• EN
  • DE

Święto Szkoły Podstawowej nr 2 im. gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”

10 listopada w nowej sali widowiskowo-kinowej Gminnego Centrum Kultury, Szkoła Podstawowa nr 2 obchodziła swoje święto oraz 20. rocznicę nadania jej imienia gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”- legionisty, uczestnika wojny Polsko-Ukraińskiej, oficera Sztabu Głównego Wojska Polskiego.

Uroczystość zainaugurowano Mszą św. w Bazylice św. Jadwigi Śl. w intencji uczniów i pracowników placówki. Obchody zgromadziły wielu gości na czele z burmistrzem Markiem Długozimą, dyrektorów Szkół i Przedszkoli, nauczycieli, pracowników, uczniów i rodziców.

Po Eucharystii uczestnicy tej wyjątkowej akademii zebrali się w Gminnym Centrum Kultury, gdzie odbył się Apel, któremu przyświecała myśl Antoniego Kępińskiego „Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości”. Część artystyczną przygotowała klasa VI b pod kierunkiem pani Justyny Popiel. Oprawę muzyczną, natomiast zapewnił chór szkolny pod batutą pani Haliny Bolisęgi.

- Dzisiejsza ceremonia ma podwójny wymiar, bowiem przed dwudziestu laty śp. ks. dziekan Wawrzyniec Bochenek poświęcił sztandar szkoły i tego dnia zostało nadane jej imię gen. Leopolda Okulickiego. Bardzo się cieszę, że w tym samym miejscu, w pięknych, odnowionych wnętrzach, możemy dziś świętować dwudziestą rocznicę nadania imienia naszej szkole – powiedziała na przywitanie dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Grażyna Kantecka i dodała – Dziękuję serdecznie panu Burmistrzowi Markowi Długozimie za zaangażowanie i nieoceniony wkład w rozwój naszej placówki, dzięki czemu możliwym jest jej stały rozwój, nowy budynek i stale wzrastająca liczba nowych uczniów. W tym roku w naszej szkole naukę rozpoczęła rekordowa liczba 630 uczniów, powstało siedem klas pierwszych.

Burmistrz pogratulował dyrektor Grażynie Kanteckiej osiągnięć na polu edukacyjnym i sportowym szkoły, życząc dalszej tak dobrej współpracy i sukcesów. Podziękował również za przygotowania pięknej uroczystości i przekazał bukiet kwiatów oraz prezent – niespodziankę dla szkoły - Poczet Królów Polskich do klasy historycznej dla nauczycielki Pani Krystyny Wielgo.

-Jestem wzruszony, że dziś w nowych przestrzeniach Gminnego Centrum Kultury, po modernizacji i remoncie, możemy obchodzić tą jakże ważną uroczystość. To właśnie tu po raz pierwszy przed 20 laty wniesiono sztandar szkoły i nadano jej imię, kształtując tym samym  jej tożsamość. Dziś z pełną satysfakcją mogę powiedzieć, że nie jest przypadkiem, iż spotykamy się w tym samym miejscu by w tym zmodernizowanym wnętrzu świętować ten okazały jubileusz.  Wiem, że warto było podjąć decyzję o remoncie Domu Kultury - powiedział burmistrz Marek Długozima. Dodał również, że nasza Gmina w ostatnich latach jest bardzo aktywna na polu inwestycyjnym, realizując wiele projektów służących edukacji. Nowa siedziba Szkoły Podstawowej nr 2 jest tego doskonałym przykładem, a jednocześnie jest ona częścią kompleksu edukacyjnego, w skład której wchodzi także Gminna Szkoła Muzyczna I stopnia, a w niedługim czasie powstanie tu również hala widowiskowo-sportowa, boisko wielofunkcyjne oraz przedszkole wraz ze żłobkiem, gdzie miejsce znajdzie ponad 200 dzieci.

Podczas uroczystości dr Tomasz Gałwiaczek z Referatu Edukacji Historycznej z Instytutu Pamięci Narodowej, wygłosił wykład, w którym docenił taką formę pielęgnowania pamięci o naszej historii, cytując na końcu słowa Jana Zamoyskiego: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

Kolejnym wzruszającym punktem ceremonii było wręczenie przyjacielowi Szkoły Podstawowej nr 2, wielkiemu patriocie, Adamowi Kempie statuetki „Niedźwiadka” ufundowanej przez Radę Rodziców, a przekazaną przez burmistrza i dyrektor szkoły.

- Zawsze będę Waszym przyjacielem – powiedział wyraźnie wzruszony Adam Kempa.

IMG_7621.jpegDyrektor Grażyna Kantecka podziękowała burmistrzowi Markowi Długozimie za zaangażowanie i nieoceniony wkład w rozwój placówki.

IMG_7675.jpegPodczas uroczystości wykład wygłosił dr Tomasz Gałwiaczek z Referatu Edukacji Historycznej z Instytutu Pamięci Narodowej.

IMG_7652.jpegWielki patriota i przyjaciel Szkoły Adam Kempa, otrzymał z rąk burmistrza Marka Długozimy i dyrektor Szkoły statuetkę "Niedźwiadka" ufundowanej przez Radę Rodziców.