprawie. Poinformowała mnie także, że kwestia mundurków jest zapisana w statucie, będącym prawem szkoły. Gdybyśmy chcieli go zmienić, to trzeba byłoby przeprowadzić odpowiednie procedury. Przekonywałem więc panią dyrektor do ponownego przeprowadzenia procedur związanych z obowiązkiem noszenia przez uczniów mundurków i zaproponowałem przeprowadzenie na przykład referendum wśród rodziców. Moim zdaniem w obecnych czasach mundurki są przeżytkiem. Sprawdzają się jedynie w szkołach profilowanych, na przykład leśnych. Mam nadzieję, że wkrótce zamienią się zasady dotyczące ubioru w tej szkole. Uważam, że dyrekcja powinna wsłuchiwać się w prośby rodziców. Cieszę się, że rodzice dali mi w końcu jasny znak, że należy coś w tej sprawie przedsięwziąć. Niekoniecznie decyzja sprzed dekady powinna być obowiązująca. Przypomnę, że na terenie szkół w naszej gminie nie obowiązują uniformy, wyjątkiem jest właśnie SP3. Oczekuję, że pani dyrektor sprawę tę ponownie przemyśli – podkreśla burmistrz i zaznacza, że ma także dobrą wiadomość. - Tak jak obiecałem rodzicom, już w grudniu pojawią się długo oczekiwane nowe szafki dla uczniów. Zostaną umieszczone w wyremontowanej wcześniej szatni. Podobne szafki dla uczniów pojawią się w tym samym czasie również w Gimnazjum nr 1 w Trzebnicy – dodaje na zakończenie.

mundurki SP3.jpeg