• EN
  • DE

„Filmowo mi!” w nowym Centrum

Finisaż wystawy plakatu filmowego do najbardziej znanych produkcji z lat 1970 – 1993 odbył się w sali im. Feliksa Mułki w Gminnym Centrum Kultury. Plakaty pochodziły ze zbiorów młodego kolekcjonera Adriana Czyżowicza ze Żmigrodu.

W imieniu Burmistrza Marka Długozimy wszystkich pasjonatów kina przywitała kurator wystaw w GCKiS, Łucja Kołodziejczyk.
- Kolekcja plakatów, którą dzięki uprzejmości pana Adriana mogliśmy prezentować w naszej przestrzeni, jest niewątpliwie zjawiskowa i nie każdy dom kultury może się poszczycić takim artystycznym wydarzeniem – powiedziała na wstępie.

Podczas spotkania przybliżono niezwykłą historię rozwoju plakatu filmowego w Polsce. Prelekcja zaangażowała słuchaczy i zainspirowała do wymiany poglądów i rozmów z kolekcjonerem, który chętnie opowiadał o początkach swojej fascynacji plakatem filmowym i podkreślił, że te polskie dzieła przez wiele lat należały do światowej czołówki i uznawane były za nasz najlepszy plastyczny towar eksportowy. Tłem do rozmów była muzyka filmowa Krzysztofa Komedy grana z płyt winylowych pochodzących ze zbiorów GCKiS i stoliki przybrane starymi, peerelowskimi gazetami.

Prezentowane plakaty mistrzów Polskiej Szkoły Plakatu posiadają długą tradycję. Tworzyli je młodzi artyści. Najwybitniejsi przedstawiciele to Jan Lenica, Franciszek Starowiejski, Waldemar Świeży. Polscy plakaciści byli znani i cenieni nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, a plakat był traktowany jako dzieło kreacji artystycznej. Plakat tamtych czasów wywierał wpływ na bieg zdarzeń i jednocześnie dystansował się do nich.

W podziękowaniu za użyczenie niezwykłego zbioru polskich plakatów filmowych podczas uroczystego otwarcia nowej przestrzeni Kina Polonia GCKiS w Trzebnicy, w imieniu burmistrza Marka Długozimy przekazano kolekcjonerowi współczesny plakat, wykonany na specjalne zamówienie. W związku z tym, że plakaty filmowe dotyczyły produkcji w dużej mierze przypadającej na okres komuny w Polsce, peerelowskim zwyczajem również gerbery i czekolada wyraziły wdzięczność za podzielenie się zbiorami z mieszkańcami Gminy Trzebnica.

Przypomnijmy, że wystawę polskiego plakatu filmowego ze zbiorów Adriana Czyżowicza podziwiano już podczas Dni Otwartych Gminnego Centrum Kultury i Sportu, a także w trakcie uroczystej Gali Otwarcia, gdzie idealnie wkomponował się w nową przestrzeń Kina Polonia 3D.

IMG_5084.jpeg Podczas spotkania przybliżono niezwykłą historię rozwoju plakatu filmowego w Polsce.

IMG_4873.jpeg W imieniu burmistrza Marka Długozimy przekazano kolekcjonerowi współczesny plakat, wykonany na specjalne zamówienie.

IMG_4910.jpeg Pamiątkowe zdjęcie uczestników spotkania.